Світовий банк заявляє, що обмеження реклами тютюнокуріння в Україні є абсолютно правильним кроком

«Позиція Світового банку полягає в тому, що обмеження реклами тютюнокуріння є абсолютно правильним кроком, – заявив 5 вересня 2011 р. Мартін Райзер, директор у справах України, Білорусі та Молдови, відповідаючи на питання щодо позиції цієї установи від громадської організації «Життя».

«Світовий банк вітає будь-які громадські ініціативи і пропагування в українському суспільстві здорового способу життя, зокрема активну діяльність зі скорочення споживання тютюну та алкоголю. Існує величезна кількість науково доведених фактів того, що споживання тютюну є фактором ризику, який спричиняє серцево-судинні захворювання, рак легень та інші важкі хвороби. В усіх розвинених країнах світу пряма реклама сигарет або тютюну повністю заборонена. Ті обмеження реклами сигарет, які запропоновані законопроектом №5164, могли б наблизити Україну до найкращих світових практик. Ми сподіваємось, що в майбутньому рекламу сигарет в Україні буде повністю заборонено», – йдеться у відповіді директора у справах України, Білорусі та Молдови, Мартіна Райзера.

Проект Закону України № 5164 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо повної заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів був включений до порядку денного сесії Верховної Ради на пленарний тиждень 20-23 вересня 2011 року для голосування у другому читанні. Нагадаємо, що цей законопроект було прийнято у першому читанні 30 листопада 2010 року 303-ма голосами народних депутатів.

«Ми переконані, що депутати врахують позицію Світового банку, як організації із світовою репутацією, – говорить Андрій Скіпальський, голова правління регіонального центру громадянського представництва «Життя». – Депутати мають всі шанси продемонструвати можливість Парламенту ухвалювати рішення на користь громадського здоров’я, а не на користь тютюнових транснаціональних компаній. Депутати мають проголосувати у другому читанні за повну заборону реклами сигарет, а не часткову, як цього добиваються тютюнові лобісти, котрі послабили первинну редакцію тексту законопроекту №5164. У своїх висновках єдині всі міжнародні інституції, що займаються проблемами громадського здоров’я та тютюнової епідемії: всі форми реклами тютюну мають бути заборонені».

Нагадаємо, що підтримку законопроекту № 5164 висловили також МОЗ України та Бюро ВООЗ в Україні. МОЗ України в своїй заяві від 7 вересня 2011 року пропонує заборонити всі форми тютюнової реклами. «Текст законопроекту ,ухвалений у першому читанні, повністю відповідає вимогам Рамкової Конвенції. Прийняття даного законопроекту призведе до подальшого скорочення поширеності тютюнокуріння, а отже – і до зменшення кількості викликаних тютюном хвороб і смертей», – йдеться на офіційному сайті МОЗ України.

У Всесвітній день без тютюну – 31 травня – керівник Бюро ВООЗ в Україні Ігор Поканевич передав лист Голові ВРУ Володимиру Литвину з проханням підтримати законопроект № 5164 і повністю заборонити рекламу сигарет. «ВООЗ підкреслює необхідність максимального наближення тексту законопроекту до тексту РКБТ ВООЗ, а також включення до законопроекту повної заборони всіх форм реклами, стимулювання продажів та спонсорства тютюнових виробів без надання переліку видів заборон», – йдеться у офіційному листі.

Довідка

Світовий Банк та Всесвітня організація охорони здоров’я 15 грудня 2010 року презентовали дослідження «Основні причини високого рівня смертності в Україні». Серед інших даних звіт про дослідження містить дані і щодо тютюнокуріння. Як виявилося, тютюн є більш серйозною причиною смерті та інвалідності, ніж будь-яка інша хвороба сама по собі.

За даними Глобального опитування дорослих щодо тютюну, яке проводив КМІС в 2010 р, більшість населення України підтримує повну заборону реклами сигарет – 70% респондентів. Результати цього ж дослідження говорять, що українці найчастіше бачили рекламу сигарет в магазинах – 21%, усередині пачок сигарет – 15%, у газетах та журналах – 11% (заборонена з 1 січня 2009 р.) у мережі Інтернет – 5%.

За результатами дослідження Світового банку, повна заборона реклами тютюну скорочує куріння на 7%, тоді як часткова заборона лише призводить до переміщення реклами у незаборонені сегменти.

Поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась. Так в 2005 р. було 14,1 мільйона курців, а в 2010 р. – 10,2 мільйонів.

Контактна особа:

Юлія Солоха,
координатор медіа програм
регіонального центру громадянського представництва «Життя»
(044) 278 67 27
097-675-91-38
yulia@center-life.org


Борисяк Дар’я,
Прес-центр Коаліції громадських організацій
«За вільну від тютюнового диму Україну»
(044) 278 48 95
093 207 84 84
d.borysiak@krasni.com.ua

Поділитися новиною: