19 листопада – Міжнародний день некуріння

19 листопада 2009 р. –  третій четвер листопада – відзначається в світі як Міжнародний день некуріння, який щорічно проголошує Міжнародний союз боротьби з раком. Ідея цього дня – закликати людей відмовитися від куріння хоча б на день, щоб звернути їх увагу на те, що кожна викурена сигарета завдає шкоди їх здоров’ю.

Вперше ідея кинути курити на один день народилася в Артура Мулані, коли він у 1971 році закликав людей відмовитися хоча б на один день від сигарет, а заощаджені кошти віддати в фонд місцевої школи. У 1974 році «Don’t Smoke Day» – або «День некуріння» – був вперше публічно проголошений на сторінках газети «Монтічелло Таймс», штат Міннесота. 18 листопада 1976 року каліфорнійське відділення Американського товариства раку вперше надало фінансування на рекламу цього дня. Відтоді цей день дістав назву Дня некуріння та з часом став міжнародним.

Для України цей день – є особливо важливим. Україна займає 7-ме місце з кінця у списку 132 країн за рівнем поширеності куріння. За даними 2005 року в Україні курило дві третини чоловіків (старше за 15 років) – 67% – та кожна 5-та жінка – 20%. За роки незалежності жінок, які курять, стало вдвічі більше! Це пояснюється появою жіночих сигарет та вишуканою рекламою, що привнесли з собою міжнародні тютюнові компанії, які зайняли 99% ринку.

«Наслідки діяльності тютюнових гігантів та їх направленість на жіночу аудиторію ми можемо бачити вже сьогодні. За останні 5 років в 2 рази виросла кількість молодих жінок, які хворіють на рак шейки матки. А одним з факторів розвитку цієї хвороби, на фоні вірусу папіломи людини, є куріння, – коментує дану ситуацію професор Людмила Воробйова, онкогінеколог. – Наслідки цієї хвороби є катастрофічними для жінки. Рак шейки матки приводить до безпліддя, а іноді і смерті. Молода дівчина, закурюючи сигарету, навіть не уявляє, якої шкоди вона наносить цим своєму організму».

«За даними Київського міжнародного інституту соціології, поширеність куріння серед дорослого населення України зменшилася з 35% в листопаді 2008 року до 31% у травні 2009 року, або з 13 млн. чоловік до 11,5. Тоді як, країни-лідери у звільненні від куріння мають поширеність на рівні 15% в Канаді, 21% в США, 20% в Японії”, – каже Костянтин Красовський, завідувач відділу по контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. – Це дає надію, що існуюча в світі ситуація, коли куріння не є модним нарешті  прийшла в Україну і це початок тривалого зменшення поширеності цієї залежності і у нас».

Так багато, як в Україні, наприклад, у США та Канаді курили в 1960-ті роки, коли людству ще тільки стали відомі наукові данні про шкоду куріння. Сьогодні там поширеність куріння вдвічі менша, ніж в Україні. Країною – світовим  лідером у подоланні епідемії куріння є Канада – лише 15% її населення курить, тоді як у 1963 році їх було 49%.

40 років тому стали відомі данні про шкідливість куріння, які шокували. На початку 20-го століття рак легень був унікальною хворобою, сьогодні рак легень – найпоширеніший різновид раку, зокрема, у чоловіків в Україні.

Під тиском беззаперечних фактів про шкоду для здоров’я тютюнова індустрія зайняла таку позицію: куріння – це свідомий вибір дорослої людини, яка обирає ризиковану поведінку.

Проте в реальності виходить, що куріння – вибір дитини чи підлітка. Ризикована поведінка – це постійний стан молодої психіки, тому не йдеться про свідомість вибору. В Україні найактивнішій період початку регулярного куріння для хлопців припадає на 15 років, а у дівчат – на 17 років.

За останні 30 років в світі відбулися титанічні зміни у ставленні до куріння. Україна відставала. Натомість 2008 р. став роком зрушень у боротьбі з курінням.  Так, влітку 100 відомих українців підписали „Маніфест українців проти куріння”; сайт www.manifest.kiev.ua. Серед них співачки Софія Ротару, Ані Лорак, Настя Каменських, телеведуча Маша Єфросініна, письменники Андрій Курков, Марина і Сергій Дяченки, Ірена Карпа, олімпійська чемпіонка Яна Клочкова, музикант Вадим Красноокий (гурт Mad Heads XL), олімпійська чемпіонка Лілія Подкопаєва, танцюристи Григорій Чапкіс, Владислав Яма та інші.

Контактна особа: Устінова Олександра

Координатор прес-центру

Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95

095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

ICQ 482 702 599

Поділитися новиною: