Мінфін закликають підвищити тютюнові акцизи згідно Угоди про Асоціацію з ЄС

Громадські організації переконані, що акцизна політика держави стосовно тютюнових виробів є недосконалою й затягнутою по часу, а зростання цін на цю категорію товарів значно відстає від здорожчання продовольчого кошика українців.

Так вважають представники Українського Центру контролю над тютюном та Центру громадянського представництва «Життя». Такого висновку вони дійшли після ознайомлення з проектом Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зміни ставок деяких податків і зборів», в якому запропоновано збільшити ставки акцизів з 1 січня 2016 р. на прогнозований рівень інфляції 26,7%. Згаданий проект був оприлюднений Міністерством фінансів України 3 квітня 2015 року.

«Загалом підвищення ставок акцизу на тютюнові вироби є позитивним явищем, але, враховуючи розвиток ситуації в Україні за останній час, запропоноване підвищення акцизів на тютюнові вироби є недостатнім і затягнутим у часі. Незважаючи на зростання акцизів, реальні (з урахуванням інфляції) ціни на тютюнові вироби на збільшились: за останні 12 місяців (з березня 2014 року) індекс споживчих цін склав 145,8%, при цьому ціни на хліб і хлібопродукти зросли на 78%, а на тютюнові вироби – лише на 37%», – йдеться у листі, з яким згадані організації звернулися до міністра фінансів і в якому виклали власні пропозиції.

Активісти нагадують, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС (стаття 352) передбачає «поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби». Акцизна політика ЄС передбачає систематичне підвищення ставок акцизу для скорочення споживання тютюнових виробів. За даними Єврокомісії, у 10 нових країнах ЄС (Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина, Словенія, Латвія, Литва, Естонія, Румунія та Болгарія) разом узятих, надходження до бюджету від тютюнових акцизів зросли з 3,7 млрд євро у 2001 році до 12,5 млрд євро у 2012 році, або у 3,4 раза за 11 років. Споживання сигарет (легальних та нелегальних разом) у цих 10 країнах зменшилося у 2007-2013 роках на 31%, тоді як обсяги нелегального ввозу і вивозу сигарет у ці роки залишалися досить стабільними.

«В Україні мінімальна ставка акцизу на 1000 сигарет з фільтром протягом 2013-2014 років підвищувалася з 217,6 до 304,1 гривні, але, з урахуванням коливань валютного курсу, це фактично означало зниження ставки акцизу у валюті з 20 до 12 євро. Із 1 січня 2016 року Мінфін пропонує встановити ставку у 385,31 гривні, або 15 євро. Ці показники у 6 разів менші за мінімальну ставку акцизу в країнах ЄС, які з 1 січня 2014 року були підвищені до 90 євро на кожну тисячу цигарок. Таким чином, ставки акцизу реально не гармонізуються, що створює передумови для контрабанди, спекуляції та інших правопорушень», – зауважив Андрій Скіпальський, голова громадської організації «Центр громадянського представництва «Життя».

Борці з курінням пропонують запровадити запропоновані Мінфіном специфічні ставки акцизів на тютюнові вироби не з 1 січня 2016 року, а з 1 травня 2015 року. Вони переконані, що перенесення термінів звузить простір для маневру тютюновим компаніям, а підвищення акцизу принесе до державного бюджету додатково близько 3 мільярдів гривень протягом лише 2015 року.

За наданими пропозиціями, ціни на пачку дешевих сигарет мають зрости на 2 гривні, на пачку дорогих сигарет – на 2,5 гривні. Середня ціна пачки сигарет зросте з 15 до 17 гривень, або на 13%. При цьому ціни на сигарети в Україні наразі набагато нижчі, ніж у сусідніх країнах, скаржаться активісти. Наприклад, ціна на пачку сигарет одного з відомих західних брендів у квітні 2015 року становила: Україна – 18 гривень; Росія – 80 рублів (34 гривні); Білорусь 16500 біл. руб. (27 гривень). У сусідніх країнах Євросоюзу середні ціни на сигарети: Румунія – 2,9 євро; Словаччина – 3 євро, Польща – 3,1 євро, Угорщина – 3,3 євро (в середньому 80 гривень).

«Підвищення тютюнових акцизів із 1 травня 2015 року може стати однією з реальних реформ в рамках виконання Угоди з ЄС, яку Україна зможе продемонструвати на саміті Східного партнерства у Ризі 21-22 травня поточного року», – вірять борці з курінням.

Джерело: Укрінформ

Поділитися новиною:
Теги новини: