Витік документів показує масштаб зусиль компанії Philip Morris, спрямованих на дискредитацію європейської директиви щодо тютюнових виробів.
Конфіденційні документи пролили світло на колосальну лобістську кампанію, яку проводить тютюновий гігант, намагаючись підірвати зусилля, спрямовані на те, щоб зробити сигарети менш привабливими для дітей і жінок і запровадити розміщення більших медичних попереджень про шкоду куріння на пачках із сигаретами.
Документи, які надійшли у розпорядження the Observer, показують, яким чином компанія Philip Morris International (PMI) залучила для роботи 161 консультанта з метою боротьби із запропонованою директивою щодо тютюнових виробів , основним законодавчим проектом Європейського Союзу, який, на думку учасників кампанії за охорону здоров’я, буде зберігати життя людей.
Відповідно до пропозицій Комітету з питань навколишнього середовища, громадського здоров’я та безпечності харчових продуктів, за які цього тижня буду голосувати Європейський парламент, тютюнові компанії зобов’яжуть розміщувати великі графічні попереджень про шкоду куріння з обох боків на 75% від площі поверхні упаковок тютюнових виробів. Також передбачається заборона на тютюнові виробів із характерним смаком та ароматизаторами (ментол, ваніль і полуниця), заборона на тонкі сигарети і малі пачки для них. Оскільки ці тютюнові вироби вважаються особливо привабливими для молоді й жінок, про це говорять експерти в галузі охорони здоров’я. Директива також може привести до того, що електронні сигарети потраплять під регулювання фармацевтичного законодавства і будуть вважатися лікарськими засоби, чому намагаються перешкодити деякі нові учасники ринку.
У четвер стало відомо, що вирішальне голосування було відкладено депутатами Європарламенту до 8 жовтня, що стало значною перемогою тютюнового лобі. Часу до січня залишилось зовсім мало, а саме до цього часу мають фінально представити директиву. До січня головування від Литви, яка виступає за посилення антитютюнового законодавства, має перейти до Греції, яка виступає проти контролю над тютюном.
“Залишається дуже мало часу для того, щоб прийняти цю директиву, до того як нинішній парламент закінчить свою роботу, інакше потім весь підготовчий процес потрібно буде починати спочатку”, – каже Дебора Арнотт, виконавчий директор благодійного фонду з охорони здоров’я Ash – “Це стало б гарною новиною для тютюнової промисловості в її нескінченному пошуку викачування прибутків із нових курців, але жахливою новина для дітей і молодих людей у всій Європі”.
Затягування в часі процесу прийняття директиви було однією із ключових цілей тютюнового лобі. Внутрішні брифінги PMI щодо зв’язків з громадськістю в ЄС з 2011 і 2012 рр. позначались як “для приватного користування і конфіденційні. Для внутрішнього обговорення, і лише в ілюстративних цілях” – показують, що тютюновий гігант, який в даний час залучив до роботи в якості консультанта Лінтона Кросбі, стратега виборчої кампанії Девіда Кемерона, був сповнений рішучості зірвати прийняття директиви.
У одному зі слайдів, що датований 9 серпня 2012, PMI обговорюють, що є їхньою стратегічною метою: «натиснути» (тобто вилучити деякі положення директиви) або «затримати» її прийняття. Облікова відомість компанії показує, що для цілей лобіювання було задіяно 161 співробітника і консультанта. Вона показує, що протягом даного року до червня 2012 року, лобісти витратили майже 1,25 млн фунтів стерлінгів на свої зустрічі з депутатами Європарламенту. Облікова відомість показує, що станом на 22 червня минулого року 233 депутата Європарламенту – 31% від загальної кількості- принаймні один раз зустрічалися з представниками PMI. У окремій відомості зазначено, що деякі члени Європарламенту зустрічалися із PMI чотири або п’ять разів. Майже половина депутатів Європейської Народної Партії та Європейських правоцентристських груп зустрічалися з лобістами PMI – показують документи.
На внутрішніх слайдах також була інформація про те, як PMI використовували фермерські організації, організації роздрібної торгівлі та торговельні й бізнес-асоціації для того, щоб вийти на високопоставлених ключових осіб в Європейському парламенті та Європейській комісії. Існує також доказ того, що компанія замовляла академічні та економічні дослідження із метою просування своїх вимог. Один слайд показав про наміри PMI щодо розробки Avis negatifs (негативних думок) стосовно пропозицій, висунутих директоратом Єврокомісії Sanco – органом, що відповідає за забезпечення охорони здоров’я та захисту прав споживачів.
Інший слайд пояснює, що метою PMI було забезпечити, щоб “ментол повинен бути виключений зі списку заборонених характерних смакових добавок в директиві стосовно тютюнових виробів”. У PMI заявили, що вони не будуть коментувати витік конфіденційних документів, які потрапили у розпорядження “Обзервер”. Тим не менш, у заяві було сказано, що вони вважають директиву недосконалою. “Встановлення термінів розгляду цього законодавства залежить від ЄС, і ми сподіваємося, що ці недоліки будуть розглянуті, і що ЄС запровадить нормативні положення, які будуть справедливими, науково-обгрунтованими і доцільними відповідно до пріоритетів ЄС, непокладаючи тягаря на економіку”, – сказали у PMI .
Окрім цього, електронна кореспонденція, опублікована Департаментом охорони здоров’я відповідно до Закону про вільний доступ до інформації, розкриває, що побоювання з приводу директиви також розділялись іншими тютюновими компаніями. Раніше цього року департамент мав побоювання, що Imperial Tobacco отримав закриту інформацію від робочої групи Ради Європи, яка допомагала розробляти директиву. Дана справа викликала стурбованість в Уайтхоллі відносно того, що тютюнове лобі отримало доступ до конфіденційної інформації про ринок, що піднімає питання характеру відносин між Брюсселем і лобістами.
Imperial написали департаменту про висловлення своєї стурбованості щодо отримання відомостей того, що у квітні уряд заявляв про підтримку стандартизованої упаковки сигарет під час зустрічі робочої групи Ради Європи, і вимагали підтвердження від департаменту.
Коли їх попросили розкрити своє джерело інформації, Imperial відмовилися повідомити ці відомості департаменту. Департамент був змушений написати Imperial пояснення, що на доповіді Ради Європи “поширюються принципи професійної таємниці”.
Переклад статті Tobacco giant Philip Morris ‘spent millions in bid to delay EU legislation’ від 7.09.2013
Переклад здійснено Українським центром контролю над тютюном