Кинути курити раз і назавжди

Куріння — це звичайна шкідлива звичка, скажеш ти. Ні, це згубна залежність та хвороба, відповімо ми. І відразу ж пояснимо, чому — читай далі.

Тютюн вбиває близько половини людей, які його вживають, та є однією з основних причин розвитку серцево-судинних й онкологічних хвороб та передчасної смертності. Лише уяви: щороку від захворювань, спричинених курінням, у світі помирає понад 8 млн людей

 

В Україні цей показник не менш приголомшливий: за рік ми втрачаємо 85 тисяч земляків, життя яких скосив тютюн. Пандемія COVID-19 зробила проблему куріння ще актуальнішою — за даними ВООЗ, курці мають на 40-50% вищий ризик розвитку важкої хвороби та смерті від COVID-19. Ми віримо, що кожен курець має всі шанси назавжди побороти свою залежність. Тож з нагоди Міжнародного дня відмови від куріння, який цього року відзначається 18 листопада, пропонуємо поговорити про те, як кинути вживати тютюнові й нікотинові вироби та отримати шанс на здорове майбутнє.

 

Посилення антитютюнового законодавства – це найкращий спосіб врятувати українців від згубної залежності. Зокрема, на друге читання очікує антитютюновий законопроєкт №4358, норми якого базуються на міжнародній практиці і зобов’язаннях, зокрема, імплементації Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Директиви 2014/40/ЄС.  Серед основних нововведень, які пропонує законопроєкт №4358, заборона  реклами електронних пристроїв для куріння, заборона вживання тютюнових виробів для нагрівання у громадських місцях, заборона продажу сигарет та тютюну для самокруток з різноманітними смаками.

 

Чому мені так складно кинути курити?

Як вказує статистика, понад 65% курців хочуть кинути курити, проте більшості з них дуже важко на це наважитися. Зокрема, однією з причин є те, що наслідки тютюнокуріння проявляються лише через багато років після першої сигарети. Курці молодого віку виглядають бадьорими й здоровими, тож зв’язок між курінням та спричиненими ним хворобами не є очевидним — принаймні, поки що. 

Та основним фактором палкої “любові” до куріння є те, що нікотин, який міститься у тютюні, викликає подібну до наркотичної залежність — в окремих випадках таку ж сильну, як і від героїну. Тож коли молода людина починає курити, вона часто не усвідомлює всі негативні наслідки, а згодом, коли безглуздість такого вчинку стає очевидною, відмовитись від сигарет виявляється непросто.

Соціологічні дослідження свідчать, що частка курців, які успішно кидають курити самостійно, дуже й дуже незначна — лише 1-2% з тих, хто намагався припинити вживати тютюн, змогли втриматися від куріння впродовж більше ніж півроку. Австралійська рада раку припускає, що задля успішної відмови від тютюну потрібно 12–14 спроб. А ось дослідження, проведене за підтримки МОЗ Канади, виявило, що середньостатистичний курець робить близько 30 спроб за життя — у рекордсменів цей показник досягав 142 намагань. 

 

Тютюнова залежність — та ще нахаба: так просто її не позбутися. Тож як зрозуміти, що причиною твоїх страждань є саме залежність? Усе просто: ти маєш відчути на собі вплив трьох її складових — фізичної, психологічної та поведінкової. Вони взаємопов’язані та виникають водночас у більшості курців:

 • Фізична залежність проявляється в сильному бажанні курити на фізіологічному рівні та провокує так звану нікотинову “ломку”;
 • Психологічна полягає в асоціації процесу куріння з певними емоціями, думками та переконаннями;
 • Поведінкова — це зв’язок між курінням та деякими аспектами життя — наприклад, спілкуванням з друзями чи телефонними розмовами. 

Дуже важливо вміти ідентифікувати кожну залежність, аби знати, з чим саме тобі доведеться боротися в процесі відмови від куріння.

 

Що може стати причиною відмови від куріння?

Якщо ти дочитав до цього моменту, вітаємо — твоє бажання кинути курити дійсно серйозне. А щоб підкріпити твої наміри — ось ще кілька причин кинути курити вже сьогодні:

 1. Турбота про здоров’я. Вкотре наголосимо: відмовившись від тютюнових виробів, ти значно підвищуєш свої  шанси на довше, якісніше й щасливіше життя. А ще так ти подбаєш про здоров’я своїх найближчих — адже пасивне куріння спричиняє серцево-судинні та онкологічні захворювання.
 2. Зовнішній вигляд. Нікотин негативно впливає на шкіру: вона стає сухою, зморшкуватою та набуває сіруватого кольору. А ще від куріння жовтіють зуби та кінчики пальців. Така собі перспектива, правда?
 3. Збереження фінансів. Погодься, куріння — доволі дороге задоволення: якщо за день ти викурюєш пачку сигарет вартістю 50 гривень, то твої річні витрати на тютюн становлять аж більше 18 000 гривень! 
 4. Відчуття свободи. Куріння — це кайдани! Згадай часи прогулянок без страху про забуті сигарети чи запальничку, спілкування з близькими без перерв “на перекур”. Усе це можна повернути.

Тримай ще понад 100 причин кинути курити від Всесвітньої організації охорони здоров’я — вони точно мають переконати тебе перейти на здоровіший спосіб життя. А далі — кілька порад, як перейти від теорії до практики.

 

Я хочу кинути курити — але як?

Початок будь-якої успішної справи — написання вдалого плану. Користуючись нашими підказками, створи свій власний план відмови від тютюну:

 

 • Повідом родину та друзів про своє рішення — кидати курити простіше з підтримкою.
 • Признач дату відмови від куріння протягом двох наступних тижнів.
 • Склади перелік ситуацій, коли ти зазвичай куриш, аби з’ясувати, що може спровокувати тебе закурити.
 • Позбався усіх нагадувань про куріння. Викинь з дому, машини та робочого місця усі тютюнові вироби, запальнички, попільнички. Натомість у ті місця, де раніше зберігалися сигарети, можна покласти льодяники, соломинки, нікотинові пластирі (якщо у тебе високий ступінь залежності) тощо.

До речі, використання препаратів фармакологічної терапії у 1,5-3 рази підвищує шанси кинути курити, порівняно з тими, хто їх не використовує. Але перед тим, як приймати будь-які медичні препарати, потрібно проконсультуватися з лікарем! 

Шукай більше лайфхаків з відмови від куріння на сайті www.stopsmoking.org.ua та в інформаційному буклеті для тих, хто хоче позбутися тютюнової залежності. А також не соромся звернутися по професійну допомогу до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта — і твої шанси на успіх будуть суттєво вищими.

 

Я медичний працівник — як мені допомогти своєму пацієнту-курцю?

Боротьба з курінням дійсно складна, коли курець з нею сам на сам. Тож професійна допомога — навіть якщо це коротка консультація — може допомогти.

Як наголошує ВООЗ, якби медпрацівники на первинній ланці охорони здоров’я запитували кожного пацієнта про його статус куріння і рекомендували тим, хто вживає тютюн, відмовитися від нього, за рік можна було б охопити до 80% усіх курців. А поради кинути курити стимулювали б близько 40% курців спробувати це зробити. Окрім того, якщо поряд із короткою порадою про відмову від тютюну запропонувати пацієнту підтримку, це ще більше підвищить його мотивацію кинути курити раз і назавжди.

Саме тому так важливо приділити хоча б кілька хвилин на розмову з пацієнтом про відмову від куріння. Це має стати рутинною практикою, а результати розмови повинні бути зафіксовані у медичній документації. 

Тут можна знайти короткий алгоритм розмови з пацієнтом щодо відмови від куріння та більше практичних рекомендацій для фахівців. 

Також радимо ознайомитися з посібником для лікарів з надання допомоги у відмові від куріння, керівництвом з відмови від куріння для людей з туберкульозом, а також ресурсами з відмови від куріння, запропонованими ВООЗ. 

І пам’ятайте: якщо ви допомогли двом пацієнтам-курцям, відмовитися від куріння, то врятували щонайменше одне життя — адже, нагадаємо, тютюн вбиває 50% своїх споживачів.

Кожна наша дія — справа виключно наших рук. Тому кинути курити хоч і складно, проте більш ніж реально — варто лиш свідомо підійти до розв’язання проблеми та повірити у власні сили.

Кидай курити вже зараз — адже життя без сигарет таке прекрасне!

 

 

Автори:

Анастасія Бонковська – лідерка Молодіжного антитютюнового руху

Оксана Левицька – фахівчиня ГО «Життя»

Поділитися новиною: