Чому ніяк не схвалять страхітливі малюнки на цигарках?

Уругвай. Коли президентом маленької південноамериканської країни став колишній онколог Табаре Васкес, за рік кількість курців зменшилася на 6%. Тепер середня тривалість життя уругвайців — 75 років. Як це їм вдалося? Рішення було підказане. Пачка сигарет стала огидною і неприємною. Зморщена шкіра, чорні від диму легені, розтятий труп — так уряд змусив виробників “прикрасити” усю тютюнову продукцію.

“Про шкідливість куріння треба не тільки говорити, її треба показувати!” — принцип Всесвітньої організації охорони здоров’я вже підтримали 39 країн світу. Серед них — Канада, Бразилія, Бельгія, Румунія, Латвія, Туреччина, Таїланд, Австралія та нині охоплений протестами Єгипет. Ще 25 країн на півдорозі.

Чому це діє? Ті, хто палять по пачці в день, дістають її сім тисяч разів на рік. А чим страшніша пачка — тим менше її хочеться бачити. Ще більше це діє на дітей. Не так вже легко потягнути цигарку з пачки, на якій мрець наче попереджає: “Палитимеш — будеш там, де й я”.

Підтверджують це й опитування, які антитютюнові активісти проводили у країнах, де практика страшних картинок діє не один рік. Наприклад, за твердженням Глобальної ініціативи Блумберга зі скорочення вживання тютюну, в Австралії та Новій Зеландії, як тільки на полицях магазинів з’явилися нові пачки, кількість дзвінків на телефони довіри збільшилася вдвічі. Люди дзвонили і просили допомогти покинути звичку, яка їх убиває. Аналогічні висновки борці з палінням наводять з усіх частин світу. У Бразилії покинути курити забажало більше половини курців — 67%. У Сінгапурі чверть курців стали курити менше, а у Таїланді 44% опитаних запевнили, що впродовж місяця спробують відучитися від цигарки.

“Картинки ефективні, бо зменшують кількість нових курців серед підлітків. Для молоді є дуже важливим стильний вигляд сигарет. Подивіться, скільки варіантів дизайну пачок придумують виробники сигарет, саме через цю слабкість молоді до зовнішнього вигляду! Проте, якщо на пачці показано наслідки хвороби, це відштовхує значну частину потенційних нових курців”, — переконана координатор Коаліції громадських організацій “За вільну від тютюнового диму Україну” Ганна ГОПКО.

В Україні це може означати десятки тисяч врятованих життів.

“Куріння — це одна з основних причин інших смертельних недуг, зокрема інфаркту, інсульту, пухлин. 80 відсотків людей, які курять, — приречені. Вони помирають або від серця, або пізніше від раку”, — говорить кандидат медичних наук, головний лікар столичного центру здоров’я Отто СТОЙКО. За оцінкою антитютюнової Коаліції, щороку в Україні від хвороб, пов’язаних з курінням, передчасно помирають близько 100 тисяч українців. Згідно з дослідженнями Світового Банку, що вважає паління однією з ключових проблем України, українців, які палять, меншає. Минулого року дослідники банку нарахували близько 11 мільйонів курців. У 2005-му їхню кількість в Україні банк оцінював у 15 мільйонів.

Але причина не лише в тому, що курці кидають палити. За дослідженнями доцента школи охорони здоров’я при Києво-Могилянській академії Тетяни АНДРЕЄВОЇ, курці просто помирають.

“Я б хотіла, щоб мій дядько, який у 47 років помер від раку легень і, навіть знаючи діагноз, продовжував курити дві пачки сигарет на день, був живий!” — зауважує Аня Гопко.

У 2009 році на пропозицію депутата від Блоку Юлії Тимошенко Руслана Зозулі парламент вирішив приєднати Україну до країн, що зробили пачки з цигарками страшилками. Депутати від усіх фракцій — Партії регіонів, БЮТ, “Нашої України-Народної Самооборони”, Компартії та Блоку Литвина проголосували за закон, який зобов’язав усіх виробників з 2012 року друкувати на своїх сигаретах страхітливі малюнки. А вигляд цих картинок мав затвердити уряд. Дали йому на це три місяці.

Йде двадцять перший місяць. Малюнки досі не затверджені. Хоча діючий уряд Миколи Азарова вже чотири рази їх розглядав.

Після третього разу “Свідомо” вирішило розібратися, хто зараз гальмує страшні картинки. Джерела в МОЗі один за одним повідомили — віце-прем’єр з Євро-2012 Борис Колесников. Для чого це міністру інфраструктури, чия голова зайнята стадіонами, аеропортами та готелями? Який в останні місяці на заклик журналістів зіграв ключову роль у проходженні законів про доступ до публічної інформації, що мають відкрити усі бюджетні видатки? “Свідомо” вирішило перевірити ці твердження у людей, які постійно відвідують урядові засідання, але не пов’язані з охороною здоров’я. Одне з джерел погодилося після того, як ми гарантували анонімність розмови.

— Так, це для нас проблемне рішення, — із розумінням усміхнувся чиновник, коли дізнався, яке питання ми розслідуємо. “…на таких, як ми з вами, картинки і не розраховані, нас смертю і трупами уже не налякаєш. А ось діти… Ви ж хочете здорових дітей?” — починаю заздалегідь підготовлену промову.

Десятихвилинний монолог про любов до життя і малят чиновник перериває сам. На клаптику паперу олівець вимальовує дві літери. Спочатку — “Б”, за нею — “К”.

— Якби не ця людина, рішення давно вже було б ухвалене. А так, завдячуючи авторитету та особистим стосункам, вона лобіює свої інтереси.
— І які ж це інтереси?
Знизує плечима.
— А хто його підтримує?
— Ніхто. Точніше, не так. Усім іншим — байдуже, але за рахунок хорошого авторитета голоси набираються.
— І зовсім ніхто не може стати проти?
— Не має особливих борців. Був “за” тільки Митник (нині вже колишній міністр охорони здоров’я — від “Свідомо”). Але й він не дуже активно-то й відстоював свою позицію. Справу треба брати до рук, особисто підходити до кожного. А якщо і треба — просити.

Серед борців з палінням ходять чутки, що Колесников має частку у тютюновому бізнесі.

Ми перевірили це через дані Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Борис Вікторович виступив засновником закритого акціонерного товариства “УкрІнвест”. Це та фірма, через яку Колесников створив свій головний промисловий актив — ЗАТ “Виробниче об’єднання “Конті”. Керує “УкрІнвест” Іван Шакуров.

Шакуров є й засновником ВАТ “Торговельний центр “Білий Лебідь”. Серед партнерів із цього бізнесу — Михайло Ляшко. У свою чергу, він був засновником компанії ТОВ “Донбас-2 ЛТД”. А її голова Валерій Хоменко керує “Донецькою тютюновою фабрикою” і пов’язаною з тютюновим бізнесом компанією “Хамадей”.

Як ви бачите, зв’язок дуже складний. Втім, треба розуміти, що бізнес-імперії українських посадовців традиційно побудовані за принципом лабіринту. Ми вирішили попросити самого Колесникова розповісти, якою була його позиція при розгляді страхітливих малюнків на цигарках. І описав знайдену схему зв’язків між ним і власниками інших підприємств. Запитати, чи ці зв’язки не вплинули на його голос в уряді.

На жаль, 24 січня віце-прем’єр із серцевим нападом потрапив до урядової лікарні “Феофанія”. І досі там лікується. Дзвонити у таких умовах напряму ми вирішили справою антигуманною. Й адресували ці запитання Юрію Громницькому, який допомагає віце-прем’єру у стосунках з журналістами.

Відповідь Юрія була наступною:
“Бориса Вікторовича я не став хвилювати. Подзвонив Івану Шакурову. Він сказав, що акції продавалися по всій країні і купити їх міг хто завгодно. І будь-якого акціонера можна пов’язати з будь-ким. Тому схема ваша надумана і штучно притягнута”.

Ще ми порахували, що буде, якщо страхітливі малюнки на пачках цигарок таки затвердять і вони спрацюють, як в Уругваї. Якщо з 11 мільйонів наших курців шість відсотків покине палити — це означає зменшення ризиків для здоров’я 770 тисяч жителів України. Це як три міста Рівне.

Марія ЗЕМЛЯНСЬКА

http://www.ogo.ua/articles/view/2011-02-20/26435.html

Поділитися новиною:
Теги новини: