Імітація антитютюнової діяльності

20 січня 2016 року народний депутат Г. Кривошея (НФ) зареєстрував законопроект №3788«Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів»[1]. На думку експертів, подібна законодавча ініціатива є неефективною та корупціогенною.

1.         Запропонована відстань (20 метрів) від місць, де заборонено куріння, є завеликою. Фактично, людина може курити на іншому боці вулиці від входу в ресторан, державну установу тощо і навіть не знати, що в будинку на іншому боці вулиці куріння заборонено, бо в більшості випадків чітка границя 20-метрової зони буде відсутня. Для відвідувачів вимога відійти на 20 метрів від ресторану для того, щоб перекурити, буде провокувати їх курити у приміщенні ресторану. В результаті дуже багато людей стають свідомими або несвідомими порушниками закону, на яких можна скласти протокол і спровокувати на хабар. Достатньо ввести заборону куріння на відстані 5 метрів від входу за умови, що межі цієї зони мають бути чітко позначені.

2.         Наразі відмінність між мінімальним (51 грн) та максимальним (170 грн) розміром штрафу становить 121 грн, що вже провокує виписати мінімальний штраф за невеличкий хабар. Збільшення цієї різниці до 241 грн. буде ще більше сприяти хабарам. Потрібно суттєво зменшити різницю між мінімальним та максимальним розміром штрафу.

3.         За даними звіту[2] МВС у 2014 році надійшло 95015 справ по порушенню Статті 175-1 КУАП. Проте лише у 11997 (12,6%) випадках порушники сплатили штраф. Переважна решта розглянутих справ, на які витрачався час працівників міліції, папір та інші ресурси, приводили до накладення адміністративного стягнення у вигляді «попередження». У минулі 4 роки лише 17% розглянутих справ по статті 175-1 призвели до штрафу. Тому механічне збільшення розміру штрафу не буде сприяти покращенню виконання законодавства, а лише провокувати на хабар за винесення «попередження». Потрібно забрати з тексту статті 175-1 можливість накладати стягнення у вигляді «попередження».

«Запровадження запропонованих в законопроекті №3788 норм призведе лише до механічного збільшення кількості порушень, провокуватиме хабарі та буде сприяти негативному ставленню населення до інших заходів контролю над тютюном.» – додає Костянтин Красовський, завідувач сектора контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Петро Король, юрист проекту «Київ без тютюнового диму» Інституту Медіа Права зауважив наступне: «Треба наголосити, що чинне законодавство України вже забороняє куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у приміщеннях та територіях вище згаданих закладів. Однак суттєвим недоліком є неефективність контролю за курцями – фізичними особами, які порушують вже існуючі норми. Органи МВС, які відповідно до Кодексу про адміністративні правопорушення України (КпАП) зобов’язані складати протоколи в більшості випадків взагалі не реагують на такі порушення. У зв’язку із цим вважаємо, що норма про радіус у 20 метрів на разі не буде мати ефекту. Вважаємо, що в даний час потрібно сконцентруватись на контролі за діючими заборонами».

Потрібно відзначити, що Україна вже багато зробила у законодавчому полі щодо контролю над тютюном. У той же час, існує багато нагальних викликів у цій сфері, котрі можуть потребувати законодавчого врегулювання. Нещодавно Європейський інформаційно-дослідницький центр спільно із Лабораторією законодавчих ініціатив розробили та надіслали усім депутатам ВРУ аналітичну записку «На що спрямувати політику контролю над тютюном в Україні»[3]. В цьому документі експерти проаналізували усі сфери контролю над тютюном та запропонували конкретні законодавчі рішення. На жаль, жодна із запропонованих рекомендацій не була врахована.

Більше того, нардеп Геннадій Кривошея знає експертів та фахівців з громадських організацій, які уже більше 10 років працюють у контролі над тютюном. Але він не звернувся до експертів за консультацією у цьому питанні. Можливо через те, що нардепа Г. Кривошею звинувачують у лобізмі на користь тютюнових корпорацій. Відповідно, можна зробити висновок, що реєстрація подібного неефективного законопроекту є окозамилюванням для громадськості та імітацією антитютюнової діяльності.

Поділитися новиною: