Як побороти тютюнову епідемію в Україні?

Щорічно куріння вбиває 8 мільйонів людей по всьому світу. Тим часом в Україні від хвороб, спричинених курінням, помирає в середньому 85 000 українців.

На жаль, пандемія COVID-19 зробила цю проблему ще актуальнішою  за даними ВООЗ у курців ризик розвитку важкої хвороби та смерті від COVID-19 вищий на 40-50%.

Споживачі електронних пристроїв для куріння також можуть наразитися на ускладнення під час інфікування COVID-19, адже вейпи, електронні сигарети та пристрої для нагрівання тютюну так само чинять шкоду дихальній та імунній системі. Проте основне, на що наражаються любителі “тютюнових девайсів” — це маніпуляції тютюнових компаній, які агресивно просувають свої нові вироби для куріння, як продукти «зниженого ризику». Самі тютюнові корпорації відкрито повідомляють, що упродовж останніх років витратили близько 200 мільйонів доларів на те, щоб залучити людей до використання електронних пристроїв для куріння.

Проте чи дійсно ці електронні ґаджети менш шкідливі? Звісно, ні! Відповідно до звітів Всесвітньої організації охорони здоров’я, опублікованих у 2020 році, ці пристрої становлять серйозну загрозу як для здоров’я курця, так і людей довкола, адже – безпечного куріння не існує! 

 

Виробники тютюнових виробів завдяки маніпулятивному агресивному маркетингу змогли сформувати в молоді хибне уявлення про ризики вживання електронних сигарет та тютюнових виробів електричного нагрівання. Як свідчать результати опитування, проведеного Київським інститутом соціології (КМІС), щодо обізнаності молоді про ризики вживання електронних пристроїв для куріння, майже половина опитаних респондентів вважають, що електронні пристрої для куріння є менш шкідливими, ніж сигарети, а 37% — що ці пристрої допомагають людям кинути курити звичайні сигарети. 

 

Саме тому посилення тютюнового законодавства є нагальним. Мета таких норм захист споживача від оманливої інформації та інформування, що ця продукція є однозначно шкідливою для здоров’я та викликає наркотичну залежність.

Чинний склад Верховної Ради ухвалив у першому читанні Комплексний антитютюновий законопроєкт №4358, а профільний комітет рекомендував схвалити антитютюновий законопроєкт у другому читанні. До того ж законопроєкт повністю відповідає Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну  та імплементує Директиву № 2014/40/ЄС в частині захисту здоров’я.

 

Законопроєктом №4358 передбачені такі нововведення:

– куріння пристроїв для нагрівання заборонятиметься у всіх місцях, як це вже є з сигаретами та електронними сигаретами (зокрема школи, лікарні, заклади харчування, робочі місця) – бездимне середовище в Україні буде збережено;

– запроваджується заборона реклами (стимулювання продажу та спонсорства) електронних пристроїв для куріння – безпечного куріння не існує;

– медичні попередження на пачках сигарет матимуть картинку з обох сторін та збільшаться у розмірі до 65% від загального розміру упаковки;

– запроваджується медичне попередження на упаковках електронних сигарет та рідин до них;

– забороняється продаж сигарет та тютюну для самокруток з різними смаками (приміром, фруктів, ягід чи солодощів) – наразі це діє як своєрідний “гачок” і приманка для залучення дітей до куріння;

–  запроваджується заборона продажу тютюнових виробів для електричного нагрівання (так званих ТВЕН-ів) неповнолітнім особам.

Ми сподіваємося, що Верховна Рада України діятиме в інтересах суспільства, і найближчим часом ухвалить комплексний антитютюновий законопроєкт №4358 і таким чином захистить українців, зокрема – підлітків, від згубної шкоди тютюну та електронних пристроїв для куріння. 

 

Поділитися новиною: