Краще профілактика, ніж лікування: в Дніпропетровську боротись з тютюнокурінням будуть силою арт-модерну

21 серпня 2014 року в місті Дніпропетровськ в рамках проекту «Дніпропетровщина – область здоров’я» стартувала акція «Дні відмови від тютюнокуріння». Ініціатором цього інформаційно-профілактичного заходу виступило Міністерство охорони здоров’я України в співпраці з департаментом охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА та Центром громадянського представництва «Життя».

Боротьба з тютюнокурінням – пріоритет державної політики розвинених країн світу. Як відомо, щорічно глобальна тютюнова епідемія забирає близько 6 мільйонів людських життів. Крім того, куріння є одним з головних факторів ризику виникнення ряду неінфекційних захворювань, таких як серцево-судинні, онкологічні та інші захворювання. Водночас, позбавлення від цієї шкідливої звички сприятливо впливає на здоров’я людини: істотно знижується ризик, пов’язаний з вживанням тютюнових виробів, полегшується перебіг багатьох захворювань і підвищується ефективність їх лікування.

Ефективна вітчизняна політика в сфері громадського здоров’я, розвиток законодавчої бази щодо зменшення вживання тютюнових виробів призвели до зниження рівня поширеності куріння в нашій країні. Україна поступово рухається до створення середовища, вільного від тютюнового диму. Так, з 16 грудня 2012 року Законом України № 4844 заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства, у приміщеннях та на території навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, закладів охорони здоров’я, у приміщеннях об‘єктів культурного призначення, органів державної влади та місцевого самоврядування, інших державних установ, на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Українці менше курять, знижується рівень ризику пасивного куріння а, відповідно, нація стає здоровішою. За даними Держстату кількість курців в Україні в 2008-2012 роках скоротилася, але розповсюдженість тютюнокуріння залишається високою, особливо серед працюючих осіб та молоді.

«Україна – один із лідерів у боротьбі з тютюнокурінням. Ратифікувавши у 2006 році Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання всіляко сприяти створенню в нашій країні «бездимного» середовища. Завдяки активній співпраці з громадськими експертами з контролю над тютюном, з того часу в нашій країні був прийнятий комплекс ефективних антитютюнових законів, завдяки чому поширеність куріння в Україні суттєво скоротилась, стабільно зменшуєтьсязахворюваність і смертність від хвороб, пов’язаних з вживанням тютюнових виробів. Але питання профілактики куріння, особливо серед молоді, залишається дуже актуальним», – прокоментувала Олена Євстигнеєва, радник Міністра охорони здоров’я України.

Для посилення «виховного» компоненту заходу, в рамках акції передбачається проведення в приміщенні Дніпропетровської міської ради та в лікувальних закладах міста виставки репродукцій картин відомого художника Івана Семисюка «Жлобокури». В алегоричній формі митець зобразив «жлобокурів», які обкурюють інших у закладах громадського харчування, під’їздах будинків, на зупинках громадського транспорту, на дитячих майданчиках. Передбачено, що під час інсталяції картин всі бажаючі зможуть отримати професійні консультації – про шкоду куріння та як позбутись тютюнової залежності.

«Громадські експерти з контролю над тютюном закликають всіх й надалі спільно працювати над вдосконаленням і посиленням комплексу антитютюнового законодавства, щоб закріпити існуючу тенденцію зменшення рівня поширеності тютюнокуріння та сприяти позитивним зрушенням у сфері громадського здоров’я в Україні, – зазначила Марія Голуб, координатор медіа програм Центру «Життя» та Центру контролю над тютюном– Відомо, що у боротьбі з тютюновою епідемією важливу роль відіграє проведення просвітницької роботи та пропагування здорового способу життя. Отже, подібні інформаційно – профілактичні заходи мають бути важливим елементом політики держави, в якій громадське здоров’я визнано національним пріоритетом».

Для контактів:

Марія Голуб

прес-центр ГО «Життя»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

Центр контролю над тютюном – це національний проект ГО «Життя», що реалізується у співпраці із громадськими організаціями – членами Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». Мета Центру – сприяння зменшенню рівня поширеності куріння та споживання тютюнових виробів в Україні, і, як наслідок, скорочення смертності та полегшення тягаря хвороб, спричинених вживанням тютюнових виробів. Діяльність Центру спрямована на моніторинг, експертизу та фаховий аналіз сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення адвокаційної спроможності антитютюнових ініціатив.

Поділитися новиною: