Асоціація керівників шкіл України закликає Верховну Раду заборонити рекламу сигарет в магазинах та кіосках

Українські педагоги закликають Верховну Раду допомогти їм боротися з курінням у школі та заборонити усю рекламу сигарет.

«Ми, представники педагогічної громадськості, керівники шкіл, вчителі, психологи України напередодні нового навчального року із сумом констатуємо, що набирає обертів затягування наших дітей до лав курців за допомогою реклами сигарет у кіосках та магазинах», – йдеться у зверненні Асоціації керівників шкіл України.

У підсумку Асоціація керівників шкіл України звернулася до депутатів Верховної Ради із «проханням якомога швидше захистити молодь від куріння та повністю заборонити рекламу сигарет, зокрема у магазинах і кіосках, та прийняти законопроект №5164».

Моніторинг, проведений у серпні 2011 р. громадською організацією «Життя» разом із представниками Всеукраїнської федерації споживачів «Пульс», наочно зафіксував, наскільки незахищеною залишається українська молодь перед рекламою сигарет.

Було проаналізовано торгові точки навколо 10 великих шкіл у різних районах міста Києва. Поруч із кожною зі шкіл на відстані до 600 метрів у зоні досяжності учня досліджувалося в середньому 4 кіоски, 2 міні-маркети (площею до 400 кв. м) та 2 супермаркети.

Всього було промоніторено 71 торгову точку. Результати засвідчили, що у 100% точок, де продавалися сигарети, була розміщена і реклама. При цьому у переважній більшості – у 89% випадків – поруч із рекламою сигарет розміщувалися товари для дітей – цукерки, напої та іграшки. Отже, діти та підлітки є незахищеними від впливу на їхню психіку сигаретної реклами. При цьому 65% торгових приміщень, половина із яких кіоски, мали рекламу тютюнових виробів на рівні очей школярів середніх класів та підлітків, тобто на рівні 1,5 метри.

Моніторинг також показав, що в 14% закладів торгівлі розміщується рекламна інформація про конкурси, призи, лотереї, які проводять сигаретні марки.

56% об’єктів мають плакати на вітринах, 58% – елементи дизайну вітрин, які є також і рекламою сигарет, 61% – спеціальне оформлення та виклад пачок сигарет, 14% – інші форми реклами сигарет.

«Транснаціональні тютюнові компанії до 80% своїх рекламних бюджетів витрачають на гламурну, яскраву рекламу в пунктах продажів з очевидною метою – збільшення курців особливо серед школярів та молоді і при цьому цинічно заявляють, що така реклама – це «інформація про товар»,- говорить Ганна Гопко, координатор регіонального центру громадянського представництва «Життя», експерт з контролю над тютюном Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». – Широка громадськість закликає депутатів нарешті захистити дітей від цинічного рекламного зваблення, розквітлої тютюнової пропаганди і якомога швидше проголосувати у другому читанні за повну заборону реклами сигарет (включаючи заборону в пунктах продажів), а не часткову, як цього добиваються тютюнові лобісти, котрі послабили первинну редакцію тексту законопроекту №5164».

«Суспільство повинно звернути увагу на те, що в Україні діти та молодь стали полігоном для рекламних прийомів недоброзичливого бізнесу, для якого надмірні прибутки важливіші за здоров’я молоді, – говорить Наталія Бородачова, віце-президент Всеукраїнської федерації споживачів «Пульс». – Їх привчають до фаст-фуду, тютюнокуріння та інших видів небажаного споживання, використовуючи несформовану самосвідомість молодих людей».

Довідка. Поширення куріння серед українських учнів

За даними Європейського опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин, проведеного Українським інститутом соціальних досліджень ім. О.Яременка у 2011 році, 50% підлітків віком 15-17 років вважають, що дістати сигарети легко і дуже легко. Протягом останніх 30 днів курили хоча б один раз на місяць близько 25% опитаних учнів 9-10 класів.

12% опитаних дітей вперше викурюють сигарету у віці 9 років і менше, а ще 40% пробують курити у віці 10-16 років, тобто у переважної більшості курців перші спроби куріння припадають на шкільний вік. На щастя, для багатьох дітей достатньо кількох спроб, щоб відмовитися від цієї звички, проте 28% юнаків і 16% дівчат вже викурили більше 40 сигарет за своє життя.


Довідка. Законопроект №5164 про повну заборону реклами сигарет

Реклама сигарет вже заборонена в Україні на телебаченні та радіо, а також на зовнішніх рекламних носіях. Проте досі дозволена реклама сигарет у мережі Інтернет, у магазинах та кіосках, дозволяється також проведення акцій-розіграшів, промоакцій на вулицях, спонсорство та стимулювання продажів сигарет.

Законопроект № 5164 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо повної заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів було прийнято у першому читанні 2009 року 303 голосами народних депутатів. У 2006 році Україна ратифікувала обов’язковий до виконання міжнародний договір – Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ). Рамкова Конвенція чітко визначає, що лише повна заборона реклами, стимулювання продажів та спонсорства призведе до скорочення куріння. Рамкова Конвенція зобов’язує Україну до 4 вересня 2011 року повністю заборонити рекламу тютюнових виробів. Слід зазначити, що усі положення законопроекту №5164 розроблені відповідно до ст. 13 РКБТ.
За результатами дослідження Світового банку, повна заборона реклами тютюну скорочує паління на 7%, тоді як часткова заборона лише призводить до переміщення реклами у незаборонені сегменти.

70% громадяни України виступають за повну заборону реклами тютюнових виробів («Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS), оприлюднене ВООЗ 27 вересня 2010 р.).
Контактна особа

Читати звернення

Борисяк Дар’я
Прес-центр Коаліції громадських організацій
«За вільну від тютюнового диму Україну»


044 278 48 95
093 207 84 84
d.borysiak@krasni.com.ua

Поділитися новиною: