«Бездимний» закон виконують майже на 99%. Із 500 перевірених закладів ресторанного господарства по всій країні лише у сімох виявлено порушення закону.

Моніторинг закладів ресторанного господарства у перший тиждень дії закону підтвердив, що Україна виконує бездимний закон. Із понад 500 перевірених закладів ресторанного господарства у Криму, Донецьку і Львові лише у 7-х виявлено порушення. За підсумками моніторингу активісти відразу написали скарги. Нагадаємо, що 16-го грудня в Україні набув чинності закон № 4844 про повну заборону куріння в багатьох громадських та на робочих місцях, включаючи приміщення закладів ресторанного господарства.

«За перший тиждень дії нового закону волонтери Коаліції «Крим без тютюнового диму» перевірили більше 200 закладів громадського харчування в Сімферополі, Ялті, Феодосії, Джанкої, Керчі та Бахчисараї. Ми знайшли лише три порушення. А в решті нас зустрічали словами «У нас не курять!». Зі столів зникли попільнички, подекуди біля входу на вулиці з’явилися таблички «місце для куріння». Офіціанти, адміністратори дуже задоволені новим законом», – стверджує Інна Мірошниченко, голова оргкомітету Коаліції «Крим без тютюнового диму». (Для коментарів – 066 269 40 13)

Донецьк також гідно зустрів новий закон про заборону куріння. Це пояснюється загальною поінформованістю як громадян, так і власників закладів ресторанного господарства щодо небезпеки пасивного куріння та необхідності дотримання закону. Не дивлячись на «пророцтва» тютюнових кампаній, кінець світу для рестораторів не настав. Натомість прийшов кінець епохи куріння в кафе, барах та ресторанах. В один день всі заклади стали вільними від тютюнового диму!

«Оператор «гарячої» лінії проекту «Донецьк без тютюнового диму» щодня отримує по 10-15 дзвінків з проханнями надати наліпки з перекресленою сигаретою або підтвердити, де саме куріння заборонено на 100%. В перший тиждень дії нового закону були розповсюджені всі «стратегічні запаси» наліпок із надписом «Куріння заборонено». Найпопулярніше питання серед отриманих на «гарячу» лінію: «Чи правда, що ми не повинні відводити спеціальні місця для куріння?». Отже, поки інформаційно-просвітницька робота триває, волонтери відвідують заклади громадського харчування і з радістю відмічають не лише дотримання закону, але й збільшення кількості клієнтів, які насолоджуються повітрям без тютюнового диму», – розповіла Тетяна Дурнєва, координатор коаліції «Донбас без тютюнового диму» (Для коментарів – 067 705 85 85)

Схожа картина і у культурній столиці України – Львові. «Озброївшись нормативними актами та різноманітними брошурами і наліпками волонтери коаліції громадських організацій “За вільний від тютюнового диму Львів” подались в рейд по кафе, барах та ресторанах міста з метою перевірити виконання заборони куріння в громадських місцях, а також провести інформаційно-просвітницьку роботу із власниками та відвідувачами закладів ресторанного господарства. Одразу зазначу, робота була дуже цікава і насичена. За цей період нам вдалось завітати у 84 заклади міста, і з них тільки у п’ятьох  спостерігались порушення, переважно куріння працівників закладів у підсобних приміщеннях. Дуже приємно, що наші дані збігаються із даними незалежних журналістських перевірок.(http://www.wz.lviv.ua/ukraine/121554). Попри увесь скепсис тютюнового лобі, закон діє, і впевнено набирає обертів. Тепер батьки можуть брати своїх діток разом із собою і бути  спокійними за їх здоров’я, молоді офіціантки – дихати на повні груди свіжим повітрям і не хвилюватися за можливі наслідки» – відзначив Петро Рой, координатор коаліції «За вільний від тютюнового диму Львів». (Для коментарів – 067 675 63 32).

Повідомлення з Вінниці, Чернігова, Житомира, Черкас та інших міст України також доводять, що новий закон був із розумінням і вдячністю сприйнятий переважною більшістю працівників ресторанних закладів. Так, наприклад, у Феодосії бармен-адміністратор кафе «Вітерець» Ганна Козинцева зазначила: «Я думаю, від того, що в нашому кафе не можна буде курити, людей менше не стане, а навпаки стане більше, так як все одно приємніше сидіти в залі, в якому не накурено і фіранки не просочені сигаретним димом. Адже яка б витяжка не стояла, все одно сигаретний дим в’їдається в речі, які постійно знаходяться в залі».

У Києві у перший день набуття чинності закону громадськість разом із журналістами провела моніторинг барів по вулиці Прорізній та Пушкінській. На подив самих журналістів порушень не виявлено, а працівники радо коментували перший день без тютюнового диму – стало краще дихати і проблем із клієнтами жодних, всі розуміють. Громадські організації продовжуватимуть моніторинг дотримання закону у 2013 році.

Довідка

У 2009 році Міжнародне агентство з питань вивчення проблем раку проаналізувало 165 досліджень і дійшло висновку, що «законодавчі заходи з обмеження куріння не шкодять діяльності ресторанів, барів та організацій, що обслуговують туристів. При цьому багато досліджень продемонстрували деякий позитивний економічний ефект від таких законодавчих заходів».

Більшість європейських країн повністю відмовилася від куріння в приміщеннях ресторанів, кафе та барів: Ірландія, Велика Британія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Бельгія, Франція, Іспанія, Кіпр, Угорщина, Мальта, Македонія, Словенія. Італія, Туреччина, Болгарія.

Дослідження КМІС 2011 року показало, що 84% українців підтримують ідею закону, що повністю забороняє курити всередині більшості громадських приміщень, включно з усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами, ресторанами та барами http://smokefreeukraine.org/media/pdf/84_percent_of_ukrainian.pdf

Офіційні роз’яснення щодо застосування норм закону №4844 надало Міністерство охорони здоров’я України http://moz.gov.ua/ua/portal/pre_20121217_1.html Більше інформації тут: www.smokefreeukraine.org та www.center-life.org

Більш детальна інформація за телефонами:

Юлія Солоха, 097-675-91-38 та 044-278-89-07

yulia@center-life.org

Поділитися новиною: