Арсеній Яценюк відреагував на вимогу громадськості вийти з торгової суперечки проти Австралії

20-го травня 2015 р. громадські активісти провели акцію перед Кабінетом Міністрів України, закликаючи Міністерство економічного розвитку і торгівлі припинити практику тютюнового лобізму в Уряді та вийти із судової суперечки проти Австралії в СОТ.

Після акції прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк під час сьогоднішнього засідання Уряду звернув увагу на суперечку України проти Австралії в СОТ та висловив глибокі сумніви з приводу доцільності цього торгівельного спору. А. Яценюк доручив Міністру економічного розвитку та торгівлі України розібратися в цій справі[1]. Це вперше, коли на такому високому державному рівні вказали на недоцільність цієї справи. Тому є велика надія, що Україна таки перестане судитися з Австралією і позбудеться іміджу тютюнового лобіста у світі.

Майже три роки тому, 13 березня 2012 р., український уряд надіслав вимогу щодо проведення консультацій з Австралією в рамках системи врегулювання суперечок СОТ через запровадження Австралією нових вимог до маркування тютюнових виробів, а саме “plain packaging” – однотипних упаковок одного кольору для всіх брендів із великими графічними попередженнями, які зменшують привабливість упаковки та рівень споживання тютюну. З часом консультації переросли у судовий позов.

6-го травня вийшло в ефір журналістське розслідування програми «Слідство.Info»[2], яке прямо вказує на корупційну складову справи, але ніяких дій щодо врегулювання ситуації уряд так і не зробив. У сюжеті йшлося про те, що представники уряду продовжують наполегливо лобіювати глобальні інтереси тютюнової індустрії, наполягаючи на необхідності довести до кінця суперечку України в СОТ проти Австралії. Хто фінансує юридичний супровід справи, досі невідомо.

Серед «адвокатів тютюнової індустрії» є як давно знайомі, так і нові обличчя українського політикуму:

  • Валерій Пятницький, радник прем’єр-міністра України, підписавзапит від України щодо проведення консультацій з Австралією у СОТ;
  • Світлана Зайцева, Директор Департаменту співробітництва з СОТта за питань торгівельного захисту, неодноразова публічно заявляла, щоУкраїні потрібно продовжувати справу;
  • Олена Зеркаль, нова заступниця Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції, раніше старший менеджер зкорпоративних зв’язків ПрАТ «А/Т тютюнова компанія В.А.Т. – Прилуки», публічно виступає на захист справи;
  • Наталія Микольська, заступниця міністра економічного розвитку і торгівлі, торгова представниця України, колишня працівниця юридичної компанії Саєнко-Харенко, яка надає правову допомогу тютюновим корпораціям.

Варто зауважити, що запит України до СОТ не є економічно обґрунтованим, оскільки  рівень торгівлі тютюновими виробами з Австралією дорівнює нулю. Це ще раз підтверджує, що захищаються виключно корпоративні тютюнові інтереси у супереч державним.

Протягом квітня місяця новий посол Австралії, делегація дипломатів та української діаспори вели переговори на всіх рівнях влади щодо налагодження співпраці та надання гуманітарної і фінансової допомоги Україні Австралією. Однією з умов співробітництва була вимога до України вийти із суперечки. Але до цього часу Міністерство офіційно висловлювало позицію щодо продовження судового позову як потрібного для України. Зокрема, таку позицію висловила С. Зайцева, директор Департаменту співробітництва з СОТ на засіданні парламентського Комітету у закордонних справах 18.03.2015 р.

За словами керівника ГО «Життя», експерта Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну Андрія Скіпальського, незважаючи на успіхи всередині країни щодо контролю над тютюном, на міжнародній арені українські чиновники підіграють тютюновим корпораціям у їхній протидії антитютюновому законодавству. «Окремі представники Кабміну, які працювали ще за часів М. Азарова, наполегливо просували інтереси тютюнових компаній у СОТ, таким чином створивши негативний міжнародний образ України як держави, котра лобіює інтереси тютюнників у світі. Така поведінка обурила світову спільноту, зокрема провідні організації у сфері   громадського здоров’я, котрі вже двічі звертались до українського Мінекономрозвитку відкликати позов до Австралії. Жоден міністр з 2012 р. не зміг вирішити цю справу», – підкреслив Андрій Скіпальський.

Упродовж кількох років провідні міжнародні організації в сфері громадського направляли листи до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України зпроханням відкликати із СОТ справу проти Австралії, але безрезультатно.

«Я звернулась до Міністра Абромавічуса із проханням виправити помилки попереднього уряду й відкликати скаргу України в СОТ проти Австралії стосовно особливого маркування упаковок тютюнових виробів, а також припинити перешкоджати Молдові приймати антитютюнові закони. Це допоможе підтримати міжнародний імідж України як захисника громадського здоров’я і лідера в боротьбі проти тютюну», – зазначила Ганна Гопко, народний депутат України, голова Комітету ВРУ у закордонних справах.

У листах міжнародних організацій, які зверталися до міністерства з проханням вийти із суперечеки йдеться, що «…винесення спору в СОТ дорого коштує і забирає багато часу, крім того, Україна практично не продає Австралії тютюнових виробів. Це означає, що навіть якщо комітет СОТ з вирішення спорів винесе рішення проти Австралії, Україна швидше за все не отримає й гривні у вигляді засобу позовного захисту. Гірше того, ця справа сильно заплямувала репутацію України як борця з тютюном у регіоні і на міжнародному рівні». На жаль, у листах Мінекономрозвитку поки нема конкретної відповіді або позиції щодо врегулювання цього питання. Натомість українські та міжнародні юристи розробили процедуру виходу України із суперечки та запропонували її урядовцям для вивчення.

«Для відкликання позову є всі юридичні підстави та можливості. Порядок відкликання претензій в рамках системи врегулювання суперечок Світової Організації Торгівлі регулюється міжнародним документом від 15.04.1994 р. «Домовленості про правила і процедури врегулювання суперечок». Для того, щоб Україна змогла це зробити, спочатку необхідно повідомити Австралію дипломатичним шляхом, що Україна планує відмовитися від своїх претензій. І після того, як сторони досягнуть згоди між собою, вони повинні подати взаємоузгоджене рішення до Органу врегулювання суперечок про досягнуте примирення», – повідомив Петро Король, юрист проекту «Київ без тютюнового диму» ГО «Інститут Медіа Права».

Справа викликає неабиякий резонанс у міжнародних медіа, а нещодавно журналіст із «The New York Times» приїздив в Україну саме для розслідування справи міжнародного корпоративного лобізму та ролі окремих чиновників у цій справі. Отож, з однієї сторони Україна звертається за допомогою до провідних країн світу за підтримкою у протистоянні проти російської агресії, з іншої сторони ми підтримуємо глобальну торгову суперечку проти Австралії та жодним чином не йдемо на поступки в угоду транснаціональним тютюновим гігантам.

Громадські організації черговий раз звернулися до міністра Абромавічуса та до прем’єр-міністра Яценюка із закликом вийти із судового позову України проти Австралії у СОТ.

Довідка:

«Стандартизована упаковка» – це пакування, позбавлене звичних торговельнихзнаків чи логотипів. Використання товарного знаку дозволяється лише увстановленому форматі на горішньому боці упаковки, що поєднується з графічнимпопередженням про шкоду здоров’ю, яке займає 75% площі упаковки. Площаграфічного попередження на зворотному боці упаковки досягає 90%. Метою такихвимог до маркування є зниження привабливості упаковок і поширення інформаціїпро шкідливість паління.

[1] https://www.facebook.com/lub4yk/videos/10206629303830205/?pnref=story

[2] https://www.youtube.com/watch?v=rIFfka2ykJ4

Поділитися новиною: