Комітет здоров’я нації рекомендував антитютюновий законопроєкт №4358 до другого читання

Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендував схвалити у другому читанні антитютюновий законопроєкт №4358. Команда громадської організації «Життя» вітає таке рішення Комітету і закликає Парламент підтримати надважливий для громадського здоров’я проєкт закону, розгляд якого заплановано на четвер, 15 липня та вимагає відновити норму про заборону ароматизованих сигарет під час голосування у залі. А також врахувати поправки щодо заборони викладки тютюнових виробів та електронних пристроїв для куріння.

 

З прикрістю констатуємо, що під час передостаннього засідання профільного комітету, за наполяганням народного депутата Артема Дубнова із законопроєкту була вилучена норма, ухвалена Верховною Радою у першому читанні про заборону ароматизованих та смакових рідин для е-сигарет. Текст законопроєкту з цією нормою підтримали конституційною більшістю у 339 голосів.

 

Вважаємо, що Артем Дубнов та народні депутати, які підтримали його позицію надалі несуть персональну відповідальність за кожну дитину в Україні, яка потрапить у наркотичну дію нікотинової залежності, адже почнуть вживати електронні сигарети з ароматизованими смаковими добавками.

 

Згідно з дослідженням ВООЗ “Глобальне опитування молоді щодо вживання тютюну” (GYTS 2017) в Україні 18,4% дітей у віці 13–15 років є курцями електронних сигарет. Якщо говорити в абсолютних цифрах  – це понад 200 тисяч українських дітей.  “Смачна” електронна сигарета стає гачком для початку вживання нікотину, що перетворюється на залежність у дітей. Таким чином тютюнові компанії виховують покоління майбутніх курців тютюнових виробів, які приноситимуть їм шалені прибутки.

 

Зазвичай у рідини додають різноманітні смакові добавки, щоб зробити вживання електронних  сигарет привабливішим та залучити ще більшу кількість дітей до куріння. У світі налічують близько 15 000 ароматів та смаків для рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Міжнародні дані показують, що 80% дітей вживають саме електронні сигарети з фруктовими смаками і приємними ароматизаторами.

 

У світі вже 41 країна повністю заборонила продаж рідин для електронних сигарет  (у тому числі з ароматизаторами.) Таку норму захисту людей від залучення до куріння уже запровадила Індія у якій живе понад 10% населення Землі, а також Фінляндія, Ізраїль, Угорщина, Естонія, Данія, Литва, Нідерланди, Канада, Нова Зеландія, окремі Штати США.

 

Норми законопроєкту №4358 ґрунтуються на Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Директиві 2014/40/ЄС, які передбачають обмеження на застосування тютюновою індустрією маркетингових технологій, спрямованих на підвищення привабливості тютюнових виробів, стимулювання продажів і створення ілюзії меншої шкоди. 

 

 

Серед основних нововведень, які пропонує законопроєкт № 4358, можна виділити, зокрема, такі:

 

  • куріння пристроїв для нагрівання буде заборонено у всіх місцях як це є з сигаретами (зокрема школи, лікарні, заклади харчування, робочі місця) – бездимне середовище в Україні буде збережено;
  • медичні попередження на упаковках сигарет матимуть картинку з обох сторін та збільшаться до 65%;
  • впроваджується заборона продажу сигарет та тютюну для самокруток з різноманітними смаками (наприклад фруктів чи солодощів) – зараз це приманка для залучення дітей до куріння;
  • забороняється продаж  тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕНів) неповнолітнім.

 

Українське законодавство давно потребує ефективних норм захисту дітей і молоді від тактик тютюнової індустрії, які допомогли б кардинально зменшити поширеність куріння в Україні. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку понад 8 млн людей в усьому світі помирають через хвороби, спричинені вживанням тютюну, а в Україні куріння забирає в середньому 85 000 життів. Не меншої шкоди куріння завдає і економіці: за розрахунками експертів, щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України або близько 90 млрд грн внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальними виплатами та лікуванням хвороб, викликаних курінням.

 

Ми сподіваємося, що Верховна Рада України діятиме в інтересах суспільства та відновить важливі норми для захисту здоров’я людей під час ухвалення комплексного антитютюнового законопроєкту №4358.

Для контактної інформації: Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя», 063 344 12 69, dmytro.p@center-life.org

Поділитися новиною: