П’ять міфів про антитютюнові норми Директиви 2014/40/ЄС

Законодавчі зміни у контролі над тютюном – процес невідворотний, питання лише в тому, як довго тютюнові компанії зможуть продовжувати легально шкодити здоров’ю людей, купуючи прихильність політиків.

Минулого місяця в ЄС почали діяти новітні норми із контролю над тютюном. Зокрема збільшили розмір фотографій із зображеннями наслідків куріння (до 65% з обох боків пачки), заборонили писати на пачці сигарет про те, скільки у цих сигаретах нікотину, смол і моноксиду вуглецю, заборонили ароматизовані сигарети, у які додають, наприклад, шоколад, мед, ментол, ваніль, вишню й подібні добавки тощо. Такі заходи дозволять зменшити привабливість та поширеність куріння.

В Україні також хочуть запровадити подібні норми. Дискусії навколо проєвропейського антитютюнового законопроекту №2820 точаться вже більше року.

Тютюнова індустрія вже встигла створити чимало міфів навколо ефективності законопроекту. Проте,  щоб розібратися, де все ж таки правда, пропонуємо істину шукати в «науці». І так, «для повного уявлення про точність вимірювань та надійність оцінки випадкових відхилень результатів вимірювань, необхідно задатися довірчими межами, довірчим інтервалом та довірчою ймовірністю».

МІФ № 1

Якщо бути серйозними, то збільшення картинок зі страхітливими зображеннями невигаданих хвороб, від яких страждають курці, справді впливають на те, як діти і підлітки сприймають сигарети. І тут вся суть не лише в картинках, а й у тому, скільки коштують сигарети і як легко їх можна купити. Звісно одними картинками про шкоду куріння 15-річних підлітків, які починають курити, не налякаєш, проте й заперечувати їхню ефективність теж не варто. Наприклад, у Канаді завдяки таким фото на пачках лише за один рік після того, як з’явилися картинки, поширеність куріння зменшилася з 25% до 22% серед молоді віком 15-19 років.

МІФ № 2

А що погано з тим, щоб писати на пачці рівні нікотину, смоли і моноксиду вуглецю, споживач же має право знати, що він купує? Пояснюємо, якщо, купуючи сигарети з рівнем смоли 5 міліграмів, замість іншого бренду сигарет із 10 міліграми смоли, ви думаєте, що суттєво зменшуєте шкоду і покращуєте свої шанси відмовитися від куріння, то тут ви помиляєтеся. Не вводьте себе в оману: сигарети з меншою кількістю міліграм нікотину є такими ж шкідливими, як і сигарети з більшою кількістю нікотину.

МІФ № 3

Ну й нарешті найцікавіша загадка про магію тютюнових виробів – навіщо додавати у сигарети ароматні запахи і приємні на смак фруктові добавки? Секрет у тому, що різноманітні інгредієнти використовуються, щоб усунути неприємний запах тютюнового диму і полегшити його вдихання легенями, та й зрештою, щоб замаскувати гіркий смак сигарет.

МІФ № 4

Не можемо залишити поза увагою інший інтригуючий факт про те, чому всі ці заходи – зміна вигляду упаковки сигарет і заборона на певні добавки, на думку тютюнових компаній мають спричинити зростання обігу нелегальних тютюнових виробів в Україні. В Україні ціна на сигарети найнижча в регіоні, тому й контрабанда тютюнових виробів йде не в Україну, а з України. Якщо ж говорити про те, що зміна вигляду пачки провокує контрабанду, то варто бути чесними й сказати, що немає жодних фактів, які б це підтверджували. Скоріше навпаки, у 2008 році британці запровадили великі картинки на пачках сигарет і рівень ринку нелегальних сигарет зменшився з 14% до 9%.

МІФ № 5

Між іншим, аналогічні законодавчі зміни уже відбуваються в ЄС і на подив тютюнових корпорацій громадськість держав ЄС ці заходи підтримує. 76% жителів ЄС підтримують ідею нових великих зображень на упаковці сигарет з обох боків пачки, а 63% вважають правильним рішення заборонити сигарети з ароматизаторами і добавками.

Отже, законодавчі зміни у контролі над тютюном – процес невідворотний, питання лише в тому, як довго тютюнові компанії зможуть продовжувати легально шкодити здоров’ю людей, купуючи прихильність політиків. Звісно тютюнова індустрія хвилюється про те, що нові закони зруйнують галузь, а компанії втратять споживачів і мільярдні прибутки. Іронія полягає у тому, що тютюнові корпорації чомусь зовсім не сумують з того приводу, що лише в ЄС куріння вбиває щороку більше людей, ніж разом взяті дорожні аварії, нелегальні наркотики, самогубства, вбивства, СНІД і летальні випадки на робочому місці.

Деталі дослідження за лінком http://smokefreepartnership.eu/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=19&Itemid=176

Лілія Олефір,

Український центр контролю над тютюном ГО “Життя”

Поділитися новиною:
Теги новини: