Акцизи на тютюн повинні зростати із врахуванням рівня інфляції

Український центр контролю над тютюном схвалює намір Мінфіну щодо індексації ставок акцизу на тютюн на рівень інфляції.

Експерти Українського центру контролю над тютюном підтримують позицію заступника міністра фінансів Сергія Верланова щодо індексації ставок акцизу на тютюн.

«Наступного року ставка акцизів на тютюн зросте на 33%, з яких 20% — це передбачене законом зростання, решта — індексація», – йдеться в інтерв’ю Сергія Верланова на сайті видання «Економічна правда».

Така позиція повністю відповідає положенням Податкового кодексу, Керівним принципам Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, а також Угоді про Асоціацію з ЄС.

Відповідно до євроінтеграційних зобов’язань, Україна має підвищити ставку акцизу на сигарети до 90 євро на 1000 штук до 2025 року та забезпечити, щоб акциз складав не менше 60% від ціни сигарет. Зараз мінімальна ставка акцизу дорівнює 773,2 гривні (23,8 євро) на 1000 штук або 15,46 гривні на пачку з 20 сигарет. За даними Держстату, середня ціна пачки сигарет в липні 2018 року складала майже 30 гривень, тобто частка акцизу в ній менше 52%. Задля досягнення європейського рівня оподаткування тютюнових виробів минулого року Верховна Рада України прийняла план, згідно з яким впродовж 2019-2024 років ставки акцизів на тютюнові вироби зростатимуть на 20% щорічно. Проте для того, щоб цей план спрацював, необхідно щорічно корелювати відсоток підвищення на індекс інфляції, щоб забезпечити реальне зростання акцизів та гарантувати додаткові надходження до бюджету.

«Україна як підписант Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну під час встановлення або підвищення рівнів оподаткування тютюну має враховувати, серед іншого, еластичність попиту як за ціною, так і за доходом, а також інфляцію і зміни в доходах домогосподарств, щоб тютюнові вироби стали менш доступними з метою скорочення поширеності куріння. Таким чином, необхідно регулярно коригувати та переглядати ставки акцизів на тютюнові вироби»,- пояснив Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

Політика системного підвищення ставок податків на тютюн сприяє і збереженню здоров’я людей, і отриманню додаткових надходжень до бюджету.

Так, за даними Держказначейства у липні 2018 року Державний бюджет отримав від тютюнових акцизів понад 4,5 млрд гривень, що майже на 1 млрд гривень більше, ніж у липні 2017 року. Вперше за всю історію України місячні надходження від тютюнових акцизів перевищили 4 млрд гривень!

У 2008—2017 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла більш ніж у 20 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн до майже 40 млрд грн у 2017 р.  Водночас Глобальне опитування дорослих щодо споживання тютюну, проведене у 2017 році в Україні, показало зменшення поширеності куріння на 20% серед дорослого населення за останні 7 років. За перше півріччя 2018 року ринок сигарет в Україні скоротився на 10%.

 Для контактної інформації: Тотовицька Оксана, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя», +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20,oksana@center-life.org.

Поділитися новиною: