До Міжнародного дня відмови від куріння активісти провели акцію під Кабінетом Міністрів: «Лікбез для Мінфіну: тютюнові акцизи рятують життя!»

19 листопада, напередодні Міжнародного дня відмови від куріння, громадські активісти провели  акцію протесту проти домовленостей Міністерства фінансів та Державної фіскальної служби України з тютюновими компаніями, за якими планується мораторій на підняття акцизів на сигарети у 2015 році, за інформацією, яка заявляється у ЗМІ. Активісти та експерти вимагають підняття акцизів на тютюн у 2015 році на 30%.

Під стінами Кабінету Міністрів України шестирічний хлопчик Петрик провів відкритий урок за сценарієм Всесвітньої організації охорони здоров’я для Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, Міністра фінансів Олександра Шлапака та голови Державної фіскальної служби України Ігоря Білоуса, які впливають на політику оподаткування тютюнових виробів. На шкільній дошці першокласник намалював графік, який демонструє позитивний вплив підвищення акцизів на зменшення кількості смертей від куріння. Після уроку школяр передав Міністру і його заступникам домашнє завдання – вивчити показаний графік та підрахувати зменшення поширеності куріння і можливі надходження до бюджету у 2015 році при піднятті акцизів на тютюн.

Активісти наполягають на тому, що зрозумілі шестирічному хлопчику формули мають бути зрозумілими і урядовцям. А замість домовленостей з корпораціями, політика оподаткування тютюнових виробів має визначатися, по-перше, інтересами охорони здоров’я, які полягають у скороченні споживання сигарет, а, по-друге, інтересами наповнення державного бюджету.

Цінові методи є найбільш ефективними та дієвими серед стратегій Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну. Існує проста та вивірена формула: при зростанні реальної ціни на сигарети на 10% рівень поширеності куріння зменшується на 4%. Угода про асоціацію з ЄС теж передбачає поступове підвищення акцизів на тютюн. «Стаття 352 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС передбачає поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби. Нинішній рівень акцизу на тютюн в Україні (304,11 грн., або 16,8 євро на 1000 сигарет з фільтром) є у п’ять разів меншим мінімального рівня ЄС (90 євро або 1467 грн.). Така ситуація вимагає постійного підвищення акцизів на тютюн протягом наступних років. Ми пропонуємо, як перший крок в русі до ЄС, з 1 січня 2015 р. підвищити акциз в Україні на 30%», – прокоментував Андрій Скіпальський, експерт Альянсу виконання Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, ГО «Життя».

Запровадження мораторію на зростання тютюнових акцизів суперечить інтересам держави, суперечить нормам, визначеним в Угоді про асоціацію з ЄС та інтересам громадського здоров’я. «Системне підвищення акцизів на тютюнові вироби збільшує доходи до Державного бюджету. Нагадуємо, що на початку 2014 р. ставка акцизів практично не змінилася, і, як наслідок, за 1-ше перше півріччя 2014 р. бюджет отримав від тютюнових акцизів на 1,7 млрд. грн. МЕНШЕ, ніж у 1-му півріччі 2013 р. За Вашої особистої ініціативи з 1 липня 2014 р. ставку акцизу на тютюн було підвищено на 25%, а з 1 вересня – ще на 5%. В результаті у 3-му кварталі 2014 р. доходи від тютюнових акцизів були на 0,95 млрд. грн. БІЛЬШЕ, ніж у 3-му кварталі 2013 р.», – поінформував Костянтин Красовський, завідувач сектору контролю над тютюном Українського Інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Протягом 2008-2013 рр. доходи від акцизів на тютюнові вироби зросли з 3,5 млрд. до 17,9 млрд. грн. на фоні падіння річної реалізації з 124 млрд. до 75 млрд. сигарет та зменшення кількості курців в Україні з 10 млн. до 8 млн. осіб. У відсотках в 2008-2010 рр. акциз виріс в 5 разів і поширеність куріння зменшилася на 13%. А протягом 2010-2012 рр., коли акциз виріс у 1,5 рази, поширеність куріння відповідно скоротилася лише на 4%.

«Сигарети мають бути недоступними дітям та молоді, і ціна на цю отруту має бути в рази вищою, ніж, наприклад, ціна шоколаду в кіоску. Цінові методи довели свою ефективність в Україні та роблять профілактичну роботу серед курців. Як бачимо, за останні три роки, згідно даних Держстату, щорічно кількість курців в Україні зменшувалася на 250 тис. На жаль, частина з них передчасно пішли з життя. – говорить  головний лікар Київського центру здоров’я Отто Стойка, – Тому я закликаю усіх курців відмовитися від куріння у цей день та подолати залежність назавжди!».

Учасники передали звернення до Прем’єр-міністра та Міністра фінансів з проханням запобігти запровадженню мораторію на підвищення акцизів на тютюн та сприяти зростанню акцизів у 2015 році.

Довідка. Міжнародний день відмови від куріння.

Третій четвер листопада – відзначається в світі як Міжнародний день відмови від куріння, який щорічно проголошує Міжнародний союз боротьби з раком. Ідея цього дня – закликати людей відмовитися від куріння хоча б на день, щоб звернути їх увагу на те, що кожна викурена сигарета завдає шкоди їх здоров’ю. Вперше ідея кинути курити на один день народилася в Артура Мулані, коли він у 1971 році закликав людей відмовитися хоча б на один день від сигарет, а заощаджені кошти віддати в фонд місцевої школи. У 1974 році «Don’t Smoke Day» – або «День відмови від куріння» – був вперше публічно проголошений на сторінках газети «Монтічелло Таймс», штат Міннесота. 18 листопада 1976 року каліфорнійське відділення Американського товариства раку вперше надало фінансування на рекламу цього дня. Відтоді цей день дістав назву День відмови від куріння та поступово став міжнародним.

 Контактні особи:
Аліса Тимченко

фахівець роботи зі ЗМІ,

прес-центр коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну»

тел.: (044) 278 48 95,  (063) 864 30 62

alisa.timchenko.kk@gmail.com

Анна Постовойтова

Центр контролю над тютюном

Центр громадянського представництва «Життя»

Тел.: 095-3979450, (044) 279 68 83,smokefreeukraine@center-life.org

Український центр контролю над тютюном – це проект ГО «Центр громадянського представництва Життя», що реалізується у співпраці із громадськими організаціями – членами Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» з метою об’єднання зусиль громадськості та громадських адвокатів для впровадження системних змін у сфері контролю над тютюном в Україні та за підтримки міжнародної організації “Campaign for Tobacco Free Kids” www.tobaccofreecenter.org

Поділитися новиною: