Хворі легені та вражені судини: громадськість та лікарі запропонували нові, більш дієві фотоілюстрації на упаковки з тютюновими виробами

4 жовтня 2013 року відбулась прес-конференція «Коаліції за вільну від тютюнового диму України» та Центру громадянського представництва «Життя» під час якої громадськість, експерти та лікарі представили макети нових графічних попереджень на пачки сигарет – як пропозицію замінити ті, що уже рік діють в Україні. Учасники звернулись до влади із закликом запровадити новий, більш дієвий набір попереджувальних піктограм. В якості наочної демонстрації міжнародної практики маркування сигаретних пачок, експерти представили стенд із найбільш «сильними» картинками – попередженнями з 10 країн світу.

Рік тому поява картинок на українських пачках сигарет додала ефективності до боротьби за зменшення рівня поширеності тютюнокуріння та кардинально змінила привабливий образ пачки. Така ініціатива – одна з шести стратегій Всесвітньої організації охорони здоров’я, спрямованих на подолання епідемії тютюнокуріння в світі. Запровадження малюнків-попереджень на пачках разом з іншими антитютюновими заходами призвело до суттєвого зменшення споживання сигарет в Україні за останній рік – на 13% за даними Міністра доходів та зборів О. Клименка.

 «Тривалість життя в Україні продовжує зростати. Вперше за кілька десятиліть ми спостерігаємо стабілізацію показників захворюваності та смертності від серцево-судинної патології. Все це – результат комплексного впровадження антитютюнових заходів та вступу в дію низки законів, таких як заборона реклами тютюну, звільнення приміщень кафе, барів та ресторанів від тютюнового диму, запровадження попереджувальних фотоілюстрацій», – зазначив Микола Поліщук, екс-міністр охорони здоров’я, автор першого антитютюнового закону в Україні.

Активісти закликали владу запровадити ротацію картинок не рідше, аніж раз на 2 роки, а не раз в «п’ятирічку», як це зараз передбачено чинним законодавством. На думку експертів, дієві фотоілюстрації хвороб на пачках підштовхують частину курців ще раз замислитись над тим, щоб кинути курити, а молодь – не починати взагалі.

«Світовий досвід свідчить, що попередження-малюнки на пачках мають періодично замінюватися, бо курці поступово звикають до попереджень і перестають звертати на них увагу, – зауважив Костянтин Красовський, завідувач сектором контролю над тютюном УІСД МОЗ України, – в Австралії, наприклад, половина наявних малюнків-попереджень замінюється щорічно. Бразилія і Таїланд вже тричі змінювали набір малюнків-попереджень на тютюнових пачках. Єврокомісія ухвалила проект Директиви ЄС, яка, серед іншого, передбачає збільшення розміру попередження до 65% всієї зворотної сторони сигаретної пачки. Україні варто використовувати кращий світовий досвід, який допоможе і далі зменшувати поширеність куріння в нашій державі».

Тютюнова індустрія боїться демонструвати правду про наслідки куріння. Підтвердженням цього є результати загальноукраїнського моніторингу, проведеного Коаліцією у вересні 2013 року. «Ми побачили, що у вітринах у 97% випадків пачки сигарет розміщені стороною з попереджувальним написом, а не графічними зображеннями – «страшилками». Також у 92% випадків цінники розміщені на пачках сигарет, а в 61% випадків вони майже повністю закривають попереджувальний напис. Тому поява більш сильних картинок підштовхне частину курців до рішення позбутися нікотинової залежності, що невигідно тютюновій індустрії», – відзначила Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну», експерт з адвокації Центру «Життя».

Вже рівно рік, як в Україні на всіх тютюнових упаковках з’явилися кольорові піктограми та фотоілюстрації для посилення рівня поінформованості курців про наслідки куріння. З 4 жовтня 2012 р. тютюнові компанії, відповідно до постанови КМУ № 306 від 19.01.12 р., почали маркувати всі упаковки з тютюновими виробами згідно з новими вимогами законодавства: 50% передньої частини пачки займає напис «Куріння вбиває», а 50% зворотного боку пачки – графічне зображення разом з попереджувальним надписом. Відповідно до Закону № 1512-VI від 11.06.2009 р., за  виробництво та введення в обіг на території України тютюнових виробів без медичних попереджень передбачається штраф від двох до двадцяти тисяч гривень.

Україна стала 40-ю країною в світі, де маркування пачки з сигаретами допомагає знизити рівень тютюнокуріння. Водночас, найбільш прогресивні країни світу, які пропагують визнання тютюну нелегальним товаром, пропонують ввести в обіг «стереотипну» упаковку. Як приклад, уже рік в Австралії продають сигарети в однотипних сіро-зелених упаковках (plain packaging) з  великими графічними попередженнями про шкоду здоров’ю.

На жаль, на міжнародному рівні уряд України грає на боці транснаціональних тютюнових корпорацій. «Нещодавно Україна та Гондурас відновили правову суперечку у СОТ проти Австралії через впровадження саме однотипної сіро-зеленої упаковки. Цей процес є випробуванням для боротьби проти тютюну в усьому світі. Тому, поки не пізно, чиновникам із Мінекономіки потрібно вийти з процесу та не псувати імідж країни»,  – зазначив Андрій Скіпальський, голова правління Центру «Життя», експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

Довідково: За останні 5 років Україна успішно реалізує більшість стратегій, запропонованих Рамковою конвенцією ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ), яку наша країна ратифікувала у 2006 році. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала в 2011 р. Третій Звіт про глобальну тютюнову епідемію, згідно з яким Україна з 4 місця в світі за поширеністю куріння перемістилася на 29-те. Цю тенденцію підтверджують і дані опитувань Державної служби статистики, які показали, що кількість курців серед осіб старше 12 років зменшилася з 10,1 млн. в 2008 році до 8,35 млн. в 2012 році, тобто на 17%. Скорочення рівня поширеності тютюнокуріння стало одним із чинників зменшення смертності, яке спостерігається в Україні за останні кілька років.

Для контактів:

Марія Голуб,

прес-центр ГО «Життя» та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38, smokefreeukraine@center-life.org

Поділитися новиною: