Чи зможе уряд фільтрувати акциз

31 липня 2014 року Верховна Рада ухвалила Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо удосконалення окремих положень) №4309а, який, серед іншого, збільшив на 5% ставки акцизу на сигарети.

Ще напередодні уряд України пропонував підвищити ставку акцизу на сигарети без фільтру до рівня ставок сигарет з фільтром , тобто більш ніж удвічі. Таке рішення було б послідовним виконанням курсу на євроінтеграцію, бо в країнах ЄС сигарети з фільтром і без фільтру обкладаються за однаковими ставками відповідно до частини 2 Статті 7 Директиви 2011/64/ЄС. Підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС містить Статтю 352, яка передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби. Наразі в ЄС мінімальна ставка акцизу на 1000 сигарет з фільтром і без фільтру становить 64 євро, а до 2018 року у всіх країнах ЄС вона має сягнути 90 євро. В Україні з 1 вересня 2014 року мінімальні ставки акцизу становитимуть лише 304,11 гривні (18 євро) на 1000 сигарет з фільтром і 133,35 гривень (8 євро) на 1000 сигарет без фільтру. Враховуючи коливання курсу гривні, підвищення акцизів лише на 5% фактично не наблизило українські акцизи до вимог ЄС.

З 2012 року Росія підвищила ставки акцизу на сигарети без фільтра до рівня ставок сигарет з фільтром (одночасно збільшивши ставки на сигарети з фільтром на 28%). Наразі мінімальна ставка акцизу в РФ становить 1040 рублів (350 гривень), тобто вище, ніж в Україні. З 1 січня 2015 року вона зросте до 1250 рублів. Суттєвих негативних наслідків різкого підвищення акцизів на сигарети без фільтру в Росії не зафіксовано. З 2014 року ставки на сигарети без фільтру до рівня ставок сигарет з фільтром підвищив Казахстан, це збираються зробити Білорусь та Молдова. Україна може залишитися єдиною країною в регіоні, яка штучно підтримує споживання сигарет без фільтру.

В липні 2014 року ціна на аналогічну марку сигарет без фільтру (Прима класична) Київської (Україна) та Ярославської (РФ) фабрик становила 6 гривень та, відповідно, 49 рублів або 16 гривень за пачку. Наразі найдешевші сигарети без фільтру в Росії виробляє Погарська фабрика і коштують вони 38 рублів (13 гривень), в Україні в липні (вже після зростання акцизу) ПрАТ «Філіп Морріс Україна» виробила сигарети без фільтру «President Power Line» ціною 5 гривень за пачку. Якщо б уряд зміг провести свою пропозицію про вирівнювання ставок акцизу на сигарети з фільтром і без фільтру, акциз на пачку без фільтрових сигарет мав би зрости з 2,54 гривень до 5,89 гривень, і (з урахуванням ПДВ) ціна має зрости на 4 гривні, тобто з 5 до 9 гривень за пачку, що було б набагато менше, ніж в Росії, не говорячи вже про ЄС.

В Україні частка сигарет без фільтру на ринку послідовно скорочувалася: у 2003-2010 роках з 21% до 6%. Таке явище характерно для всіх пострадянських країн, наприклад в більшості кіосків Мінська, Кишинева, Тбілісі ви не знайдете сигарет без фільтру через відсутність попиту. Раніш в Україну завозилися молдовські сигарети без фільтру марок Nistru, Astru, Prima, проте виробництво цих марок вже припинено. Через відсутність попиту на сигарети без фільтру в Білорусі знято з виробництва сигарети марки «Астра»

Але в України попит на сигарети без фільтру було штучно гальванізовано урядом М.Азарова, який у липні 2010 року на 50% підвищив акциз на сигарети з фільтром, проте залишив незмінним акциз на сигарети без фільтру. Вважають, що це було зроблено для донецької тютюнової фабрики «Хамадей», якаспеціалізується саме на сигаретах без фільтру, і до якої безпосереднє відношення мав тодішній віце-прем’єр Б.Колєсніков В результаті в 2010-2013 роках частка сигарет без фільтру на ринку України зросла з 6% до 10%. В 2013 році було реалізовано 7,3 млрд. сигарет без фільтру, а лише в червні 2014 року – 1,2 млрд.

Будь-які тютюнові вироби шкідливі для здоров’я і тому основною метою акцизної політики має бути зменшення їх цінової доступності таким чином, щоб не провокувати споживачів переходити з одних тютюнових виробі в на інші через їх малу ціну. З медичної точки зору, немає підстав підтримувати низькі ставки акцизу на сигарети без фільтра, бо, згідно досліджень, у курців таких сигарет підвищено ризик розвитку раку легень.

Іноді кажуть, що зростання акцизів на сигарети без фільтру сильно вдарить по пенсіонерам. В Україні, за даними Держстату, в 2013 році курило 28% чоловіків старше 60 років, а у віковій групі 30-59 років курило 49% чоловіків. Така величезна різниця поширеності куріння зумовлена не лише тим, що багато пенсіонерів кинуло курити. На жаль, основна причина цього явища полягає в тому, що курці вмирають набагато раніше. За даними досліджень Оксфордського університету, курці в Україні живуть в середньому на 16 років менше, ніж некурці. Підвищення акцизів спонукає багатьох пенсіонерів нарешті припинити курити і вони більше не будуть пускати гроші на дим, зберігаючи власне здоров’я.

Підвищення акцизів та інші заходи контролю над тютюном, які проводилися в Україні останніми роками, дозволили у 2008-2013 роках, за даними Держстату, зменшити кількість курців з 10 мільйонів до 8 мільйонів та збільшити середню тривалість життя чоловіків з 62 до 66 років

При цьому у 2007 році від реалізації 9 мільярдів сигарет без фільтру державний бюджет отримав 90 мільйонів гривень, то у 2013 році – 750 мільйонів гривень від 7,3 мільярдів сигарет без фільтру. Якщо з 1 січня 2015 року підвищити ставки на сигарети з фільтром хоча б до рівня Росії (до 400 гривень за 1000 сигарет) , одночасно вводячи норму про те, що сигарети з фільтром та без фільтру обкладаються однаковими ставками, то реалізація сигарет без фільтру суттєво зменшиться, що буде дуже добре для здоров’я населення. І якщо у 2015 році вона скоротиться до 5 мільярдів штук бюджет отримає: 5 *0,4 = 2 мільярда гривень.

Таким чином, в Україні треба підвищувати акцизи на всі види тютюнових виробів, а особливо – на сигарети без фільтру. Для цього є і міжнародні, і бюджетні, і медичні підстави.

Джерело: http://glavcom.ua/articles/21492.html

Поділитися новиною:
Теги новини: