Російський збройний магнат, що постачає зброю російській армії, пов’язаний з Philip Morris — Reuters

Нещодавно новинна агенція «Reuters» опублікувала розслідування — великий матеріал про російського збройного магната та багаторічного тютюнового лобіста Ігоря Кесаєва,  який понад 25 років співпрацює з «Philip Morris International» та  просував цю компанію на пострадянському ринку. Кесаєву належить 49% акцій заводу ім. В. А. Дегтярьова, який виготовляє та постачає армії рф кулемети, протитанкову та протиповітряну зброю. 

 

За даними «Reuters» ймовірно, що зброя, яка використовувалася російськими військовими під час вторгнення в Україну на Київщині була виготовлена на заводі ім. Дегтярьова, який належить Касаєву — бізнес-партнеру «Philip Morris» і «Japan Tobacco» у росії. 

У квітні, на цього російського олігарха, країни Європейського Союзу, а також Велика Британія наклали санкції, зазначивши, що його бізнес-імперія з розповсюдження тютюну та виробництва зброї приносять «значні» прибутки російській федерації, які потім витрачаються на «дестабілізацію ситуації в Україні».  

 

На момент початку повномасштабної війни росії проти України, Ігор Кесаєв був головою ради директорів великої російської тютюнової компанії «АТ ГК Мегаполіс», по 20% якої у 2013 році придбали «Philip Morris» і «Japan Tobacco Inc». Він також був членом правління холдингової компанії цієї фірми, 23% акцій якої належить «Philip Morris International». Згідно з прес-релізом компанії «Мегаполіс», Кесаєв полишив ці посади на початку квітня, однак, за словами європейських чиновників, у нього досі залишається повний контроль над «Мегаполісом». У своїй заяві щодо санкцій, чиновники Європейського Союзу підкреслили, що олігарх — залишається головою і власником «Mercury Group», яка володіє компанією «Мегаполіс», — «провідним дистриб’ютором тютюну в росії».

 

Ми вирішили переказати цю статтю, а саме ту частину, де йдеться про співпрацю олігарха з тютюновою індустрією, адже вважаємо неприпустимим, що тютюнові компанії-колаборанти  Philip Morris та Japan Tobacco продовжують працювати у росії та сплачувати криваві податки до бюджету країни-агресора та мати бізнес-зв’язки з бізнесменом, що виробляє зброю для російської армії.  

«ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ?»

Якщо подивитися архіви новинних публікацій, зв’язки тютюнового гіганта «Philip Morris» з Кесаєвим сягають ще початку 1990-х років, адже саме тоді підприємець допоміг американській фірмі зорієнтуватися в пострадянській росії та вийти на такий ласий ринок із великою кількістю завзятих курців. Наслідки російських обстрілів та звірств в Україні шокували більшу частину цивілізованого світу, який досі оговтується від побаченого, але уже починає тиснути  на західні бренди, щоб вони розірвали зв’язки з росією та олігархами, які домінують в її економіці. А особливо це стосується тих, хто постачає зброю  для російських військових. Саме завод з виробництва зброї імені Дегтярьова у прес-релізах на своєму сайті посилався на постійні контракти на постачання зброї до ВМФ, ВПС і сухопутних військ рф. І саме Ігорю Кесаєву належить 49% акцій цього підприємства.

Протягом останніх трьох десятиліть зв’язки Кесаєва допомогли «Philip Morris» (PM.N), найбільшій у світі тютюновій компанії за ринковою капіталізацією, завоювати більше чверті російського ринку сигарет. Фінансові звіти та звіти для ЗМІ свідчать, що минулого року компанія «Philip Morris» заробила у росії, понад 1,8 млрд доларів,  що становить близько 6% від усіх  продажів компанії з Нью-Йорка. За даними сайту компанії, фабрика «Philip Morris» неподалік від Санкт-Петербурга є найбільшою у її світовій імперії. 

Згідно з даними «Bernstein Research», інвестиційної дослідницької фірми, у 2020 році «Philip Morris», «Japan Tobacco Inc» та британські «British American Tobacco Plc» й «Imperial Brands Plc» разом розділили понад 97% усіх продажів сигарет у росії. Відповідно до досліджень «Bernstein Research», лише компанія «Philip Morris» мала 26% ринку, а лідерство з продажів займали такі бренди як  «Parliament» та «Bond Street».

 

Американський антитютюновий активіст Меттью Майерс працював над зменшенням поширеності куріння у росії як президент «Кампанії за майбутнє дітей без тютюну», американської некомерційної організації, яка розширила свою діяльність по всьому світу. За його словами, успіх іноземних тютюнових компаній у росії практично не має собі рівних, якщо порівняти з іншими відомими виробниками споживчих товарів.

 

«Західні тютюнові компанії буквально захопили галузь», — сказав Майерс. «Вони вбудовані всередину».

путін у 2020 році нагородив «Philip Morris» за пожертвування продуктів харчування для літніх людей і забезпечення засобами індивідуального захисту волонтерів, які брали участь у російській програмі боротьби з COVID-19. 

 

Тютюнова компанія згадувала «пам’ятну медаль та лист подяки», яку вона отримала від президента росії, у звіті про свої зусилля в галузі сталого розвитку, опублікованому минулого року на веб-сайті її представництва у росії. У «Філіп Морріс» заявили, що вони — один із багатьох локальних та міжнародних бізнесів, відзначених у росії за надання допомоги під час пандемії. Згідно з інформацією з останнього річного звіту тютюнового гіганта, сьогодні росія є другим за величиною ринком збуту для продукції «Philip Morris» після Індонезії. За винятком банків, страхових компаній та інвестиційних компаній, «Philip Morris» у 2021 році була найбільшою іноземною компанією за доходом, що працює в росії, згідно з рейтингом «Forbes Russia».

 

«БРУДНІ ГРОШІ»

Але в Україні тютюновий та збройовий бізнес Кесаєва завжди були нерозривно пов’язані.У 2014 році «Торгова компанія «Мегаполіс-Україна» була найбільшим дистриб’ютором тютюну в країні, контролюючи 99% ринку, згідно з даними Антимонопольного комітету України, провідного регулятора конкуренції в країні. Українська влада почала звертати увагу на зв’язки «Мегаполісу» з Кесаєвим і російським виробництвом зброї.

 

У 2016 році, Київ наклав на Кесаєва санкції за невизначені дії, які, загрожували національній безпеці України. Пізніше, Генпрокуратура звинуватила Кесаєва у підтримці «терористичних організацій» шляхом постачання зброї підтримуваним росією сепаратистським угрупованням, які боролись за створення двох самопроголошених формувань — ДНР та ЛНР.

 

Ярослав Юрчишин, депутат українського парламенту та колишній голова українського офісу антикорупційної некомерційної організації «Transparency International», заявив, що транснаціональні компанії, які продовжують вести бізнес з Кесаєвим, допомагають підживлювати військову машину Москви.

«Ці люди несуть відповідальність за … агресію, за ще більше смертей українського народу, — сказав Юрчишин «Reuters». — «Це брудні гроші».

 

ПРОСТИЙ ВИХІД?

Давні зв’язки «Philip Morris» з Кесаєвим та російським ринком, включаючи її теперішню частку у 23% в «Мегаполіс», можуть ускладнити вихід її вихід з країни.

«Якщо ви  уже витратили чверть століття на створення портфоліо та присутності бренду, вам буде дуже важко від цього відмовитися», — сказав Енді Роуелл, науковець, який вивчає тютюнову промисловість в Англійському університеті Бата, який є частиною глобального антитютюнового консорціуму під назвою «STOP».

 

Зв’язки компанії з росією посилюються тим фактом, що ця країна є одним із двох ринків у всьому світі — разом з Алжиром — де «Philip Morris» володіє пакетом акцій компанії, пов’язаної з дистриб’ютором, відповідно до її останнього річного звіту. Ще у квітні до складу правління голландської холдингової компанії «Мегаполіс» входили Кесаєв, троє його бізнес-партнерів і четверо керівників компаній «Philip Morris» і «Japan Tobacco», згідно з реєстром підприємств Нідерландів.

 

З решти 11 перерахованих директорів, семеро не відповіли на запити про коментар, а інших не вдалося знайти. Щоб розірвати всі зв’язки з росією, «Philip Morris» доведеться продати свою частку в «Мегаполісі». Компанія не згадала його в жодній зі своїх останніх заяв про вихід з російського ринку і не відповіла на запитання «Reuters» про свої плани інвестицій.

 

У своєму прес-релізі від 11 квітня, у «Мегаполіс» заявили, що санкції ЄС «жодним чином не стосуються» дистриб’юторської компанії та її дочірніх компаній. Сполучені Штати та ЄС прямо не забороняють компаніям вести бізнес в росії, але їхні санкції забороняють широкий спектр операцій з такими організаціями, як Центральний Банк росії та рештою великих фінансових установ та іншими особами чи компаніями, які потрапили під санкції. Правила США також забороняють нові інвестиції до росії громадянами або юридичними особами США, у той час, як ЄС забороняє інвестиції в енергетичний сектор росії та блокує широкий спектр експорту до Москви вартістю кілька мільярдів євро на рік.

 

Багато транснаціональних компаній вирішили, що ведення бізнесу у росії, а також труднощі з орієнтацією в її фінансовій системі того не варті. Фрід, колишній дипломат зі США, каже, що після раунду санкцій через ситуацію в Криму у 2014 році він натякав американським компаніям на те, що росія стала для них токсичним місцем для ведення бізнесу. Якщо додати останні санкції, пов’язані з її вторгненням в Україну, то потенційна небезпека зросла.

«Тепер небезпека захмарна. Просто неосяжна», — сказав Фрід, який тепер став співробітником Atlantic Council, аналітичного центру з міжнародних відносин у Вашингтоні.

«Philip Morris» — не єдина міжнародна тютюнова компанія, яка бореться за своє майбутнє у росії.

Japan Tobacco, зараз найбільший гравець у росії з більш ніж третиною ринку, 10 березня заявила, що призупиняє нові інвестиції та маркетингову діяльність у росії, але досі не ухвалила остаточного рішення про вихід. Уряд Японії володіє третиною акцій Japan Tobacco.

 

«Japan Tobacco» заявила, що «компанія дотримується усіх національних та міжнародних санкцій, запроваджених проти росії», додавши, що з 11 квітня Кесаєв більше не входить до ради директорів «Мегаполіс» і не бере участі в управлінні компанією. У заяві міністерство фінансів Японії зазначило, що керівництво «Japan Tobacco» «вживатиме необхідних і своєчасних заходів у зв’язку з ситуацією відповідно до законів та правил».

 

«British American Tobacco Plc» заявила, що залишить росію та у березні повідомила «Reuters», що, ймовірно, продасть бізнес  своєму дистриб’ютору. Ця компанія, російська «Група Компаній SNS», минулого місяця повідомила інформаційному агентству «Reuters», що процес передачі бізнесу BAT у SNS «скоро завершиться». У BAT заявили, що не мають додаткових коментарів щодо того, як і коли саме цей процес завершиться.

 

У «Imperial Brands Plc», що займає менш ніж 10% російського ринку, минулого місяця заявили, що припинить продажі та діяльність у росії. Компанія повідомила Reuters, що веде переговори з «місцевою третьою стороною» щодо продажу свого бізнесу, але відмовилася надати детальнішу інформацію. На російському тютюновому ринку домінують іноземні компанії та немає жодного великого вітчизняного оператора, який міг би задовольнити попит, якби всі чотири компанії пішли з ринку. Західні санкції можуть ускладнити спроби російських імпортерів купувати продукцію за кордоном.

 

Каллум Елліотт, аналітик «Bernstein Research», сказав, що «Philip Morris» може передати ліцензію на свої бренди російській компанії. Зрештою, саме так компанія і набирала обертів за радянських часів. Але Елліотт сказав, що така стратегія несе потенційні ризики для «Philip Morris» після стількох десятиліть роботи там, оскільки ліцензіат може «знизити цінність бренду».

 

Однак завод ім. Дегтярьова процвітає.

У листопадовій заяві генерального директора заводу Тменова сказано: «2021 рік був більш насиченим, ніж будь-коли».

Поділитися новиною: