Зволікання з підвищенням тютюнових акцизів коштуватиме життів: міжнародні експерти підбили підсумки Другого засідання робочої групи ВООЗ по країнам Євразії

Впродовж 23-26 вересня експерти Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я, представники міжнародних організацій, міністерств охорони здоров’я, фінансів та митних служб із 8 країн обговорювали у Києві політику євразійського регіону щодо оподаткування тютюнових виробів в контексті їх впливу на здоров’я людей та економічні показники країн Євразії.

26 вересня 2013 року відбулась заключна прес-конференція, під час якої міжнародні експерти представили результати засідання II робочої групи ВООЗ з питань оподаткування тютюнових виробів в країнах євразійського регіону.

Виступаючи зі вступним словом, Микола Проданчук, директор Інституту екогігієни та токсикології ім. Л. І. Медведя зазначив: «Наша мета – здоров’я цього і наступного поколінь. Доведено, що для зменшення рівня вживання тютюнових виробів потрібно використовувати весь можливий комплекс інструментів: медичних, економічних та податкових. Впевнений, що напрацювання «київського» засідання групи міжнародних експертів будуть корисними для всіх євразійських країн-учасниць у боротьбі з тютюном!»

ВООЗ постійно консультує країни Євразії щодо способів гармонізації податкової політики по тютюновим виробам – з урахуванням економічної та соціальної ситуації регіону.

«За нашими оцінками, і країни Митного Союзу, і Україна «більш ніж здатні» до швидкого і помітного підвищення акцизів на тютюн, аж до ставки 90 євро за 1000 шт. до 2020 року. Головне, що така динаміка не зруйнує економіку країни та не призведе до збільшення контрабанди, оскільки податкові ставки та ціни на сигарети в регіоні все одно залишатимуться нижчими, у порівнянні, наприклад, з європейськими. В той же час, бюджети країн будуть отримувати додаткові надходження, а зменшення споживання тютюнових виробів врятує мільйони людей від передчасної смерті від хвороб, пов’язаних з курінням»,– відзначила Айда Юреклі, Головний економіст Бюро ВООЗ.

Представник ВООЗ також висловила стурбованість, що в країнах Євразії смертність від хвороб, спричинених вживанням тютюну, вже досягла позначки 500 000 дорослих курців щорічно і цей показник продовжує зростати. На думку експерта ВООЗ, «утримання низьких податкових ставок на тютюн або недостатнє їх підвищення негативно впливає на світову економіку та систему охорони здоров’я, адже політика оподаткування тютюнових виробів кожної окремої країни впливає на ситуацію в євразійському регіоні, в ЄС, зрештою – в усьому світі».

«Україна взяла курс на повноцінне членство у Євросоюзі, тому ми просто зобов’язані будемо виконати вимоги ЄС та значно підвищити акцизні ставки на тютюн з 20 до 90 євро за 1000 шт. Є позитивний досвід 8-ми східноєвропейських країн, що приєднались до євроспільноти у 2004 році: вони суттєво підвищили тютюнові акцизи і отримали в 2 рази більше податкових надходжень до бюджету. При цьому не відбулось активізації нелегальної торгівлі, а загальна кількість курців значно знизилась. Показово, що за останні 5 років Росія щорічно підвищувала акцизні ставки не менш ніж на 40% – і теж без жодних негативних економічних наслідків», – зауважив Костянтин Красовський, керівник відділу контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

Довідково: Робоча група ВООЗ з питань оподаткування тютюнових виробів між державами – країнами Євразії була створена у листопаді 2012 року. Перше засідання робочої групи відбулося в Анкарі у червні 2013 року. Друге засідання робочої групи у Києві було спрямоване на обговорення таких питань як здоров’я нації та економічний вплив вживання тютюну, незаконна торгівля тютюновими виробами, побудова імітаційних моделей оцінки оподаткування тютюну (TaXSiM).

З додаткових питань просимо звертатися до д-ра Наталії Король, спеціаліста з питань неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні, тел. 095 280 28 47 та у прес-центр Коаліції «За Україну вільну від тютюну» до Ганни Гопко, тел. (044) 279 – 68 – 83 та  050 336 29 19.

Поділитися новиною: