До Дня захисту дітей: “бездимне середовище” – запорука дитячого здоров’я

Право на безпечне для життя та здоров’я довколишнє середовище є одним з фундаментальних прав людини, а забезпечення його реалізації передусім для дітей – безперечний пріоритет. Конвенція ООН з прав дитини – міжнародний правовий документ, ратифікований Україною в 1991 р., закріплює значимість реалізації інтересів дітей у всіх сферах національних політик, в т.ч. права на охорону здоров’я та безпечне довкілля. Забезпечення для підростаючого покоління середовища, вільного від тютюнового диму – одне з важливих завдань, яке має реалізовувати відповідальний уряд.

За даними дослідження, нещодавно опублікованого в авторитетному медичному журналі «The Lancet»[1], національні закони про заборону куріння у громадських та на всіх робочих місцях мають істотний позитивний вплив на здоров’я населення, зокрема, сприяють нормального перебігу вагітності та вберігають дітей від шкідливих наслідків пасивного куріння. Після проведення мета-аналізу11 досліджень з оцінки наслідків запровадження «бездимних» законів було виявлено загальне скорочення числа передчасних пологів на 10,4 % та зниження рівня госпіталізації дітей з діагнозом астми на 10,1%.

Не менш значимим є створення «бездимного середовища» для запобігання «синдрому раптової дитячої смерті» (СРДС) – діагнозу, який лікарі ставлять в разі раптової смерті малюка віком до 12 міс. без будь-якої іншої медичної причини. Суттєвим фактором ризику, який збільшує ймовірність СРДС аж в 6 разів вчені вважають нікотин – причому як для активних курців (вагітних), так і для пасивних (дітей). Дослідження ВООЗ підтверджують, що пасивне куріння найбільше шкодить саме дітям, в багато разів підвищуючи ризики виникнення не лише СРДС, а й пневмонії та астми[2].

Світові експерти постійно закликають використовувати потенціал національних систем антитютюнового законодавства для зниження істотного тягаря хвороб, в тому числі пов’язаних зі шкодою від вторинного тютюнового диму. Однією з цілей наукової спільноти – надати потужну експертну підтримку рекомендаціям ВООЗ щодо створення та забезпечення для дітей «бездимного середовища» в усьому світі, зокрема, шляхом реалізації вимог Статті 8 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яка зобов’язує Сторони захищати населення від впливу вторинного тютюнового диму на всіх робочих місцях, у громадському транспорті і у закритих громадських місцях. Науковці стверджують, що повна реалізація РКБТ знизить наслідки шкідливого впливу вторинного тютюнового диму на всі верстви населення і особливо – на вагітних та дітей, забезпечить їх право на безпечні для життя умови та здорове довкілля.

Центр громадянського представництва «Життя» та члени Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» продовжують працювати над виробленням та адвокуванням цілеспрямованих заходів для боротьби з тютюном. «У 2013 р. був прийнятий «бездимний» закон № 4844 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», який заборонив куріння сигарет у всіх громадських та на робочих місцях. Завдяки його ефективній дії, у 2013 р. спостерігалось значне зменшення ризику для людей стати жертвою вторинного диму», – зазначив Андрій Скіпальський, голова правління Центру «Життя», експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Дані Другого Національного звіту «Контроль над тютюном в Україні» свідчать, що частина респондентів, які відповіли, що протягом останнього місяця хтось курив на їхньому робочому місці, суттєво знизилась – з 34% у 2010 р. до 21% у 2013 р. Значне зниження ризику натрапити на тютюновий дим відбулось у приватних компаніях (з 32% до 18%), відчутно скоротився відсоток респондентів, які повідомили про куріння в ресторанах (з 64% до 28%). Центр громадянського представництва “Життя” продовжуватиме національний моніторинг виконання закону №4844 в кафе, барах, ресторанах та у нічних клубах.

Довідково: Україна ратифікувала РКБТ ВООЗ у 2006 р., і з того часу в контролі над тютюном було досягнуто значних результатів. Так, відповідно до даних останнього Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS)[3] у 2010 р. 32, 8% дорослих були змушені дихати тютюновим димом щодня або майже щодня, 34% працюючих наражались на пасивне куріння на роботі.

Для контактів:

Марія Голуб

Прес-центр ГО «Життя»,

Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

[1]  http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2814%2960082-9/abstract

[2]  http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/44579/6/9789244564226_rus.pdf?ua=1

[3]  http://www.moz.gov.ua/docfiles/gats2010report.pdf

Поділитися новиною: