Вживання тютюну в Україні: що змінилося за останні сім років?

14 лютого 2018 року Міністерство охорони здоров’я України, Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Європейському регіоні та в Україні, Київський міжнародний інститут соціології та Національна академія медичних наук України провели круглий стіл, присвячений другому Глобальному опитуванню дорослих щодо вживання тютюну (GATS), проведеного в Україні у 2017 році.
unnamed.jpg

За результатами дослідження опублікували розгорнутий звіт та обговорили його з фахівцями із Національної академії медичних наук України, науково-дослідних інститутів, навчальних медичних закладів, громадськості тощо. Залучення провідних науковців та експертів України є важливим кроком, адже результати GATS є вагомим підґрунтям для подальших наукових досліджень. Доктор Марте Еверардкерівник Бюро ВООЗ в Україні, наголосила на тому, що дослідження GATS, яке проводиться в Україні вже вдруге, дозволяє не лише побачити прогрес у боротьбі з тютюном та виявити наявні проблеми, але також підняти низку питань, які потребують подальших досліджень для того, аби краще зрозуміти особливості вживання тютюну в Україні, настрої суспільства загалом та певних груп зокрема. Це дозволить більш виважено планувати заходи з контролю над тютюном.

Нагадаємо, що основні результати дослідження були опубліковані та представлені у вересні 2017 року. Результати показали значний прогрес України у сфері контролю над тютюном: у порівнянні з 2010 роком, у 2017 році частка щоденних курців скоротилася майже на 20% (з 25,0% до 20,1%). Значущі зміни відбулися серед чоловіків, у той час як серед жінок таких змін не спостерігалося. На сьогодні щоденними курцями лишаються 35,9% чоловіків та 7,0% жінок. Загалом, щоденно курить 7,2 млн дорослих українців.

Окрім того, суттєво скоротився відсоток тих, хто зазнає впливу тютюнового диму вдома, на роботі та у громадських місцях, значно зросли ціни на сигарети, що є одним зі стимулів відмовлятися від куріння або не починати курити, тощо. Разом з тим лишається ще багато питань для подальшої роботи, які потребують об’єднання зусиль уряду, політиків, експертів, науковців та громадських активістів.

Наталія Півень, начальник Управління громадського здоров’я МОЗ України, наголосила, що ці результати вдалось досягти завдяки реалізованим законодавчим заходам із контролю над тютюном: забороні реклами тютюнових виробів, звільненню від тютюнового диму громадських місць, зокрема закладів ресторанного господарства, запровадженню графічних попереджень про шкоду куріння на пачках сигарет та суттєвому підвищенню акцизів на тютюнові вироби.

Наталія Півень (Міністерство охорони здоров’я України – МОЗ)

Щоб продовжити таку динаміку зменшення споживання тютюну в Україні, Олег Дудін, головний спеціаліст відділу координації з іншими центральними органами виконавчої влади та міністерствами Управління громадського здоров’я МОЗ України, наголосив, що потрібно найближчим часом прийняти нові антитютюнові законопроекти №2820 та №4030а, які зменшили б привабливість та доступність сигарет для молоді та дітей. Так, законодавчі ініціативи відповідають Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, передовому досвіду європейських держав і передбачають запровадження більших та ефективніших ілюстрованих попереджень про небезпеку куріння на упаковках тютюнових виробів, заборону ароматизованих сигарет, заборону на розміщення тютюнових виробів на відкритих вітринах магазинів. Також законопроект №2820 покликаний врегулювати електронні сигарети, які зараз безперешкодно рекламуються та продаються навіть дітям. Популяризація електронних сигарет може підірвати попередні зусилля фахівців щодо подолання тютюнової епідемії та породити нове покоління залежних від нікотину, про це розповів Андрій Скіпальський голова правління ГО “Життя”.

Катерина Римаренко, координатор проектів ГО “Життя”, також зауважила, що для комплексної боротьби із курінням важливо на фаховому рівні допомагати курцям кидати курити. В Україні діє сервіс із допомоги у відмові від куріння. Курці можуть отримати консультації телефоном 0 800 50 55 60 та знайти корисну інформацію на веб-сайті stopsmoking.org.ua.

Поділитися новиною:
Теги новини: