Рішення Президента про вето на підвищення тютюнових акцизів суперечить його заявам про оздоровлення нації та євроінтеграцію України

Президент України Віктор Ющенко 11 листопада 2009 року наклав вето на прийнятий Верховною Радою України 22 жовтня Закон України «Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби». Це рішення Президента викликає великий подив, бо є несумісним з проголошеним ним курсом на оздоровлення нації та євроінтеграцію України.

13 серпня 2007 року на Всеукраїнському форумі «Здорова нація» Віктор Ющенко проголосив «Сім ініціатив Президента України з покращення здоров’я українського народу». Першою з цих ініціатив було «зменшення шкідливого впливу тютюнопаління на здоров’я населення». Для досягнення цієї мети пропонувалося здійснити комплекс заходів, першим з яких було: «Збільшити акцизні податки на тютюнові вироби і використовувати додаткові доходи бюджету для фінансування заходів із сприяння поліпшенню здоров’я населення».

“Щоденно від тютюну в Україні помирає 11 активних курців і 1 пасивний. В порівнянні з сьогоднішньою епідемією грипу, протягом якої за 3 тижні померло менше 200 чоловік, з тим, скільки людей щоденно помирають від куріння – зазначив Микола Поліщук, голова Національної ради  питань охорони здоров’я   під час прес-конференції щодо вето Президента на підвищення тютюнових акцизів. На його думку “саме підвищення акцизів на тютюн дозволить зменшити кількість курців, а отже і вберегти людські життя”.

У 2008-2009 роках стратегія збільшення тютюнових акцизів була втілена в життя. Ставки акцизів в Україні суттєво підвищилися у вересні 2008 та у травні 2009 року. Це підвищення збільшило доходи державного бюджету від тютюнових акцизів: з листопада 2008 по жовтень 2009 року бюджет отримав 8 мільярдів гривень у порівнянні з 3 млрд. гривень за аналогічний період рік тому. За цей період виробництво сигарет в Україні зменшилося з 131 до 116 млрд. штук, тобто не лише на 11%, тоді як загальне падіння промислового виробництва в Україні за цей час перевищує 30%. Реальна динаміка надходжень до бюджету повністю спростовує всі прогнози тютюнової індустрії про те, що збільшення ставок акцизу нібито призводить до такого зменшення виробництва, що надходження до бюджету скорочуються.

Зазначене зменшення виробництва сигарет було, в першу чергу, зумовлено зменшенням споживання сигарет в Україні. Рівень споживання сигарет майже повністю визначається поширеністю щоденного куріння. За даними двох репрезентативних опитувань з однаковими формулюваннями питань, проведених в Україні серед людей 18 років і старше Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2009 року (2000 респондентів) та жовтні 2009 року (1997 респондентів), частка людей, які сказали, що вони курять щодня, зменшилася з 27,0% до 24,8%.

Що стосується зауваження Президента про те, що скорочення виробництва тютюнових виробів може спричинити вивільнення працівників галузі, то факти знов таки не підтверджують цю думку. В 2000-2008 роках виробництво сигарет в Україні зросло з 59 млрд. до 130 млрд. штук, а кількість зайнятих на тютюнових фабриках за цей час, за даними Держкомстату, зменшилося з 6156 до 4139 людей.

У своїх пропозиціях до законопроекту Президент оперує даними про ціни та акцизи лише у Російській Федерації, причому ігноруючи той факт, що 6 листопада 2009 року Державна Дума РФ схвалила у першому читанні законопроект про підвищення з 1 січня 2010 року ставок акцизного збору на сигарети на 30%. Така орієнтація виключно на Росію є досить дивною, враховуючи численні заяви Президента про інтеграцію України до Європейського Союзу.

Рада Європейського Союзу 10 листопада 2009 року ухвалила угоду про реформу тютюнових акцизів, яка передбачає збільшення мінімальної ставки акцизу на пачку з 20 сигарет з 1,28 євро (= 15,4 гривні) до 1,8 євро (= 21,6 гривні). В Україні зараз ця ставка для сигарет з фільтром та без фільтру дорівнює лише відповідно 1 та 2 гривні. Дуже важливим є також показник частки податків у ціні сигарет, тобто яку частку ціни держава дозволяє взяти виробникам, а яку частку бере у вигляді акцизу для наповнення державного бюджету. Ця частка має бути приблизно однаковою в усіх країнах, незалежно від їх економічного розвитку. Рада ЄС визначила, що частка акцизу у ціні сигарет, яка в країнах ЄС зараз становить не менше 57%, має зрости до 60%. В Україні частка акцизу у сигаретах середньої вартості зараз складає 38%, а якщо б Президент підписав законопроект, то вона зросла б до 50%, що все одно менше мінімального рівня ЄС.

Викликає подив, що Президент намагається зупинити процес наближення системи акцизного оподаткування України до норм Європейського Союзу. Це особливо дивно, враховуючи те, що протягом 2009 року ставки тютюнових акцизів суттєво зросли у США, Литві, Білорусі, Ізраїлі та інших країнах. Лише за кілька останніх місяців про свої наміри підвищити ставки тютюнових акцизів заявили уряди таких країн як Росія, Молдова, Грузія, Казахстан, Болгарія, Австралія, Латвія та Естонія. Зазначимо, що підвищення ставок акцизного збору в усіх країнах підтримує Міжнародний валютний фонд, наприклад, у Молдові зростання ставки акцизу на сигарети було однією з умов надання позики МВФ цій країні. Володимир Рябошлик, радник першого віце-прем’єр міністра України вважає, такі дії Президента “не співпадають з його позицією стосовно європейської  інтеграції”. На його думку Президента ввели в оману ті служби, які готували для нього рішення стосовно ветування даного закону.

Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну» закликає Верховну Раду України проявити наполегливість у своєму рішенні забезпечити зростання доходів державного бюджету, зменшити поширеність куріння та наблизити податкову систему України до норм Європейського Союзу і якнайскоріше знову розглянути законопроект про підвищення ставок акцизного збору на тютюнові вироби.

http://adic.org.ua/coalition/ , www.manifest.kiev.ua

Інформація для роздумів: Не чекаючи рішення Президента, тютюнові компанії підвищили з 1 листопада максимальні роздрібні ціни на деякі марки сигарет, про що повідомляє сайт Державної податкової адміністрації http://sta.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=115703&cat_id=74370  . Наприклад, ціна пачки «Прилуки особливі» зросте на 2,50 грн. (з 4,75 до 7,25), Прима Люкс – на 2,25, Тройка –  на 2,60, R1 та Monte Carlo Blue – на 3 гривні, Glamour та Winston Classic – на 3,7 гривні, Camel Silver та Lucky Strike – на 4 гривні.  Дані ДПА показують, що ціни на деякі марки сигарет також підвищувались у вересні і жовтні 2009 року, хоча ставка акцизу тоді не мінялася. Наприклад, ціни на пачку сигарет без фільтру з серпня по листопад зростають: «Козак» –  з 2,90 до 4,40, а «Ватра» –  з 3,00 до 5,00 гривень.

Нові ставки акцизу передбачали підвищення цін на сигарети всіх марок на величину до 40%, що визнали і самі представники тютюнових корпорацій. Проте реально вони підвищили ціни на деякі марки на 50-65%. І після травневого підвищення акцизів ціни на сигарети зросли на більшу величину, ніж вимагали нові ставки (http://adic.org.ua/coalition/pres/pr-080.htm ). Все це показує лицемірство позиції тютюнових компаній щодо контрабанди сигарет в Україну через різницю цін з сусідніми країнами. Якщо б вони насправді боялися такої контрабанди, то підвищували б ціни трохи менше, ніж вимагає акциз.

“Верховна Рада, на жаль не зможе подолати вето Президента щодо цього закону”, – говорить Олег Ляшко, народний депутат від фракції БЮТ. Тому єдиним шляхом, на його думку є внесення зауважень Президента та повторний розгляд закон у парламенті, що планують зробити вже наступного тижня.

Контактна особа:

Устінова Олександра

Координатор прес-центру

Коаліції громадських організацій та ініціатив

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95, 095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною: