Ян Томбінський радить Україні запроваджувати новітні європейські антитютюнові заходи

20-го травня у Європейському Союзі набуває чинності нова Директива 2014/40/ЄС, головна мета якої  зменшити поширеність куріння та привабливість сигарет. До цього часу всі держави ЄС були зобов’язані адаптувати національне законодавство до нових вимог.

Таким чином, починаючи із сьогодні нього дня, у ЄС на пачках сигарет з обох боків будуть розміщуватись великі ілюстрації хвороб, до який призводить куріння, і займати 65% поверхні пачки. Також із європейського ринку зникнуть «смачні сигарети» із фруктовими, ванільними та іншими ароматизаторами. Крім того в ЄС посилили контроль за електронними сигаретами і заборонили будь-які маніпулятивні надписи на пачках сигарет про вміст смол, нікотину і т.п. Всі ці правила щодо контролю над тютюном є консенсусними рішеннями всіх держав-членів ЄС та ґрунтуються на науково доведених фактах.

Аналітики прогнозують, що через 5 років після імплементації Директиви 2014/40/ЄС рівень споживання тютюну впаде на 2%, тобто, грубо кажучи, на 2,4 млн курців стане менше в ЄС.

Голова представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський радить Україні прийняти законодавство, яке б запровадило нові європейські норми щодо контролю над тютюном: «Цю директиву (Директиву 2014/40/ЄС) всі знають в Європейському Союзі, бо це одна із таких великих потужних акцій, яка іде вже за останніх 20 років з приводу того, як зменшити негативний вплив тютюну на здоров’я людей. Бо кошти, які потім витрачають на лікування значно більші, ніж прибутки до державних бюджетів з продажу тютюнових виробів. Це не стільки про економічну складову, а те що все це соціальні кошти. І це було би добре, якби в Україні ця директива і ці заходи відповідно до директиви пройшли голосування, а опісля, щоб це було запроваджено в практику, бо це не стільки про законодавство з боротьби проти тютюну, а про його виконання. Щоб це не було декларативно, а щоб це дійсно запрацювало». Про це він заявив 17-го травня під час брифінгу в Українському кризовому медіа центрі.

В Україні вже існує подібна законодавча ініціатива щодо захисту від тютюну. Ще рік тому група народних депутатів (О. Богомолець, О. Мусій, Г. Гопко, П. Унгурян, О. Корчинська, І. Луценко) зареєстрували законопроект №2820, який відповідає положенням Директиви 2014/40/ЄС. Законопроект рекомендував до першого читання профільний Комітет ВРУ з питань охорони здоров’я, проте подальше його проходження заблокував Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики…ймовірно через вплив тютюнової індустрії.

Поділитися новиною: