Г. Кривошея не готовий публічно обстоювати свою позицію на підтримку законопроекту 2430-1

Експерти та юристи спільно з одним із авторів доопрацювали законопроект №2820 у відповідь на зауваження ГНЕУ та профільних міністерств. Опонент на зустріч не з’явився.

11-го лютого за  ініціативи «Реанімаційного пакету реформ» відбулась  зустріч з обговорення та знаходження компромісу між законопроектами №2820[1]  та №2430-1[2], які Регламентний комітет визнав такими, що мають розглядатися одночасно під час першого читання у ВРУ.

Під час зустрічі, у якій взяв участь Олег Мусій (співавтор законопроекту №2820), громадськість та юристи доопрацювали законопроект №2820 у відповідь на зауваження ГНЕУ та профільних міністерств. Ці поправки покращують якість законопроекту, але не змінюють його сутності: українці варті того, бути захищеними від маркетингу тютюнової індустрії якнайшвидше.

Законопроекти хоча й регулюють одну і ту ж сферу контролю над тютюном, проте концептуально відрізняються. Законопроект №2820 розроблений на основі  нової  європейської директиви 2014/40/ЄС щодо регулювання тютюнових виробів, а проект закону №2430-1 базується на застарілій директиві 2001/37/ЄС, термін дії якої завершується через три місяці.

Бажання сісти за стіл переговорів для досягнення консенсусу між законопроектами неодноразово висловлювалось авторами цих двох документів. Проте, коли сторони домовились про зустріч, Геннадій Кривошея, як співавтор законопроекту №2430-1 та основний його адвокат, за дві години до обговорення повідомив, що запізнюється, а згодом на зустріч не з’явився.  Підтвердження про участь у зустрічі помічники нардепа Кривошеї надали за тиждень, а потім неодноразово запевняли про його присутність.

Це вже не перша спроба обговорити та досягти компромісу із п. Кривошеєю та переконати не чинити спротиву проходженню прогресивного законопроекту №2820. На початку грудня  був організований круглий стіл за участі Крістіни Майєр-Штендер, керівниці програми з контролю над тютюном Європейського Бюро ВООЗ, куди нардеп Кривошея, який переймається антитютюновим законодавством, був запрошений особисто та підтверджував свою участь. Натомість Крістіни Майєр-Штендер отримала тільки лист, у якому йдеться про потребу особистої зустрічі в інший час.

Можна зробити висновок, що Г. Кривошея не готовий публічно обстоювати свою позицію, оскільки аргументів на підтримку законопроекту 2420-1 просто немає. У той же час пояснити свою «принципову» позицію проти прогресивного антитютюнового законодавства нардеп поки не спромігся.

Законопроект №2820 визнаний Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Світовим банком, а також Міністерством охорони здоров’я таким, що допоможе зменшити поширеність куріння та зберегти громадське здоров’я. Цей проект закону Комітет ВРУ з питань охорони здоров’я рекомендував до першого читання.

Варто зауважити, що тютюнова індустрія активно втручається та затягує законодавчий процес посилення антитютюнового законодавства, намагаючись не допустити прийняття прогресивного законопроекту №2820.


[1] Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну

[2] Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо виконання зобов’язань України за Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами (стосовно виробництва, презентації та реалізації тютюнових виробів, їх реклами і спонсорства)

Поділитися новиною: