Чи досягне Україна мінімального європейського рівня акцизів на сигарети?

23-го листопада відбулась прес-конференція про цілі та перспективи оподаткування тютюнових виробів в Україні до 2025 року.

Під час заходу учасники проаналізували нещодавно прийнятий у першому читанні законопроект №6776-д від 14.11.2017 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році».

Відповідно до законопроекту, ставки специфічних акцизів на тютюнові вироби у 2018 р. мають бути підвищені на 29,7%, а в подальші роки – на 20% щорічно до 2024 р. Депутати відкинули пропозицію асоціації «Укртютюн» підвищити ставку акцизу у 2018 р. лише на 20%. План підвищення акцизів мав на меті досягнути мінімального рівня оподаткування, який діє в ЄС – 90 євро на 1000 сигарет. Наразі в Україні цей показник становить близько 21 євро.

Сучасна політика оподаткування тютюнових виробів має на меті: 1) розпочати процес гармонізації ставок акцизів з мінімальними показниками, передбаченими Директивою 2011/64/EU; 2) сприяти наповненню Держбюджету; 3) зменшити цінову доступність та споживання сигарет.

1)      Урядовий законопроект № 7110-1 пропонував зафіксувати ставки акцизів в євро починаючи з 2018 року, що гарантовано забезпечило б їх приведення до рівня 90 євро за 1000 штук до 2025року. Натомість податковим комітетом ВРУ, виходячи з позиції галузі, була підтримана норма іншого законопроекту №7110, який також передбачає щорічне підвищення тютюнових ставок на 20%, але вже у гривнях. «Хочеться відзначити значний позитив щодо згоди парламентарів та виробників перейти до 7-ми річного плану зростання тютюнових акцизів. Однак необхідно розуміти, що подальша фіксація ставок у гривнях ускладнить виконання наших зобов’язань перед ЄС. Оскільки і після затвердження такого графіку розмір ставок, з великою долею вірогідності, потребуватиме подальшого перегляду відповідно до коливання курсу гривні до євро», – у коментарі зазначив Юрій Романюк, директор Департаменту прогнозування доходів бюджету та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України. 

2)      За умови підвищення акцизів на сигарети на 29,7% надходження до Держбюджету у 2018 р. складуть понад 50 млрд грн. Це буде приблизно на 10 млрд грн більше, ніж прогнозовані 40 млрд грн у 2017 р. та на 17 млрд грн більше, ніж отримані 33,2 млрд грн у 2016 р. Середня ціна пачки сигарет зросте на 6 грн та складе 29 грн. «Як член Комітету податкової та митної політики ВР, я точно знаю, що тютюнові компанії згодні на підвищення акцизів та розуміють, що це невідворотний процес, адже в ЄС специфічна ставка акцизного податку становить 90 євро на 1000 шт. цигарок. Україна підписала Угоду про Асоціацію і має цю норму поступово імплементувати в наше законодавство. Акцизний податок має як фіскальну функцію, наповнюючи бюджет, так і регулюючу, стримуючи попит на підакцизні товари, особливо на шкідливі для здоров’я людей, якими є цигарки. Водночас, оподаткування повинно бути нейтральним відносно всіх платників податків та не викривляти конкуренцію на ринку тих чи інших товарів, робіт послуг, наприклад перерозподіляючи ринок в сторону збільшення частки більш дешевих цигарок. Не правильно через оподаткування дозволяти комусь нести конкурентні переваги порівняно з іншими виробниками. Адвалорна ставка акцизного податку на цигарки вже кілька років не підвищувалась та з 2013 року становить 12%. При цьому специфічна ставка акцизного податку зростає з року в рік. В країнах ЄС адвалорні ставки наступні: Польща 31,4%, Словаччина 23%, Чехія 27%, Естонія 30%, Австрія 39%, Хорватія 36%, Болгарія 27%, Угорщина 25%, Литва 25%, Латвія 25%, Словаччина 23%, Німеччина 21,7%. Тому, є підстави для того, щоб і наш Уряд все детально прорахував та запропонував політику держави відносно підвищення не тільки специфічної, але й адвалорної ставки», –прокоментувала народний депутат Тетяна Острікова.

3)      Експерти з контролю над тютюном прогнозують, що завдяки зростанню акцизу, продаж сигарет у 2018 році очікувано знизиться на 5 млрд штук як завдяки зменшенню їх споживання в Україні, так і скороченню контрабанди українських сигарет до країн ЄС. «Найефективнішою політикою оподаткування сигарет в Україні може бути підвищення як специфічної, так і адвалорної ставок. Це забезпечить рівномірне зростання акцизів та цін на дорогі та дешеві сигарети, котрі є однаково шкідливими. Експерти Світового банку провели дослідження та надали Уряду України кілька сценаріїв, які містили рекомендації піднімати адвалорну ставку щонайменше на 3 відсоткові пункти», – зауважила Олена Дорошенко, економіст Світового банку.

Податковий комітет традиційно не обговорював підвищення адвалорної ставки акцизу, яка наразі складає 12%. Відповідно, законопроект № 6776-д не передбачає підвищення адвалорної ставки акцизу. Це означає, що у 2018 р. адвалор сплачуватиметься лише з сигарет ціною 32,5 грн і вище, а це лише приблизно 15% всього ринку, що викличе недоотримання надходжень до бюджету.

Іншим ризиком підтриманого законопроекту є заміна обов’язкової вимоги законодавства вносити щороку законопроект про індексацію ставок акцизів на тютюн на необов’язкову. Ця зміна може заморозити норму про індексацію акцизів відносно інфляції, уповільнити процес гармонізації ставок з ЄС та зростання цін на сигарети. «Таким чином у 2024 р. середня ціна на пачку сигарет буде приблизно 90 гривень за умови сьогоднішнього курсу євро та відсутності змін в правилах оподаткування. Курці можуть заспокоїтися, адже ніякого різкого зростання цін не передбачається, хоча, як бачимо, курити стає все дорожче і найкраще у цій ситуації – відмовитися від сигарет та перестати кормити транснаціональні тютюнові корпорації» – підсумував Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном, ГО «Життя».

Україна має позитивний досвід попередніх років підвищення податків на тютюнові вироби, що сприяло не лише збільшенню надходжень до бюджету, але й зменшенню поширеності куріння. У 2008—2016 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла у 20 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн до 33,2 млрд грн при зменшенні, за даними Державної служби статистики, кількості курців в Україні з 10 мільйонів у 2008 році до 6,5 мільйонів у 2016 році. У 2017 році завдяки підвищенню акцизу на тютюн на 40%, за 9 місяців до Держбюджету надійшло 29 млрд грн, що на 4,8 млрд більше, ніж рік тому. Глобальне дослідження поширеності куріння в Україні, проведене у 2017 році, показало зменшення поширеності куріння на 20% серед дорослого населення за останні 7 років. Отже, Україні необхідно продовжувати робити рішучі кроки у напрямку підвищення акцизів на тютюн задля збереження здоров’я та отримання фінансових переваг.

Для контактної інформації: (095) 465-75-46, (044) 234-93-20, d.kupyra@gmail.com, Дмитро Купира.

Поділитися новиною: