Нове покоління сигарет – нове покоління залежності

Сьогодні точиться чимало дискусій навколо відносно нових курильних пристроїв – електронних сигарет. У експертних колах до нового покоління сигарет ставляться дуже обережно. Адже головна мета антитютюнової діяльності – це повністю викорінити куріння із повсякденного життя і зробити так, щоб прийдешні покоління забули, що таке сигарета взагалі. А такий новий “винахід” підриває прагнення захисників здоров’я.

Варто усвідомлювати, що ринок електронних сигарет – це звичайний бізнес. Найбільшими компаніями електронних сигарет володіють всім відомі тютюнові корпорації . Тобто тютюновики чудово усвідомлюють сучасні тренди здорового способу життя: люди відмовляються від куріння, займаються спортом, намагаються правильно харчуватись. У зв’язку з цим ринок тютюнових виробів скорочується, зокрема у державах із високим рівнем розвитку. Наприклад, у Великій Британії нещодавно закрилась остання тютюнова фабрика.

А за допомогою електронних сигарет корпорації намагаються втримати своїх клієнтів. Останні дослідження кажуть, що підлітки, які курять електронні сигарети у 6 разів більш схильні почати курити звичайні сигарети . У США зараз б’ють на сполох через значне збільшення кількості вейперів серед молоді . Тобто нове покоління сигарет фактично створює нове покоління залежності.

Крім того, створився міф, що електронні сигарети нібито допомагають кинути курити. Але дослідження кажуть, що ця теза не має серйозних наукових доказів. Наприклад, за даними Євробарометра , лише 14% курців, які взяли участь у європейському дослідженні кинули курити за допомогою електронних сигарет. Тобто тютюнові корпорації намагаються зробити так, щоб і вівці були цілі й вовки ситі, пропонуючи не кидати курити, а просто переключитися на електронні замінники. Проте, якщо “вовки” справді лишаються ситими, утримуючи клієнтів як джерело надходжень, то чи лишаються “вівці” цілими – ми досі не знаємо.

В чому небезпека електронних сигарет?

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає , , що Електронні системи доставки нікотину (ЕСДН) зараз знаходяться на етапі становлення, тому мають як загрози, так і перспективи для контролю над тютюном. Небезпека в тому, що більшість таких електронних систем не були тестовані незалежними вченими. Багато електронних сигарет містять нікотин, який негативно впливає на багато біологічних процесів організму людини. Короткострокові наслідки споживання електронних сигарет включають подразнення очей та дихальних шляхів під дією пропіленгліколю. Заправні контейнери електронних сигарет містять концентровану кількість ароматизаторів, що потенційно вказують на їхню цитотоксичність, тобто здатність руйнувати клітини організму, це особливо небезпечно для вагітних.

Пасивне куріння електронних сигарет

Пара електронних сигарет становить особливу небезпеку для здоров’я вагітних жінок і дітей. Адже ця газоподібна речовина містить нікотин, деякі канцерогени та інші токсичні речовини у такій кількості, як і тютюновий дим. Було також виявлено, що в деяких брендах електронних сигарет рівень вмісту певних речовин, що викликають рак, наприклад формальдегіду та акролеїну , так само високий, як і в димі сигарет.

Саме тому в Україні заборонено курити електронні сигарети у всіх громадських місцях. Тому, якщо бачите порушення закону – робіть зауваження, звертайтесь до поліції та пишіть скарги у Держпродспоживслужбу.

Контроль над електронними сигаретами

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує заборонити робити заяви, що електронні сигарети справді допомагають кинути курити, пояснюючи це тим, що досі нема достатньої кількості наукових підтверджень. Також експерти радять накласти заборону на куріння цих нових виробів у приміщеннях та громадських місцях і вилучити їхню рекламу. Крім того, потрібно розкрити склад електронних виробів та пару, що виділяється.

Законодавче врегулювання електронних сигарет в Україні

В Українському законодавстві нема визначення електронної сигарети. Вони у нас продаються як електронні пристрої на рівні із флешками. Це означає, що ніхто не знає та не регулює вміст електронних систем доставки нікотину в Україні.

В Україні зареєстрували комплексний антитютюновий законопроект №2820, який ґрунтується на новітній європейській Директиві 2014/40/ЄС. У цьому документі серед іншого передбачене й регулювання електронних сигарет. Зокрема, на упаковках електронних сигарет мають бути текстові попередження про шкоду куріння, які займають 30% від поверхні пачки сигарет. Виробників хочуть зобов’язати подавати інформацію про вміст електронних сигарет. А також передбачається, що рідини для заправки електронних сигарет, які містять нікотин, мають постачатися на ринок тільки в спеціальних заправних контейнерах, які не перевищують обсяг 10 мл, в одноразових електронних сигаретах або в окремих картриджах для використання, які мають обсяг не більше2 мл. Рідини, які містять нікотин, не мають містити нікотину в концентрації більше 20 мг / мл.

На жаль, цьому законопроекту чинять сильну протидію тютюнові корпорації, тому він вже більше року не виноситься на голосування.

Проте є надія, що у новому політичному сезоні українські парламентарі таки приймуть ці важливі законодавчі норми, щоб вберегти життя та здоров’я українців.

Тотовицька Оксана, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном

Поділитися новиною:
Теги новини: