Міжнародна антипремія «Marlboro Man» в 2012 р. дісталася українському чиновнику

31 травня у Всесвітній День без тютюну Міжнародна організація «За відповідальність та підзвітність транснаціональних тютюнових компаній» (The Network for Accountability of Tobacco Transnationals – NATT) відзначила антипремією «Marlboro Man» представника уряду України.

31 травня у Всесвітній День без тютюну Міжнародна організація «За відповідальність та підзвітність транснаціональних тютюнових компаній» (The Network for Accountability of Tobacco Transnationals – NATT) відзначила антипремією «Marlboro Man» представника уряду України.
Причиною отримання цієї «нагороди» стали дії  урядового уповноваженого з питань європейської інтеграції Валерія П’ятницького, який від імені України та на вимогу тютюнових корпорацій підписав та надіслав запит до Світової організації торгівлі щодо консультацій стосовно запровадження Австралією простої (стереотипної) упаковки сигарет. Введення таких упаковок урядом Австралії спрямоване на зменшення поширеності куріння. У такий спосіб Україна фактично намагається заблокувалати антитютюнове рішення австралійського уряду. Запит України підтримали лише Гондурас. Парадокс також полягає у тому, що Україна не вирощує тютюн і не має торгівлі тютюновими виробами з Австралією.
31 травня відзначається Всесвітній День без тютюну і символічно, що Всесвітня організація охорони здоров’я цьогорічною темою дня визначила протидію втручанню тютюнової промисловості у сферу охорони здоров’я. З нагоди отримання міжнародної антипремії представники українських організацій – Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну»,  «Бюро «Свідомо»», ГО «Життя», ГО «Центр протидії корупції» та інші активісти прийшли під стіни Кабінету Міністрів України, щоб передати  грамоту та нагороду, символом якої став капелюх ковбоя «Marlboro Man».
«Україна домоглася значного прогресу у подоланні тютюнової епідемії після ратифікації Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну у 2006 році», – говорить Андрій Скіпальський, керівник проекту «Україна без тютюнового диму», ГО «Життя». Але виконуючи брудну роботу тютюнових корпорацій щодо блокування зусиль Австралії, спрямованих на захист дітей від смертельного впливу тютюну, українські урядові лобісти дійсно псують міжнародну репутацію України».
«Кількість жертв зростає не лише тому, що тютюнові корпорації агресивно продають смертельний продукт, що викликає залежність, але й тому, що промисловість робить все від неї залежне, щоб перешкоджати зусиллям по боротьбі проти тютюну», – сказав Гігі Келлет, директор кампанії «Виклик тютюновим корпораціям», Corporate Accountability International. Для урядів настав час для дій, які просуватимуть пріоритети громадського здоров’я, а не смертельний порядок денний тютюнових корпорацій, який залякує країни, що успішно впроваджують рятівний Глобальний договір проти тютюну».
У той час, як щорічна кількість жертв тютюну сягає шести мільйонів, тютюнові корпорації активізували свої зусилля із запобігання впровадженню перевірених заходів із боротьби проти тютюну. Останні відомі приклади – це судові позови компанії «Філіп Моріс Інтернешнл» і її конкурентів проти таких країн, як Австралія, Норвегія та Уругвай за реалізацію суворих законів із боротьби проти тютюну.
Дії Валерія П’ятницького, урядового уповноваженого з питань європейської інтеграції, одного з керівників Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, демонструють тактику тютюнових корпорацій – розділяти і володарювати, повертаючи міністерства торгівлі та підприємництва проти міністерств охорони здоров’я, навіть незважаючи на Глобальний договір проти тютюну (Рамкову конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну(РКБТ), який дає сторонам право ставити пріоритети здоров’я над комерційними інтересами і підтримується як Всесвітнім банком, так і Світовою організацією торгівлі (СОТ).
Компанія «Філіп Моріс Інтернешнл», чия ринкова частка в Україні становить 32,2%, публічно визнала, що готова надати юридичну допомогу Україні і Гондурасу у справі проти Австралії. А Міністр охорони здоров’я Австралії Д. Холтон в інтерв’ю агентству «Рейтер» заявила, що під час офіційних консультацій з Австралією, в складі української делегації були юристи корпорації «Брітіш Амерікен Тобакко».
«На велике здивування української громадськості, найбільшою загрозою в прогресі боротьби проти тютюну та неприхованим лобістом тютюнових корпорацій в Україні виявилася особа, уповноважена державою інтегрувати Україну до європейської спільноти, – говорить Олег Мусій, голова Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я. Громадськість вимагає негайної реакції з боку Уряду щодо невідповідності займаній посаді нерадивого чиновника, діяльність якого не тільки не відповідає назві його посади, а й шкодить іміджу нашої держави у світі. Лобізм задля знищення здоров’я вважаю ганебним».
Мережа NATT закликає Уряд України, а також Міністерство економічного розвитку і торгівлі виконати зобов’язання України відповідно до ратифікованого Україною міжнародного договору РКБТ і припинити розпочаті консультації з Австралією, надалі утримуватися від будь-яких інших дій щодо австралійського антитютюнового законодавства, і тим самим захистити політику охорони громадського здоров’я від втручання тютюнової промисловості. Ці вимоги виходять із ключових положень РКБТ, Статті 5.3 та керівних принципів, які одностайно ухвалені повноважними представниками всіх сторін РКБТ, включаючи Україну.
На завершення громадські активісти відзначили, що позов проти Австралії йде у розріз із пріоритетами державної політики у сфері боротьби із тютюнокурінням, про які говорив Президент України з високої трибуни ООН у вересні 2011 року. Так, завдяки змінам до законодавства відповідно до ратифікованої у 2006 році Рамкової Конвенції (РКБТ) Україна за останні роки перемістилася із 4-го за поширеністю куріння місця у світі на 29-те. Останні переможні кроки українського парламенту та Президента щодо ухвалення прогресивних антитютюнових законів демонструють послідовність та ефективність такої політики.

Довідка.
Corporate Accountability International (колишній Infact) є членською організацією, яка захищає людей шляхом проведення переможних кампаній проти безвідповідальної та небезпечної поведінки корпорацій по всьому світу. За 35 років діяльності організація змусила такі корпорацій як Nestle, General Electric і Philip Morris/Altria зупинити цілий ряд порушень та зловживань. Corporate Accountability International є неурядовою організацією та офіційним партнером Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

The Network for Accountability of Tobacco Transnationals (NATT) – Мережа «За відповідальність та підзвітність транснаціональних тютюнових кампаній» об’єднує більше 100 організацій з понад 50-ти країн, які працюють над посиленням та виконанням Рамкової конвенції із боротьбі проти тютюну.

Поділитися новиною:
Теги новини: