Донецьк прямує в незадимлену Європу

У місті оголошено старт антитютюнової кампанії, спрямованої на стовідсоткову заборону курити в громадських місцях

Сергій СТУКАНОВ, Донецьк

Боротьба з тютюновою епідемією, котра щороку забирає життя близько 6 млн. осіб (серед яких сто тисяч — українці), стоїть на порядку денному більшості країн світу. У згоді із загальносвітовою тенденцією зменшення кількості курців, що спостерігається останніми роками, певних успіхів на шляху подолання проблеми досягла й Україна. Якщо 2005 року, згідно з опитуваннями, щоденно курили 37% українців, то після впровадження наприкінці 2005 року низки державних заходів (зокрема, Закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів…») доля курців стала стрімко спадати (головно, коштом тих, хто курив принагідно) й тепер становить близько 25% населення. У вересні 2009 року для активізації діяльності на цьому напрямку було прийнято державну програму боротьби з тютюнокурінням.

Утім, як показує досвід європейських країн, попри вагу законодавчої бази, важливу роль відіграє й громадська ініціатива — як організована, так і стихійна (приміром, інформування громадянами органів влади та відповідних комітетів про зафіксовані випадки порушення). Власне, щоб активізувати і владу, і громадськість Донбасу, 12 травня в Донецьку відбулась презентація громадської ініціативи «Вільний від тютюнового диму Донецьк: впровадження європейських традицій охорони здоров’я до Євро-2012» (ініціаторами кампанії виступили Громадська коаліція «Право на майбутнє», «Кампанія за майбутнє дітей без куріння» та Центр «Життя»). Формально прив’язана до футбольної першості (певно, прив’язка покликана зіграти передусім «мобілізаційну» роль і спонукати щонайшвидше запроваджувати європейські стандарти), кампанія спрямована, ясна річ, на внутрішній результат: забезпечення конституційного права людини на безпечне довкілля (у даному разі — на чисте, не задимлене повітря).

Як відзначила одна з учасниць прес-конференції, координатор проектів в Україні «Кампанія за майбутнє дітей без куріння» та заступник голови правління центру «Життя» і автор «Дня» Ганна ГОПКО, Донецьк, завдяки небайдужій позиції міського голови О. Лук’янченка, і тепер виглядає чи не найкраще серед усіх міст, що прийматимуть ЧЄ-2012 (подібний рівень уваги до проблеми демонструє ще Львів — головно, за рахунок громадської активності), а проте до ідеального стану іще дуже далеко. Виходячи з цього, програмою-максимум донецької антитютюнової кампанії було проголошено стовідсоткову заборону куріння у громадських місцях, включаючи ресторани, бари й кафе (нагадаємо, теперішня норма закону — якої не завше, між іншим, дотримуються — передбачає наявність у закладах харчування окремого приміщення для некурців площею не менше, ніж 50% від усієї площі закладу). За словами завідуючого сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України К. Красовського, досвід показує, що подібні заходи не відбиваються на відвідуваності закладів харчування, а отже, не загрожують їхнім власникам зменшенням прибутків; ба більше, нерідко заборона палити призводить до розширення контингента відвідувачів.

Завершувало презентацію ініціативи урочисте винесення «Подяки за суттєвий внесок у подоланні тютюнової епідемії в Донецьку» донецькому міському голові О. Лук’янченку, ії вручила представникові міськради Г. Гопко.

Насамкінець додамо, що офіційний старт антитютюнової кампанії в Донецьку було призначено на 15 травня. В цей день у центральному міському ПКіВ ім. Щербакова відбувся колективний пробіг за здоровий образ життя, один із забігів якого було присвячено кампанії «За вільний від тютюнового диму Донецьк».

Сергій СТУКАНОВ, Донецьк

http://www.day.kiev.ua/296866/

Поділитися новиною:
Теги новини: