Заява щодо недопущення втручання тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я

Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну», ГО «Центр громадянського представництва «Життя», ГО «Інститут Медіа Права» та Мережі підзвітності тютюнових корпорації (NATT) виступають проти втручання транснаціональних тютюнових корпорацій в політику охорони здоров’я в Україні.

Черговим фактом такого втручання є ініціатива проведення дискусії 18 квітня 2016 року «Зобов’язання України з регулювання тютюнової галузі в контексті імплементації Угоди про Асоціацію з ЄС: альтернативи та значення для економіки», що ініційована тютюновими корпораціями за посередництва Європейської Бізнес Асоціації. Такий захід ймовірно направлений на дискредитацію та загальмування процесу проходження антитютюнового законопроекту №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну».

Законопроект №2820 розроблений з метою охорони здоров’я на за основі положень європейської Директиви 2014/40/ЄС та Статей 9, 10, 11 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), яку Україна ратифікувала у 2006 році. Стаття 5.3. РКБТ ВООЗ зобов’язує сторони захищати політику у сфері охорони здоров’я від впливу комерційних, корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Стаття 4 Закону України №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» говорить про пріоритетність політики у сфері охорони здоров’я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю.

Тютюнова індустрія, як вовк в овечій шкурі, планує використати Європейську Бізнес Асоціацію для легітимізації втручання у процес підготовки законопроекту до першого читання. Серед основних тактик втручання тютюнової індустрії в політику громадського здоров’я ВООЗ визначає такі: використання політиків та представників уряду для прямого лобіювання корпоративних інтересів і впливу на законодавство, пропозиції «партнерства» з урядом у різних сферах, проведення діяльності, яку називають «корпоративною соціальною відповідальністю», використання аналітичних центрів та науковців для дискредитації фактів про тютюнову епідемію.

У листопаді 2015 року були викриті факти прямого підкупу представників влади у Кенії та інших країнах Африки тютюновою корпорацією British American Tobacco (BAT)[1] з метою послабити антитютюнове законодавство. Корпорація Philip Morris International (PMI) офіційно щорічно витрачає близько 1,5 млн євро на лобіювання своїх інтересів у Європарламенті[2], а під час атак на Директиву 2014/40/ЄС корпорація додатково найняла 161 лобіста[3].

В Україні члени Мережі підзвітності тютюнових корпорації (NATT) постійно документують випадки тютюнового лобізму серед народних депутатів та уряду. Останніми урядовцями, які «відзначилися» в тютюновому лобізмі, були В. Пятницький та С. Зайцева. Дії цих урядовців фігурували в розслідувані «New York Times» про роль Американської торгівельної палати у лобізмі на користь тютюнових корпорацій у бідних країнах світу[4]. Тоді, після скандалу, палату покинули кілька фармацевтичних та інноваційних компанії.

У теперішньому парламенті боротьбу проти антитютюнового закону №2820 ведуть запрошені на круглий стіл нардепи Н. Южаніна та Г. Кривошея. І хоча пан Кривошея говорить про «готовність до компромісу», жодних конкретних кроків з його боку не було зроблено. Іншим підозрюваним у сприянні тютюновим корпораціям є нардеп Л. Козаченко, помічницею якого є В. Хоменко, голова асоціації «Укртютюн».

Громадські організації надіслали листи народним депутатам, запрошеним на круглий стіл, з проханням захистити політику у сфері охорони здоров’я від впливу корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Громадські організації закликають також уряд та владу сприяти максимальній відкритості всіх зустрічей з представниками тютюнових корпорацій та розробити ефективні процедури виконання статті 5.3 РКБТ ВООЗ та її Керівних принципів. За попередньою інформацією Європейська Бізнес Асоціація вже відмовилася проводити подібну дискусію.

Коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну» закликає народних депутатів  підтримати законопроект №2820 у першому читанні. Законопроект рекомендовано до першого читання профільним комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я. Законопроект підтримано Європейським Регіональним Бюро ВООЗ, Світовим Банком, Міністерством охорони здоров’я, ініціативою «Реанімаційний пакет реформ», Коаліцією Smoke-Free Partnership, мережею European Network for Smoking Prevention, МДО «З питань профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями», МДО «За духовність, моральність та здоров’я України» та БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї».

Для контактів:

Український центр контролю над тютюном ГО «Життя», (063) 261-74-05, (044) 279-68-83, oksana@center-life.org

Поділитися новиною: