Тютюнові компанії зазнали поразки в Верховному суді Австралії, Міністерство економіки України зазнає поразки в СОТ

У середу 22 серпня 2012 року Вищий суд Австралії відхилив вимоги найбільших світових виробників тютюнової продукції – Japan Tobacco, British American Tobacco, Philip Morris International і Imperial Tobacco Group – визнати незаконним, ухвалений парламентом Австралії закон про заборону на зображення торгових знаків на упаковці сигарет (plain packaging)[1].

Це історичне рішення означає, що Австралія стане першою країною в світі, яка запровадить введення єдиного дизайну для всіх сигаретних упаковок, що продаються в країні. Вже з 1 грудня 2012 р. всі упаковки з сигаретами стануть темно-оливкового кольору без можливості розміщення кольорових брендів. Окрім того, зображення, що ілюструють шкоду куріння, займатимуть 75% передньої сторони пачки і 90% задньої. Таким чином, австралійська влада відстояла в суді революційне антитютюнове рішення, яке може стати прикладом для інших країн. Про намір запровадити аналогічні закони вже заявили Нова Зеландія, Норвегія, Велика Британія, Франція та Індія.

Тютюнові компанії доклали неабияких зусиль, щоб зупинити цей прецедент, намагаючись залучати для цього інші країни. Але з усіх країн світу лише Україна, Гондурас і Домініканська республіка погодилася стати інструментом в руках тютюнових корпорацій.  13 березня 2012 р. Міністерство економічного розвитку та торгівлі України від імені нашої держави офіційно надіслало вимогу щодо проведення консультацій з Австралією в рамках системи врегулювання суперечок Світової організації торгівлі (СОТ) щодо запроваджених парламентом Австралії вимог до упаковок тютюнових виробів, які зменшують їх привабливість для молоді. У такий спосіб Україну використали для спроб блокування рішення австралійського уряду, оскільки в самому Міністерстві підтвердили, що писали запит на вимогу тютюнових компаній. Рішення Верховного суду Австралії показало, що ініційовані Мінекономіки України консультації в СОТ слід припинити, бо вони вже не здатні зупинити появу безбрендових упаковок в Австралії.

Позиція Мінекономіки викликає ще більший подив через те, що Україна також запроваджує обмеження щодо можливості використовувати упаковку з метою реклами смертельного продукту. Так, великі (50% від розміру пачки) кольорові попередження про шкоду куріння на упаковках сигарет в Україні з’являться вже у жовтні 2012 року. На всіх пачках сигарет будуть міститися картинки із попередженнями про страшні наслідки хвороб, спричинених вживанням тютюну[3]. Крім того, з 16 вересня 2012 року набуває чинності Закон України №3778[4] згідно якого тютюновим компаніям забороняється «розміщення… малюнків та інших зображень, які не є частиною захищеної торгової марки; адрес веб-сайтів, електронної пошти; вкладень до упаковки тютюнових виробів; текстової або графічної інформації на прозорій обгортці упаковки тютюнових виробів».

Такі обмеження та посилення повідомлень про шкоду здоров’я на упаковках з тютюновими виробами значно підвищать рівень поінформованості про ризики для здоров’я та знизять рівень привабливості дизайну упаковки. Це, в свою чергу, призведе до зменшення рівня поширеності куріння, а, відповідно, до врятованих життів та кращого – здорового життя.

Контактна особа:

Юлія Солоха

Координатор медіа програм

Регіонального центру громадянського представництва «Життя»

Тел. 044-2786727, 097-675-91-38

yulia@center-life.org

[1] За інформацією The Sidney Morning Herald. 

[3] Постанова КМУ № 306 від 19.01.2011 р. «Про затвердження переліку кольорових малюнків і піктограм, що входять до додаткових медичних попереджень на упаковці тютюнових виробів»

[4] Закон України № 3778 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів»

Поділитися новиною: