Міжнародне соціологічне дослідження підтвердило: українці масово кидають курити.

Результати найбільшого дослідження поширеності куріння за всю історію України – «Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS) підтвердили – українці масово відмовляються від куріння. Поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась.  Так у 2005 р. щоденно курило 62% чоловіків (від 15 років і старше), а в 2010 вже 45%. Ще більше за ці 5 років поменшало курців-жінок – їх кількість скоротилася майже вдвічі – з 17% до 9%.

Опитування також показало:

·         Більше 90% населення України підтримує заборону куріння на всіх робочих місцях;

·         Понад дві третини (68%) теперішніх курців заявили, що зацікавлені у відмові від куріння;

·         Серед тих, хто будь-коли курив щодня, 26% вже є колишніми курцями;

·         Підтримка повної заборони реклами тютюну серед населення зросла від 49% у 2000 році до 70% у 2010 році;

·         Лише 31% опитаних вважає, що куріння кальяну призводить до серйозних захворювань;

·         Триває масштабна контрабанда сигарет із України: більше 40 мільярдів сигарет, які було законно продано в Україні, споживають курці за межами країни.

Соціологічне дослідження GATS містить не тільки сучасну детальну інформацію щодо вживання тютюну в нашій державі, а й надає можливість побачити, як змінилася ситуація з тютюнокурінням в Україні за останні п’ять років, та провести порівняння на глобальному рівні.

Опитування проводилося в рамках співпраці Уряду України та ВООЗ, як захід Державної цільової соціальної програми зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення в Україні на період до 2012 року. Ця Програма має посилити заходи з контролю над тютюном в Україні у відповідності з положеннями Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та розробленим ВООЗ комплексом заходів MPOWER

«2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, після чого в Україні почали цілеспрямовано вживати всебічних заходів контролю над тютюном,  – говорить Ігор Поканевич, керівник Бюро ВООЗ в Україні. – Саме після цього було внесено зміни до законодавства щодо підвищення акцизних податків на тютюнові вироби, врегульовано питання щодо спрямування залучених коштів на першочергові заходи та програми з охорони здоров’я, забезпечення захисту від впливу тютюнового диму, заборонено деякі види реклами тютюну тощо», – додає пан Поканевич.

Голова Коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну», колишній міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук наголошує: «Дані Глобального опитування щодо вживання тютюну в Україні в цілому збігаються з результатами інших опитувань і підтверджують суттєве зменшення поширеності тютюнокуріння серед населення України. Це скорочення стало результатом проведення в Україні заходів, які довели свою ефективність і в інших країнах».

В звіті про результати опитування було висунуто наступні рекомендації:

·         Створити систему моніторингу для оцінювання ефективності заходів із контролю над тютюном та рівня вживання тютюну;

·         Вдосконалити національне законодавство та нормативні акти, аби розширити перелік місць, звільнених від тютюнового диму, та посилити контроль виконання прийнятих актів;

·         Створити комплексну національну систему діагностики та лікування залежності від тютюну;

·         Зробити більш помітними повідомлення щодо ризиків, пов’язаних із вживанням тютюну (включаючи куріння кальяну, сигарил та інших тютюнових виробів), через медичні попередження на упаковках, інформаційні стенди в освітніх закладах та закладах охорони здоров’я, інші інформаційні заходи;

·         Вдосконалити законодавство з метою заборони реклами тютюну в точках продажу, в Інтернеті й у будь-яких інших місцях.

Експерти переконані, що в результаті виконання вищезазначених заходів рівень захворюваності та смертності серед населення України зменшиться.

Довідкова інформація:

Координація виконання проекту GATS в Україні здійснювалось ВООЗ за фінансової підтримки Ініціативи Блумберга зі скорочення вживання тютюну та технічної підтримки Центрів контролю та профілактики захворювань США. Національними установами-виконавцями GATS є:  Міністерство охорони здоров’я України, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Український інститут стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я та Школа охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська Академія».

Для отримання репрезентативних даних на загальнонаціональному рівні в опитуванні використовувалась багатоступінчата кластерна вибірка. Для участі в опитуванні в кожному відібраному домогосподарстві випадковим чином обиралась одна особа віком 15 років і старші. Інформація збиралась за допомогою кишенькових електронних пристроїв. Загалом було опитано 8 173 респонденти.

 

 

Контактні особи:

Устінова Олександра

044 278 48 95

095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

 

Король Наталя

Бюро ВООЗ в Україні

095 280 28 47

koroln@who.org.ua

Поділитися новиною: