Чому електронні сигарети – серйозна загроза здоров’ю серцево-судинної системи?

В останні роки електронні сигарети набули широко поширення, перш за все серед дітей та молоді. Сучасні дані свідчать про те, що ці продукти зовсім не безпечні та вони виробляють шкідливі аерозольні компоненти, які зазвичай містяться в традиційному сигаретному димі. Оцінюючи наслідки використання електронних сигарет для здоров’я населення, слід також враховувати онкологічні, легеневі та інші хвороби.

 

З моменту їх появи у 2004 році поширеність електронних сигарет у всьому світі зросла в геометричній прогресії. У 2018 році електронні сигарети продавалися в більш ніж 102 країнах і купувалися споживачами різного віку. У той час ринок електронних сигарет оцінювався у 11,26 млрд доларів США, а до 2023 року, за прогнозами, він досягне 26,84 млрд доларів США. Такий стрімкий ріст популярності електронних сигарет пояснюється тим, що багато урядів досить пізно схаменулися та хоч якось почали регулювати та обмежувати ці небезпечні продукти, які шкодять здоров’ю населення.

 

Серцево-судинні захворювання залишаються основною причиною смертності у всьому світі і є причиною понад 18,6 мільйона смертей на рік. Куріння сигарет впливає майже на кожен орган людського тіла і може призвести до розвитку онкологічних, легеневих і серцево-судинних захворювань. Загальновизнано, що тютюн є основним фактором ризику серцево-судинної захворюваності та смертності, яка становить приблизно 17% усіх смертей від серцево-судинних захворювань у всьому світі. Сучасна молодь все більше відмовляється від традиційних сигарет, однак тютюнова індустрія вигадує нові способи залучення до куріння, щоб  і надалі на цьому заробляти.

 

Молодь залишається надзвичайно вразливою до впливу нікотину, навіть, якщо такий вплив не регулярний. Використання електронних сигарет серед молоді, як правило, пов’язують з переходом на традиційні тютюнові сигарети. Дослідження показують, що підлітки, які курять електронні сигарети, починають курити звичайні сигарети в 3,5 раза частіше, ніж однолітки, які не курять. Цей перехід можна пояснити їхньою залежністю від нікотину та набутими поведінковими та соціальними звичками. Крім того, існують певні занепокоєння щодо можливості електронних сигарет спонукати колишніх курців почати курити знову.

 

Вживання електронних сигарет пов’язане з підвищеним ризиком інфаркту міокарда і звичайні користувачі електронних сигарет мають у 1,79 раза більшу ймовірність розвитку цього захворювання, ніж люди, які не палять.

 

Нерегульовані електронні сигарети становлять серйозну загрозу встановленій політиці контролю над тютюном. На щастя, багато країн, в тому числі і Україна, продемонстрували, що регулювання на основі норм рекомендацій Конференцій Сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну ефективно захистило їх населення від небезпеки використання електронних сигарет. Всесвітня федерація серця рекомендує дотримуватись принципу обережності та застосовувати комплекс заходів для захисту вразливих груп населення, запобігання впливу пасивного куріння та протидії оманливим твердженням.

 

З 1 січня 2021 року електронні сигарети, рідини для них із нікотином та без нього, а також пристрої для забезпечення куріння тютюнових виробів заборонено продавати неповнолітнім. Порушникам загрожує штраф розміром 400-800 неоподаткованих мінімумів, а  це — від 6 800 до 13 600 гривень. З 2012 року куріння е-сигарет забороняється у визначених громадських місцях, зокрема у всіх приміщеннях закладів ресторанного господарства та на робочих місцях (у приміщеннях усіх форм власності).

 

Дослідження проведені до набуття чинності продажу е-сигарет неповнолітнім демонстрували, що кожен шостий респондент (16,1%) вперше спробував курити електронні сигарети у віці 14 років (16,1%), для 12,5% опитуваних віком першої спроби електронних сигарет був вік 15 років, а для практично для кожного десятого (8,8%) – цей вік становив 13 років. Серед підлітків від 13 до 15 років кожен п’ятий палить е-сигарети.

 

Регулювання електронних сигарет має першорядне значення і його слід зосередити на захисті як користувачів, так і сторонніх осіб, одночасно запобігаючи початку куріння та їх споживання. З огляду на цей пріоритет Верховна Рада України ухвалила закон №1978-ІХ, норми якого з 11 липня 2023 року передбачають:

 

  • заборону ароматизованих рідин, що використовуються в е-сигаретах
  • заборону будь-якої реклами та спонсорства е-сигарет;
  • запровадження медичних попереджень на упаковках е-сигарет;
  • максимальний об’єм тари та вміст нікотину у рідинах, що використовуються в е-сигаретах;
  • запровадження технічних вимог безпеки усіх складових е-сигарет.

 

Для контактної інформації: Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя», 063 344 12 69, dmytro.p@center-life.org

Поділитися новиною: