В Україні запустили професійний сервіс для допомоги курцям

20-го червня відбулася прес-конференція, присвячена запуску професійного сервісу з надання допомоги у припиненні куріння. Сервіс складається з «гарячої» телефонної лінії та професійного веб-сайту і має на меті допомогти українцям, які страждають від тютюнової залежності.

«Гаряча» телефонна лінія 0-800-50-55-60 безкоштовна для дзвінків зі стаціонарних та мобільних телефонів з території України, укомплектована професійними та дружніми консультантами і забезпечує клієнтам конфіденційність. На веб-сайті www.stopsmoking.org.ua розміщено цікаву та корисну інформацію на тему відмови від куріння, яка може стати у нагоді як курцям, так і їхнім близьким. Також на сайті можна отримати консультацію, задавши запитання через онлайн-чат або надіславши запит через електронну пошту. На сьогодні сервіс працює з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 15:00.

Подібні сервіси працюють у багатьох країнах по усьому світу та вже довели свою ефективність. Національна безкоштовна «гаряча» лінія – один із трьох всесвітньо визнаних підходів до надання послуг у відмові від куріння, який рекомендовано ВООЗ. За умови достатніх потужностей та належного фінансування «гаряча» лінія дозволяє охопити до 6% усіх курців щорічно, адже вона є доступною для усього населення країни. Створення сервісу з надання допомоги у припиненні куріння в Україні може стати першим кроком до запровадження комплексного підходу до відмови від куріння. Це важливо з точки зору надання професійної допомоги у припиненні куріння усім людям, які її потребують», – розповів доктор Донгбо Фу, експерт з питань відмови від куріння Ініціативи ВООЗ по звільненню від тютюнової залежності.

Наталія Король, фахівець із неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні наголосила: «Створення сервісів з надання допомоги у припиненні куріння – одна із вимог Статті 14 Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Виконання заходів, передбачених Конвенцією таких, як заборона реклами тютюну, звільнення громадських місць від тютюнового диму, запровадження нових попереджень на сигаретних пачках та багато інших сприяють тому, що люди починають відмовлятися від куріння. І саме на цьому етапі вкрай важливо надати їм професійну допомогу та підтримку для того, аби кожен курець міг досягти успіху та кинути курити назавжди».

За результатами загальноукраїнського опитування курців, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у вересні-жовтні минулого року[1], 77% українських курців вважають створення сервісу з надання допомоги у припиненні куріння потрібним. 70% українських курців вже робили хоча б одну серйозну спробу кинути курити і ще приблизно стільки ж хочуть кинути курити. На жаль, відсоток тих, хто досягає успіху, недуже великий. За даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS) 2010 р., 40,5% курців пробували кинути курити, однак лише 6,7% змогли це зробити[2].

«Невеликий відсоток тих, кому вдається успішно кинути курити, свідчить про те, що наявність професійної допомоги є вкрай важливою. Наша задача – створити умови, щоб ті курці, які хочуть позбутися тютюнової залежності, могли це зробити. Тому Міністерство охорони здоров’я радо підтримало розробку сервісу з надання допомоги у припиненні куріння та сприятиме його роботі і подальшому розвитку. Адже це не просто сервіс. Це інструмент, який дозволить запобігти тим страшним хворобам та попередити ті смерті, які стаються через вживання тютюну» – зазначив Олег Дудін, головний спеціаліст Управління громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.

Відмова від куріння має позитивне значення, як для самого курця, так і для суспільства загалом. Покращення здоров’я свого та своїх рідних, заощадження коштів, турбота про тих, хто оточує – ось далеко неповний перелік переваг, які отримує кожен курець після того, як кинув курити. Держава ж отримує переваги у вигляді заощаджень на лікування хвороб, викликаних курінням, та кращу продуктивність праці своїх громадян.

«Кинути курити – одне із кращих рішень у житті кожного курця, адже вже з першого дня відмови від сигарет організм курця починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуються. Чим раніше курець прийме рішення кинути курити, тим краще. А звернувшись на створений сервіс, шанси успішно кинути курити суттєво зростуть», – розказав Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров’я.

Сервіс було розроблено в межах ініціативи, яка впроваджується громадською організацією «Життя» в рамках спільного проекту Міністерства охорони здоров’я України та Бюро ВООЗ, за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва «Неінфекційні захворювання (НІЗ): профілактика та зміцнення здоров’я в Україні».

 «Сьогодні знаковий день, адже вперше в Україні створено сервіс такого рівня. Ми щиро сподіваємося, що він допоможе кинути курити тим людям, які хочуть позбутися тютюнової залежності. Надалі ми плануємо розвивати цей сервіс та адаптувати його так, щоб він повністю відповідав очікуванням та потребам курців», – розповіла Катерина Римаренко, координатор проектів ГО «Життя».

Довідково

Тютюн містить нікотин – наркотик, що викликає залежність подібно героїну і кокаїну. Більшість споживачів тютюну мають залежність від нікотину і їм складно самостійно припинити куріння. Основною функцією куріння сигарет є швидка доставка дози нікотину в мозок. Наслідки вживання тютюну і нікотину, що викликають залежність і абстиненцію (ломку), визначаються Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та проблем, пов’язаних зі здоров’ям [МКХ-10] як хвороба з категорії «Синдром залежності внаслідок вживання тютюну». Діагностичний і статистичний довідник психічних розладів [D.S.M-IV] також класифікує розлади, пов’язані з нікотином, як розлади з підкатегорій залежності [305.10] і абстиненції [292.0], які можуть виникнути при використанні всіх форм тютюну[3].

Для контактів: Оксана Тотовицька, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя», +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20, oksana@center-life.org.

Поділитися новиною: