Два роки без реклами сигарет: Як виконується закон та нові форми просування тютюнової продукції

16 вересня відбулась прес-конференція Центру громадянського представництва «Життя», ГО «Інститут Медіа Права» та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну», під час якої були оприлюднені результати всеукраїнського моніторингу виконання Закону України № 3778 – IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства і стимулювання продажу тютюнових виробів», який повністю забороняє всі види реклами тютюнової продукції. Головною метою моніторингу було оцінити рівень присутності реклами та можливих форм стимулювання продажу тютюнових виробів в пунктах торгівлі через два роки з моменту набуття чинності закону.

Моніторинг проводився у місті Києві та в 14-ти обласних центрах України. Загалом, протягом серпня 2014 р. представники Коаліції здійснили моніторинг 1024 пунктів торгівлі тютюновими виробами, із них було перевірено: 542 кіоски, 180 супермаркетів, 302 магазини та міні – маркети.

Результати моніторингу свідчать про високий, майже 100%-й рівень виконання закону. Було виявлено всього 3 випадки прямого порушення закону (0,3%), а саме: розміщення плакатів та/або постерів із зображенням торгових марок сигарет, пачок сигарет у прикасових зонах у Луцьку та Одесі.

Моніторинг також засвідчив, що тютюнові компанії активно використовують різні методи стимулювання продажу сигарет, які не чітко регулюються законом, зокрема, спеціальну викладку пачок сигарет  – «привабливе» оформлення вітрин та прикасових зон. Такі форми стимулювання найчастіше використовують супермаркети (85%) та кіоски (84%), менше – міні – маркети (60%).

Основні результати моніторингу:

  • Пряма реклама тютюну повністю зникла з вітрин та прикасових зон;
  • 77% торгових точок (785 закладів) використовують спеціальні обладнання, дисплеї у вітринах та біля кас, що привертають увагу до певної марки сигарет, спеціальну викладку пачок, розміщення сигарет на яскравому/кольоровому фоні в рамках, боксах та панно;
  • 31% (318) точок продажу мали, зокрема, яскраві наклейки з ціною, торгові аксесуари із зображенням тютюнових брендів, монетниці для решти на касі, тощо;
  • у 5% (51 випадок) учасники моніторингу виявили присутність біля місць продажу промоутерів, торгових представників, консультантів, які інформували покупців про нові види сигарет та брендів;
  • у 51% торгових точок цінники розміщені безпосередньо на пачках та закривають попереджувальні надписи;

«Фактично, усі ці приклали є видами стимулювання продажу тютюнових виробів –  відповідно до Керівних принципів статті 13 Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ), яку Україна ратифікувала у 2006 р. Стимулювання продажу сигарет також заборонено законодавством України (стаття 16 ЗУ № 3778), але проблема полягає у тому, що виявлені нами форми стимулювання знаходяться у «сірій зоні» регулювання законом та не є прямими порушеннями на думку контролюючих органів, судів та тютюнового бізнесу, – пояснив Андрій Скіпальський, голова Правління ГО «Життя», керівник Центру контролю над тютюном. – Тому рішення, яке ми будемо пропонувати парламенту – повна заборона на викладку та розміщення упаковок сигарет на зовнішніх вітринах з метою скорочення поширеності куріння передусім серед молоді».

Моніторинг 160-ти пунктів продажу тютюнових виробів у Києві показав, що рівень виконання закону залишається стабільно високим. «Норма Закону № 3778-IV  про заборону прямої реклами тютюнових виробів вже другий рік поспіль виконується на 100%. Проте, тютюнові компанії успішно обходять закон в частині, що стосується заборони стимулювання продажу. Так, у 81% випадків у столиці в торгових пунктах розміщено спеціальну викладку пачок з використанням підсвітки, яскравих візуальних зображень та дизайнерських рішень, що дозволяє виокремлювати пачки сигарет з метою привернення до них уваги. По суті, усе, що ми спостерігаємо зараз у пунктах продажу є стимулюванням продажу сигарет, що заборонено законом. Лише заборона викладки пачок сигарет дасть змогу вирішити це питання повною мірою та уникнути в подальшому продовження практики обходу закону», – зазначила Юлія Солоха, координатор проекту «Київ без тютюнового диму» ГО «Інститут Медіа Права».

Органом влади, що здійснює державний контроль за дотриманням ЗУ № 3778-IV є Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів. «За I півріччя 2014 р. Держспоживніспекцією було перевірено 900 суб’єктів господарювання щодо дотримання ними вимог антитютюнового законодавства, у тому числі і заборони куріння в закладах ресторанного господарства. Порушення встановлені у 17,6 % випадків: з них у ході планових перевірок зафіксовано 66 випадків порушення закону, а за результатами позапланових заходів – 92 випадків. За результатами перевірок до адміністративної відповідальності притягнуто 25 осіб, на яких накладено адміністративні стягнення на загальну суму більше 12,9 тис. грн. До підприємств, що порушили вимоги законодавства застосовано фінансових санкції на суму 271,8 тис. грн. Всього за звітний період територіальними органами Держспоживінспекції України розглянуто 86 пропозицій, скарг та заяв від споживачів щодо виконання суб’єктами господарювання антитютюнових законів», – повідомив Олег Кобельков, начальник відділу контролю у сфері послуг Управління захисту прав споживачів та реклами Держспоживінспекції України.

Заборону видимого розміщення тютюнових пачок вже запроваджено в багатьох країнах, зокрема, в Австралії, Канаді, Фінляндії, Ірландії, Таїланді, Великій Британії та Росії. «Однією з ключових підстав для заборони видимого розміщення тютюнових пачок в пунктах продажу є те, що ці місця відвідують діти, для яких тютюнова продукція перетворюються на звичайний, навіть спокусливий товар. Тому, прибирання сигарет з вітрин суттєво зменшує приток нових курців серед дітей. Ісландія запровадила заборону видимого розміщення тютюнових пачок у 2001 р.: у 1999 р. курили (щонайменше раз на місяць) 28% ісландських підлітків, а в 2011р. – 10%. Норвегія заборонила видиме розміщення тютюнових пачок в магазинах у 2010 р. і рівень куріння підлітків там зменшився з 19% у 2007 р. до 14% у 2011 р. Є всі підстави вважати, що аналогічний ефект матиме заборона викладки  тютюнових пачок і в Україні», – підсумував Костянтин Красовський, завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Для контактів:

Голуб Марія, координатор медіа програм ГО «Життя», Центру контролю над тютюном: (050) 902 09 38, smokefreeukraine@center-life.org

Юлія Солоха, координатор проекту «Київ без тютюнового диму», ГО «Інститут Медіа Права»: тел. (063) 603 35 68, yulia@medialaw.kiev.ua

Центр громадянського представництва «Життя» працює з метою об’єднання зусиль громадськості та громадських адвокатів для впровадження системних змін у сфері контролю над тютюном в Україні шляхом реалізації національного проекту «Україна без тютюнового диму». Центр контролю над тютюном – національний проект ГО «Життя», що реалізується у співпраці із громадськими організаціями – членами Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну». «Київ без тютюнового диму» – проект громадської організації «Інститут Медіа Права», учасника Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».

Поділитися новиною: