Українські парламентарі мають діяти в інтересах захисту дітей та молоді, а не захищати бізнес-інтереси пивної та рекламної індустрії

У понеділок 13 липня в Українському кризовому медіа центрі відбулась прес-конференція за участі народних депутатів, громадськості та експертів, під час якої  учасники засудили спроби пивних лобістів та медіа холдингів повернути рекламу пива на радіо й телебачення, а також заходів із стимулювання купівлі у місцях продажу та споживання.

З 1 липня 2015 р. набули чинності зміни до Податкового кодексу України та Закону України  «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», якими прирівнюється регулювання виробництва та обігу пива до регулювання виробництва та обігу алкогольних напоїв. Згідно діючого законодавства, що регулює алкогольну галузь, забороняється реклама в ЗМІ та на зовнішніх рекламних носіях, а також продаж пива у місцях торгівлі загальною площею менше 20 м. кв., запроваджується також і ліцензування виробників та реалізаторів пива.

Досі Україна залишалася однією з небагатьох країн, де пиво вважалося безалкогольним напоєм. Варто зазначити, що у світі напої поділяються на безалкогольні та алкогольні, а їх гранична межа визначається відсотковим вмістом алкоголю. Визнавши пиво алкоголем, Україна зробила прогресивний крок на шляху до захисту молоді від споживання алкоголю.

За даними звіту Європейської комісії, реклама алкогольних напоїв (включаючи вино і пиво) повністю заборонена на телебаченні і радіо в таких країнах як Франція, Норвегія і Швеція. А країни, що повністю заборонили рекламу алкогольних напоїв (включаючи вино і пиво) на телебаченні і радіо досягли найбільших успіхів у скороченні негативних наслідків споживання алкоголю. За даними ВООЗ, у Франції, яка заборонила рекламу алкоголю 1991 р., його споживання зменшилося з 16 літрів на душу населення старше 15 років у 1990 р. до 11,5 літрів у 2007 р. Норвегія та Швеція наприкінці 2000-х років мали найнижчі показники споживання алкоголю: менше 7 літрів на душу населення старше 15 років при тому, що середній показник для Європи складав майже 11 літрів. У 1992 р. Україна та Франція мали майже однакові показники смертності від цирозу печінки (розвиток якого найчастіше зумовлений вживанням алкоголю): 16 на 100 тисяч населення, а у 2004 р. у Франції цей показник зменшився до 11, в Україні ж – зріс до 36. В Норвегії та Швеції цей показник останніми роками дорівнює лише 5, тоді як середньоєвропейський рівень – це 20 смертей від цирозу печінки на 100 тисяч населення.

Вже кілька тижнів лобісти великих пивних компаній та медіа індустрії намагаються пролобіювати прийняття закону, яким повернути рекламу на телебачення й радіо та дозволити безоплатну роздачу додаткових рекламних товарів у місцях продажу та споживання пива. Для того, аби досягнути своєї мети та остаточно заплутати депутатів у Верховній Раді зареєстровано аж три подібні законопроекти 2971, 2971-1 та 2971-д. Усі вони пройшли дуже швидку процедуру від реєстрації до розгляду у відповідних комітетах та вдруге ставитимуться на голосування пакетом вже у вівторок 14 липня ц. р. За неофіційною інформацією, один із них мають ухвалити одразу в першому, другому читанні та в цілому, що означає порушення регламенту.

Якщо законопроект таки приймуть у першому, другому читанні та в цілому одразу, депутати будуть позбавлені законного права впродовж 14 днів подавати свої поправки до законопроектів на друге читання (статті 116 та 117 ЗУ «Про Регламент Верховної Ради України»). Між першим та другим читанням поправки від суб’єктів законодавчої ініціативи мали б розглядатися на засіданні комітетів.  Більш того,  в залі під час розгляду законопроекту в другому читанні, спікер має запитувати авторів по кожній відхиленій поправці, наполягають на ній чи ні. В такому разі має відбуватися окреме голосування по кожній поправці.

 «Днями з офіційним листом до мене звернулася Гільдія крафтових пивоварів, які зазначили свою підтримку необхідності підвищення акцизів на пиво як інструменту, здатного зменшити його доступність. Вони також зауважили, що найчастіше споживачі роблять вибір саме завдяки надокучливій рекламі пива. Цитую : «Завдяки рекламній підтримці та зростанню продажів масове виробництво може дозволити собі знижувати ціни на свою продукцію й надалі, роблячи її ще більш доступною для широкого кола споживачів, в т. ч. і молоді». Підтримую необхідність розробки регуляцій пивної галузі, щоб інтереси малих пивоварів були також враховані. Проте, не можна, прикриваючись гаслами про проведення дерегуляції, лобіювати дозвіл на проведення маркетингових заходів. Залишаюся прихильником здорового способу життя та вважаю, що пиво – це алкоголь», – наголосила Ганна Гопко, народний депутат, член опікунської ради НЛСД «ОХМАТДИТ».

Громадськість та експерти стверджують, що зазначені законопроекти є абсолютно лобістськими та, у разі прийняття, повернуть широкі можливості пивним компаніям й надалі призвичаювати молодь до пиття. Учасники прес-конференції закликали народних депутатів розділити питання дерегуляції та положень, що стосуються реклами і не голосувати за останні.

«Ми, представники громадянського суспільства, які працюють у сфері захисту громадського здоров’я, переконані, що жоден із пропонованих законопроектів не може бути прийнятим у тому вигляді, в якому він є. Усі три законопроекти були зареєстровані навмисне, аби під час голосування парламентарі не мали часу розібратися в особливостях кожного з них і таким чином лобісти змогли просунути усе, що вони хочуть. Закликаємо народних депутатів під час голосування виходити з необхідності захисту дітей та молоді від алкоголізації, а не керуватися бізнес-інтересами на догоду виробникам та рекламній галузі, які отримують надприбутки», – підкреслила Юлія Солоха, координатор коаліції «За тверезу Україну», експерт групи захисту громадського здоров’я Реанімаційного Пакету Реформ.

Відомо, що Україна є лідером серед країн Європи та СНД по споживанню пива дітьми у віці 11-15 років та займає друге після Чехії місце у рейтингу. Як стверджують науковці, головню причиною алкогольних проблем є споживання алкоголю незалежно від того міститься він у вині, пиві або міцних напоях. Крім того, за оцінками фахівців, ризик смерті від пов’язаних з алкоголем причин зростає тим більше, чим більше людина споживає алкоголю, і не існує неризикованого рівня його споживання.

«Усі алкогольні напої, включаючи пиво, здійснюють аналогічний негативний вплив на організм людини. Пиво так само спричинює виникнення невиліковних хронічних захворювань та підвищує ризик травматизму. За рекомендаціями ВООЗ національна державна політика має обмежувати фізичну і економічну доступність алкоголю і максимально зменшувати вплив реклами й інших маркетингових засобів просування пива та інших алкогольних напоїв. Безумовно, пріоритетними заходами повинні бути такі, які обмежують споживання пива дітьми, підлітками і молоддю. Ця проблема є дуже актуальною в Україні. За результатами останнього раунду опитування “Показники і соціальний контекст формування здоров’я підлітків (HBSC 2014)” понад 60% українських школярів принаймні один раз були п’яними. Пиво – є найбільш популярним напоєм серед учнів – майже 25% юнаків і 10% дівчат у 16-17 річному віці споживають його раз на тиждень і частіше», – Олег Швець, головний дієтолог МОЗ України, президент Асоціації дієтологів України. В цілому між впливом на молодь маркетингу алкогольних напоїв та вірогідністю того, що молоді люди почнуть пити або будуть пити більше, існує взаємозв’язок типу «доза-реакція». Дослідження в реальному часі показали, що маркетинг може безпосередньо та суттєво впливати на те, скільки випивають молоді люди…». http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0008/187154/e96726R.pdf?ua=1

Поділитися новиною: