Розслідування The Telegraph: 7 мільярдів фунтів на війну або як тютюнові гіганти допомагають фінансувати військову машину Путіна за допомогою податків

Тютюнові компанії залишаються важливим джерелом доходу для кремлівської казни. З моменту вторгнення в Україну, індустрія заплатила Кремлю майже 7 мільярдів фунтів стерлінгів податків, попри те, що вони обіцяли залишити російський ринок. Про це йдеться у матеріалі британського видання The Telegraph

 

Аналіз відкритих даних Міністерства фінансів росії, проведений виданням The Telegraph, демонструє, що Кремль отримав понад 480 мільярдів рублів податкових надходжень (6,8 мільярда фунтів стерлінгів) від тютюнової індустрії за останні вісім місяців уже після того, як путін розпочав війну в Україні.

 

Тютюнові компанії British American Tobacco, Philip Morris International і Japan Tobacco International, що мають штаб-квартири у Лондоні, займають понад 90% російського ринку. Це говорить про те, що ці три компанії уже сплатили щонайменше 6,3 мільярда фунтів стерлінгів до російського бюджету. Цифри ще раз вказують на те, що найбільші тютюнові компанії світу продовжують фінансувати військові дії путіна, попри обіцянку розірвати зв’язки з Росією.

 

Громадська організація «Центр громадянського представництва «Життя», яка займається адвокацією законодавства у сфері громадського здоров’я в Україні зазначає, що у 2020 році, тютюнові компанії Philip Morris International (PMI) та Japan Tobacco International (JTI) сплатили до бюджету РФ $5,73 мільярда доларів. За ці гроші міністерство оборони РФ змогло б оплатити купівлю 700 гелікоптерів Мі-24, 1970 танків Т-72 і 382 винищувачі Су-25 для російської армії.

Боб Сілі, депутат від Консервативної партії у впливовому Комітеті закордонних справ, сказав: «Це абсолютно неприпустимо, що ці західні компанії досі продовжують сплачувати значні податки до російської казни, адже велика частина державних видатків росії зараз йде саме на фінансування війни в Україні, де вбивають велику кількість людей. Ці компанії стверджували, що вони не будуть підтримувати російську державу, але вони досі нічого для цього не зробили».

 

Податкові надходження до російського бюджету підкреслюють прірву між публічними заявами тютюнової промисловості та реальністю їхньої подальшої роботи у росії.

 

Компанія British American Tobaco (BAT), яка виробляє сигарети Camel і Pall Mall, спочатку відмовилася йти з російського ринку після вторгнення в Україну, однак потім скасувала своє рішення під тиском громадськості. Тютюновий гігант досі працює у росії, посилаючись на операційні складнощі виходу з ринку.

 

У березні компанія PMI, яка володіє брендом Marlboro, припинила випуск деяких марок своєї продукції у росії та призупинила там маркетингову діяльність, заявивши, що має намір покинути країну «в організованому порядку».

 

Однак, їхній конкурент Imperial Brands — поки що єдина компанія, яка фактично залишила російський ринок. У Japan Tobacco International (JTI) заявили, що призупинять усі нові інвестиції та маркетингову активність, але не взяли на себе жодних зобов’язань залишити країну.

Фотографії, опубліковані The Telegraph, показують, що компанія PMI почала включати український прапор у свою рекламу в Україні та просила клієнтів робити пожертви на користь збройних сил. Водночас американська компанія невпинно нарощує кількість сигарет, які продає в росії. Минулого тижня PMI оголосила, що продала майже 14 мільйонів сигарет у третьому кварталі, порівняно з 10 мільйонами за перші три місяці поточного року.

 

 

У 2020 році путін відзначив Philip Morris International (PMI) за пожертвування продуктів харчування для людей похилого віку та надання засобів індивідуального захисту для волонтерів під час пандемії коронавірусу. При цьому компанія робила позитивний піар на «пам’ятній медалі та листі подяки», які вона отримала від російського лідера.

Дебора Арнотт, виконавчий директор Action on Smoking and Health, сказала: «Більшість транснаціональних компаній, що мають бізнес у росії, залишили місцевий ринок, усвідомлюючи свою відповідальність і зробили усе можливе, щоб допомогти припинити страшну війну росії проти України.

 

«Однак для мене не секрет, що Big Tobacco досі вважає, що вони можуть залишитися на місцевому ринку, попри звірства, які росія зараз робить в Україні, оскільки ця галузь без моральних орієнтирів, продукція якої уже вбила близько 100 мільйонів людей у ​​двадцятому столітті та на шляху до того, щоб убити мільярд у двадцять першому.”

 

У той час, як західні санкції зосереджені на експорті енергоресурсів з росії, податки з тютюнової промисловості досі залишаються важливим джерелом доходу для Кремля.

 

У попередні роки «сигаретні боси» хвалилися своїми внесками у розвиток російської економіки — загалом щорічно ця сума становила близько 10 мільярдів фунтів стерлінгів.

 

У Japan Tobacco International (JTI) заявили, що її податкові надходження у 2020 році становили 1,4% доходів від федерального бюджету росії, або близько 262 мільярдів рублів.

 

Пані Арнотт додала: «Виробники тютюну несуть особливу відповідальність, оскільки рівень куріння у росії завжди був досить високим, а уряд щороку збирає мільярди надходжень до бюджету від транснаціональних виробників тютюну».

 

Останні доступні дані Міністерства фінансів росії показують, що минулого року податкові надходження від тютюнової галузі становили 727 мільярдів рублів. У середньому – це 60 мільярдів рублів щомісяця, а це означає, що Кремль, ймовірно, «поклав до кишені» 6,8 мільярда фунтів стерлінгів за вісім місяців після вторгнення до України.

 

Речник Japan Tobacco International (JTI) заявив: «JTI працює на всіх своїх ринках у повній відповідності до національного законодавства та податкових вимог».

 

Представник British American Tobaco (BAT) сказав: «Складний процес передачі нашого російського бізнесу в повній відповідності до міжнародного та місцевого законодавства триває. Після завершення продукція BAT більше не буде присутня у Росії».

 

Депутат від Лейбористської партії Алекс Каннінгем сказав: «Тютюнові фірми ставлять прибуток понад усе, тому я не здивований, що вони з радістю зміцнюють свій бізнес, торгуючи з ким завгодно, включно з тими, хто розпалює війни. Це звучить неймовірно, але російська економіка отримала 6 мільярдів фунтів стерлінгів від промисловості в той час, коли вона фінансує незаконну війну проти України».

 

«Настав час для британського уряду втрутитися і дати зрозуміти тютюновим компаніям, що вони повинні наслідувати приклад відповідальних компаній і негайно припинити торгівлю з росією».

Поділитися новиною: