Держспоживінспекція, громадськість та влада спільно контролюватимуть виконання закону №4844 про заборону куріння в КаБаРе

16-го грудня в Україні набув чинності Закон №4844 про повну заборону куріння в громадських та на робочих місцях, включаючи приміщення закладів ресторанного господарства.

16-го грудня в Україні набув чинності Закон №4844 про повну заборону куріння в громадських та на робочих місцях, включаючи приміщення закладів ресторанного господарства.

Захист людей від тютюнового диму – це одна з 6-ти стратегій, які застосовує ВООЗ, щоб побороти поширеність куріння в світі. ФОТО

«Приємно відзначити, що завдяки послідовній підтримці громадськості, народних депутатів та принциповій позиції Президента В. Януковича, з 16 грудня Україна приєдналася до кращих світових практик захисту здоров’я населення від тютюнового диму, – говорить народний депутат Юрій Мірошниченко. – Досвід багатьох європейських країн, які вже впровадили законодавство, що забороняє куріння в громадських місцях, у тому числі й у кафе, барах, ресторанах, переконливо доводить свою ефективність. Такі заходи не лише сприяють захисту здоров’я відвідувачів та працівників ресторанного господарства, а відтак і попередженню та зниженню кількості захворювань, але й мають позитивний економічний ефект для власників закладів, адже дозволяють залучати нових клієнтів. Наприклад, родини з дітьми або люди, які за станом здоров’я раніше не могли відвідувати ресторани, в яких курять, тепер зможуть без проблем приходити на насолоджуватися смаком їжі та спілкуванням з друзями».

«Подолання тютюнової епідемії є одним із пріоритетів державної політики, – говорить Сергій Орєхов, голова Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів. – Тому Державна інспекція з питань захисту прав споживачів України усіляко сприятиме реалізації закону №4844 щодо обмеження куріння у громадських місцях. Разом із громадськими організаціями ми контролюватимемо виконання закону, і запевняю вас, у нас для цього є повноваження та ресурси».

«Міністерство охорони здоров’я виступило одним із ініціаторів цього Закону, який є ефективним інструментом захисту населення, особливо відвідувачів і працівників закладів ресторанного господарства, від негативного впливу тютюнового диму, – говорить начальник управління громадського здоров’я МОЗ України Алла Григоренко. – Хочу наголосити, що цей Закон захищає право на здоров’я. Головна мета закону – знизити рівень захворюваності від хвороб, спричинених тютюнокурінням (рак легенів, інфаркти, інсульти, бронхіти),  і негативним впливом токсичного тютюнового диму. І це головне, а не штрафи. Також Україна, яка ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, виконує міжнародні зобов’язання. Відповідно до статті 8 РКБТ країни повинні “захистити громадян від впливу тютюнового диму на робочих місцях, в громадському транспорті та всередині громадських приміщень».

«При цьому ефективність нововведень напряму залежатиме не лише від розмірів штрафів або кількості складених протоколів, але й готовності громадян захищати право на безпечне довкілля. Навіть найкращі закони не спрацьовують без розуміння їхнього сенсу і логіки», – попереджає народний депутат Леся Оробець.

Андрій Скіпальський, голова правління Регіонального центру громадянського представництва «Життя», вважає: «Закон має пропрацювати мінімум півроку, а то й рік, щоб можна було його об’єктивно оцінювати. Можна припустити, що тютюнові лобісти спробують «роздмухувати» окремі випадки закриття ресторанів та пояснювати це дією антитютюнового закону. Взагалі, хочу підкреслити головне: цінність громадського здоров’я української нації не може бути об’єктом торгу».

Після закінчення прес-конференції представники Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів разом з представниками громадських організацій здійснили профілактичні візити до барів та ресторанів Києва з метою попередження порушень закону та інформування адміністрації закладів щодо відповідальності за можливі порушення.

«З січня 2013 року в Києві та 10 областях України розпочнеться моніторинг виконання Закону спільно із представниками інспекції, щоб підвищити рівень виконання Закону. Закон буде дієвим, коли кожен активно захищатиме свої права на бездимне середовище і здоров’я», – каже Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».

Треба відзначити, що самі ресторатори в цілому підтримали новий Закон. Так 14-го грудня на знак підтримки «бездимного» закону відомі ресторатори власноруч приготували «антитютюнову» піцу.  Зовнішній вигляд піци відтворював відомий знак «Куріння заборонено!» – перекреслену сигарету.

Довідка

У 2009 р. Міжнародне агентство ВООЗ з питань вивчення проблем раку проаналізувало 165 досліджень і дійшло висновку, що «законодавчі заходи з обмеження куріння не шкодять діяльності ресторанів, барів та організацій, що обслуговують туристів. При цьому багато досліджень продемонстрували незначний позитивний економічний ефект від таких законодавчих заходів».

Більшість європейських країн повністю відмовилася від куріння в приміщеннях ресторанів, кафе та барів, зокрема це: Ірландія, Велика Британія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Бельгія, Франція, Іспанія, Кіпр, Угорщина, Мальта, Македонія, Словенія. Італія, Туреччина, Болгарія.

Детальніше про дослідження КМІС, згідно якого 84% українців підтримують ідею Закону, що повністю забороняє курити всередині більшості громадських приміщень, включно з усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами, ресторанами та барами тут: http://smokefreeukraine.org/media/pdf/84_percent_of_ukrainian.pdf

За новим Законом України № 4844, з 16 грудня 2012 р. заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства; у приміщеннях та на території навчальних закладів, спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, закладів охорони здоров’я, у приміщеннях об‘єктів культурного призначення, у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів. Відводити місця для куріння в цих місцях заборонено.

Штрафи за порушення для підприємців (фізичних та юридичних осіб) складають від 1000 грн. до 10 000 грн., а для фізичних осіб-курців – від 51 до 175 грн.

У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!».

 

Більше інформації тут: www.smokefreeukraine.org та www.center-life.org

 

Контактна особа: Юлія Солоха, 097-675-91-38    yulia@center-life.org

Поділитися новиною: