Результати найбільшого дослідження поширеності куріння за всю історію України – «Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS) підтвердили – українці масово відмовляються від куріння. Поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась. Так у 2005 р. щоденно курило 62% чоловіків (від 15 років і старше), а в 2010 вже 45%. Ще більше за ці 5 років поменшало курців-жінок – їх кількість скоротилася майже вдвічі – з 17% до 9%.
Опитування також показало:
· Більше 90% населення України підтримує заборону куріння на всіх робочих місцях;
· Понад дві третини (68%) теперішніх курців заявили, що зацікавлені у відмові від куріння;
· Серед тих, хто будь-коли курив щодня, 26% вже є колишніми курцями;
· Підтримка повної заборони реклами тютюну серед населення зросла від 49% у 2000 році до 70% у 2010 році;
· Лише 31% опитаних вважає, що куріння кальяну призводить до серйозних захворювань;
· Триває масштабна контрабанда сигарет із України: більше 40 мільярдів сигарет, які було законно продано в Україні, споживають курці за межами країни.
Соціологічне дослідження GATS містить не тільки сучасну детальну інформацію щодо вживання тютюну в нашій державі, а й надає можливість побачити, як змінилася ситуація з тютюнокурінням в Україні за останні п’ять років, та провести порівняння на глобальному рівні.
Опитування проводилося в рамках співпраці Уряду України та ВООЗ, як захід Державної цільової соціальної програми зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення в Україні на період до 2012 року. Ця Програма має посилити заходи з контролю над тютюном в Україні у відповідності з положеннями Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та розробленим ВООЗ комплексом заходів MPOWER
«2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну, після чого в Україні почали цілеспрямовано вживати всебічних заходів контролю над тютюном, – говорить Ігор Поканевич, керівник Бюро ВООЗ в Україні. – Саме після цього було внесено зміни до законодавства щодо підвищення акцизних податків на тютюнові вироби, врегульовано питання щодо спрямування залучених коштів на першочергові заходи та програми з охорони здоров’я, забезпечення захисту від впливу тютюнового диму, заборонено деякі види реклами тютюну тощо», – додає пан Поканевич.
Голова Коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну», колишній міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук наголошує: «Дані Глобального опитування щодо вживання тютюну в Україні в цілому збігаються з результатами інших опитувань і підтверджують суттєве зменшення поширеності тютюнокуріння серед населення України. Це скорочення стало результатом проведення в Україні заходів, які довели свою ефективність і в інших країнах».
В звіті про результати опитування було висунуто наступні рекомендації:
· Створити систему моніторингу для оцінювання ефективності заходів із контролю над тютюном та рівня вживання тютюну;
· Вдосконалити національне законодавство та нормативні акти, аби розширити перелік місць, звільнених від тютюнового диму, та посилити контроль виконання прийнятих актів;
· Створити комплексну національну систему діагностики та лікування залежності від тютюну;
· Зробити більш помітними повідомлення щодо ризиків, пов’язаних із вживанням тютюну (включаючи куріння кальяну, сигарил та інших тютюнових виробів), через медичні попередження на упаковках, інформаційні стенди в освітніх закладах та закладах охорони здоров’я, інші інформаційні заходи;
· Вдосконалити законодавство з метою заборони реклами тютюну в точках продажу, в Інтернеті й у будь-яких інших місцях.
Експерти переконані, що в результаті виконання вищезазначених заходів рівень захворюваності та смертності серед населення України зменшиться.
Довідкова інформація:
Координація виконання проекту GATS в Україні здійснювалось ВООЗ за фінансової підтримки Ініціативи Блумберга зі скорочення вживання тютюну та технічної підтримки Центрів контролю та профілактики захворювань США. Національними установами-виконавцями GATS є: Міністерство охорони здоров’я України, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та Український інститут стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я та Школа охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська Академія».
Для отримання репрезентативних даних на загальнонаціональному рівні в опитуванні використовувалась багатоступінчата кластерна вибірка. Для участі в опитуванні в кожному відібраному домогосподарстві випадковим чином обиралась одна особа віком 15 років і старші. Інформація збиралась за допомогою кишенькових електронних пристроїв. Загалом було опитано 8 173 респонденти.
Контактні особи:
Устінова Олександра
044 278 48 95
095 828 13 38
Король Наталя
Бюро ВООЗ в Україні
095 280 28 47