Чемпіонат світу з футболу проходить без куріння

Стадіони всіх міст Південно-Африканської Республіки, які приймають матчі ЧС з футболу повністю вільні від тютюнового диму. Гості чемпіонату спостерігають за святом великого футболу з непрокуренних стадіонів. Додатково куріння заборонене в прилеглих до стадіонів зонах, а також у громадському транспорті, який рухається до і від місць проведення матчів.

«Ті, хто сумнівається, що відмова від куріння в громадських місцях стає глобальною нормою, повинні побувати в Південній Африці», – зазначив представник Національної ради ПАР по боротьбі з курінням Юсуф Салуджі, присутній на змаганнях у Йоганнесбурзі.

На всіх матчах на початку та посеред гри англійською мовою оголошується, що курити заборонено, а великі монітори показують відповідні попередження. Порушників заборони чекають штрафи. Для забезпечення антитютюнового контролю в ПАР задіяно понад 23 тис. добровольців.

«Я дивився матчі, на яких були присутні велика кількість уболівальників з Аргентини, де курці складають 30% населення, а також Данії (26%), Мексики (18%), Нідерландів (31%), Нігерії (9%) і ПАР (23%). Але на трибунах не було чути запаху тютюну, – розповідає Юсуф Салуджі. – Під час гри між Аргентиною та Нігерією (стадіон «Елісс Парк») двоє аргентинських фанів, які тримали незапалені сигарети, швидко сховали їх, коли співробітники служби безпеки попросили їх про це».

За його словами, Національна рада зверталася до телерепортерів з проханням не показувати глядачів, які курять, але виявилося, що ці запобіжні заходи зайві, тому що фани поважають це правило.

Заборона куріння на стадіонах світу ось вже кілька років впроваджується під час проведення спортивних змагань найвищого рівня.

Так, вільним від тютюнового диму став Кубок світу ФІФА 2002 року, що проходив в Японії та Південній Кореї. У місцях проведення матчів була заборонена як реклама сигарет, так і їхній продаж. Куріння заборонялося у всіх зонах масового перебування публіки, а спеціальних місць для куріння було небагато, і вони були розташовані на достатній відстані і ясно означені.

Ідея вільних від тютюнового диму Олімпійських ігор була висунута ще в 1988 році і вперше здійснена на практиці в Барселоні вже в 1992 році. Китай у 2008 році підтримав естафету спортивних змагань без куріння, не зважаючи на те, що такий захід для китайської влади, яка має монополію на виробництво та розповсюдження тютюну, був непростим вибором. Як відомо, Китай є найбільшим світовим виробником тютюну, і в цій країні проживає третина світових курців. Однак у містах Китаю, де проводилися ігри літньої Олімпіади 2008 року, була введена заборона куріння на стадіонах та в інших громадських місцях.

В Україні, яка сьогодні готується приймати матчі Чемпіонату Європи з футболу 2012 року, послідовників здорового способу життя стає все більше.

Серед активних прихильників спорту без тютюну – медики, люди творчих професій, громадські, політичні діячі та спортсмени: олімпійські чемпіонки зі спортивної гімнастики Стелла Захарова, Лілія Подкопаєва і Катерина Серебрянська, олімпійські чемпіони із плавання Яна Клочкова і Денис Силантьєв та багато інших. Відомі українці закликають кидати курити та відзначають, що залежність від тютюну стрімко втрачає свою привабливість. Рівень поширеності щоденного куріння серед дорослих у нашій країні знизився на третину в 2009 році в порівнянні з 2005 роком – з 37% до 26%.

«Вільні від куріння стадіони позитивно позначаться на іміджі країни, а також на здоров’ї людей, яким не доведеться дихати забрудненим повітрям під час футбольних змагань, – говорить Костянтин Красовський, завідуючий відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. – А до того ж, для деяких уболівальників звільнення стадіонів від тютюнового диму може стати стимулом для остаточного припинення куріння».

Нагадаємо, сьогодні науковці дотримуються думки, що безпечного рівня пасивного куріння не існує. Людина, яка знаходиться поблизу від курця, вимушено вдихає цілий «букет» шкідливих речовин, що складається з 4 тис. хімічних сполук, 69 з яких – онкогенні.

Контактна особа:

Устінова Олександра

Координатор прес-центру

Коаліції громадських організацій

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95

095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною: