Нікотиновий тест для депутатів

31 травня світ відзначає День без тютюну. У державах, де працює Всесвітня Організація Охорони Здоров’я, відбуваються заходи для актуалізації теми “золотого геноциду” – тютюнової епідемії. І поки в розвинених країнах політики боряться з курінням, в Україні доводиться боротися з політиками, які захищають інтереси сигаретних лобістів.

Упаковка, котру б не хотілося купити

Цьогорічний тренд – створення “стандартизованої упаковки”, яка б зменшувала привабливість сигарет. Така тютюнова обгортка може бути тільки базового оливкового кольору із великими графічними попередженнями про шкоду куріння. Австралія запровадила “стандартизовану упаковку” ще 2012-го і за останні три роки поширеність куріння там зменшилася з 19,4% до 17,2% дорослого населення.

Україна тоді проявила себе не з найкращого боку: уряд розпочав  ганебну судову суперечку у Світовій організації торгівлі проти Австралії. І лише під тиском громадськості і міжнародної спільноти українських цигаркових лобістів вдалося побороти. У червні 2015 року уряд вийшов із цієї суперечки, яка визнана фактом корпоративної корупції.

А Європа продовжує боротися. Кілька тижнів тому тютюнові корпорації програли черговий судовий процес у Лондоні проти “стандартизованої упаковки”. Тепер у Ірландії, Великобританії, Франції та Словенії запроваджують ще жорсткіші правила пакування цигарок, як інструмент захисту та інформування громадян про шкоду куріння. Невдовзі цю ініціативу підтримають і в Туреччині та Угорщині.

З 20 травня у всіх країнах ЄС запроваджені нові норми захисту громадян від тютюну, згідно з Директивою 2014/40/ЄС та Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ).

Європа – проти тютюну, Україна – проти тютюнових лобістів

В Україні за останні 10 років рівень поширеності куріння зменшився з 37% до 25% щоденних курців. Але  позитивна тенденція торік зупинилася. І для подальшого поступу у боротьбі за здоров’я українців потрібні нові прогресивні заходи.

У березні цього року відомі лікарі, громадські діячі та майже сто народних депутатів підписали “Маніфест за Україну без тютюну”, в якому одним із пунктів є запровадження “стандартизованої упаковки”. В парламенті зареєстровані анти-тютюнові законопроекти, які потребують підтримки та політичної волі. Наприклад, законопроект № 2820 “Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну” (надалі – 2820), який запроваджує прогресивні заходи зі зменшення привабливості сигарет: нові збільшені графічні попередження, заборона використовувати смакові добавки, регулювання е-сигарет та підвищені стандарти звітності корпорацій.

Але дискусія щодо цього законопроекту скочується в формалізм, закритість та корпоративний лобізм, який необхідно побороти.

Хто відстоює “відстійні” норми?

Історія законопроекту №2820 тягнеться ще з 2015 року. Цей документ – доопрацьована версія проекту закону №2430, який розробляли на основі положень новітньої Директиви 2014/40/ЄС та Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). Законопроект вносить суттєві зміни у сферу презентації, продажу та виробництва тютюнових виробів в Україні з метою зменшення поширеності куріння.

Але “завдяки” тодішньому голові Комітету з питань податкової та митної політики Роману Насірову, № 2430 з порушеннями процедури завели в непрофільний податковий комітет, щоб там його і поховати. В цей час нардеп Геннадій Кривошея реєструє альтернативний законопроект № 2430-1, який запроваджує Директиву 2001/37/ЄС старого зразка.

З формальної точки зору, саме Директиву 2001/37/ЄС С01/3імплементувати Україна на той час, але з точки зору охорони здоров’я та здорового злуду, така ініціатива є неефективною, бо ніяк не посилює законодавство, ба навіть погіршує.

Щоб уникнути зв’язку з проектом Кривошеї, № 2430 відкликають, автори доопрацьовують і реєструють № 2820. Цього разу законопроект потрапив у Комітет з питань охорони здоров’я і таким чином уникнув зв’язку із недолугим №2430-1. Але, як виявилося, тимчасово.

Нова голова податкового комітету Ніна Южаніна включилася у боротьбу проти №2820,  пробувала змінити рішення апарату ВРУ та змінити профільний комітет. Але подібної процедури не існує.

Лобісти працюють через регламентний комітет, який на засіданні приймає рішення про рекомендацію розглядати законопроекти №2820 та №2430-1 як альтернативні.

Опоненти тепер апелюють, що законопроекти №2820 та №2430-1 знову пов’язані і мають виноситися у зал разом на перше читання. На цьому можна було б і порозумітися та надати можливість депутатам у залі визначитися, який законопроект потрібен Україні.

Але такого розвитку подій боїться індустрія. Тому №2430-1 припадає пилом в податковому комітеті. За бездіяльності голови комітету Ніни Южаніної, №2820 може і не потрапити у зал без висновку її комітету на №2430-1. На момент публікації статті цього висновку не було більше 14 місяців!

Законопроект є, а ходу немає? 

Отож, маємо законопроект №2820, який реально робить сигарети значно менш привабливими та урівнює українців у цьому питанні з мешканцями країн ЄС. За оцінками ЄС, подібні норми здатні врятувати сотні тисяч життів. Законопроект №2820 готовий до першого читання, підтриманий ВООЗ, МОЗ, чисельними українськими та міжнародними організаціями.

Тим паче, за формальними ознаками законопроект може потрапити в зал і без прив’язки до 2430-1, оскільки рішенням профільного комітету підтриманий та включений до порядку денного народних депутатів.

Україна є стороною РКБТ ВООЗ з 2006 року. Сторони Конвенції визнають, що тютюн є унікальним продуктом, вживання якого призводить до передчасної смерті, тому він має жорстко регулюватися державами–сторонами РКБТ ВООЗ.

Сторони Конвенції визнають, що існує непримиримий конфлікт корпоративних інтересів тютюнової індустрії з інтересами громадського здоров’я, тому взяли на себе зобов’язання вживати заходів для недопущення втручання тютюнової індустрії та її представників в політику охорони здоров’я.

Тому обов’язок народних депутатів та представників уряду, які працюють для українського народу та за кошти платників податків, – стояти на сторожі громадського здоров’я та не допускати втручання тютюнової індустрії в політику охорони здоров’я.

Свідченням цього може бути розгляд та підтримка №2820 на пленарному тижні, який символічно починається 31 травня – у Всесвітній день без тютюну!

Джерело: http://www.segodnya.ua/opinion/skipalskiycolumn/nkotinoviy-test-dlya-dep…

Андрій Скіпальський
Український центр контролю над тютюном, ГО «Життя», експерт Реанімаційного Пакету Реформ

Поділитися новиною:
Теги новини: