«Дай серцю волю від сигарети, солі та крісла»,- закликали громадські організації під час відзначення Всесвітнього дня серця

В останню неділю вересня, яка цього року припадає на 26 вересня, за ініціативи Всесвітньої федерації серця, у всьому світі відзначається Всесвітній день серця.

Цього року до Дня серця українські громадські організації проведуть акцію на Майдані Незалежності – «Дай волю серцю»

«Ми прив’яжемо велике триметрове серце, яке складається з червоних кульок – сотень маленьких сердець, до трьох великих «якорів» – макетів сигарети, пачки солі та крісла, – говорить Аліна Севастюк, директор програми «Відкриті серця». – Таким чином ми хочемо привернути увагу українців до трьох головних ворогів здорового серця – вантажів, які не дають йому бути вільним та злетіти». Це, по-перше, куріння, адже ризик інфаркту у курців набагато більший. По-друге, неправильне харчування, і значною мірою – вживання великої кількості солі. Особливу небезпеку становить сіль для гіпертоніків – людей, які мають підвищений тиск. Натрій затримує воду в клітинах, що підвищує тиск на судини. Тому вживання солі слід обмежити до 5 г. на добу. І третій пункт, який символізуватиме крісло – відсутність фізичної активності. Тому ми відріжемо мотузки, які зв’язують наші серця, тягнуть цими трьома важкими вантажами донизу. 300 сердець піднімуться в небо над Майданом».

Акцією «Дай серцю волю» громадські організації хочуть привернути увагу влади до проблеми зростання серцево-судинних захворювань в Україні. Смертність та інвалідність в Україні більші, ніж в розвинутих країнах світу, де рівень смертності від серцевих захворювань невпинно знижується. В Україні ж 63% смертей викликані серцево-судинними захворюваннями.

«На жаль, в Україні досі не розуміють, що майбутнє – за профілактичною, а не лікувальною медициною, – говорить Олексій Башкірцев, лікар-кардіолог, заступник головного лікаря Олександрівської лікарні з питань медицини. – В 63% випадків люди йдуть з життя через проблеми з серцем. Між іншим, не ліки, а режим, правильне харчування, психо-емоційний стан та фізичне навантаження допомагають серцю працювати без збоїв», – додає пан Башкірцев.

Також цією акцією громадські організації звертаються до влади з проханням розвивати якісну соціальну рекламу, спрямовану на популяризацію здорового способу життя, і залучити для цього фахівців. Крім цього, необхідно розробити державну програму забезпечення дефібриляторами місць масового перебування людей (аеропортів,  залізничних і автовокзалів, станцій метрополітену, стадіонів тощо), як це є в розвинутих країнах.  Потрібно забезпечити подібним сучасним обладнанням, а також медикаментами, і систему швидкої допомоги. (Дефібрилятор – медичний прилад невеликого розміру, який нерідко дозволяє врятувати життя пацієнта за допомогою електроімпульсної терапії порушень серцевого ритму.)

Всього через півтора року наша країна буде приймати Чемпіонат Європи з футболу. Це сприятливий час, щоб провести масові та ефективні тренінги з метою навчити українців, і в першу чергу,  співробітників органів внутрішніх справ, вчителів, співробітників вокзалів, метрополітену, працівників патрульних служб, зрозуміти симптоми та надати людині першу допомогу у випадках інсульту, інфаркту та зупинки серця.

«За даними вітчизняних досліджень, в Україні намітилась тенденція до зменшення поширеності тютюнокуріння. Зараз дуже важливо закріпити ці досягнення не лише через підвищення акцизів на тютюн, але в першу чергу через здійснення контролю над виконанням закону щодо обмеження тютюнокуріння в громадських місцях особливо перед Євро-2012, а також добитися прийняття законопроекту №5164 щодо повної заборони реклами, спонсорства та стимулювання тютюнових виробів, ухвалення якого уже рік як відтягується із дуже дивних причин», – каже Ганна Гопко, представник Коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну. «Треба дати нашим серцям вільний від токсичного тютюнового диму простір та звільнити їх від згубного впливу тютюнової реклами. Вибір кожного на користь здорового способу життя – без шкідливих звичок (сигарет та алкоголю) – має бути посилений ефективними заходами зі сторони держави».

СИМПТОМИ

Інфаркт.

Типовий симптом  –  біль в районі грудної клітини тривалістю більше 20 хвилин, який не посилюється і не послаблюється навіть при зміні положення тіла, кашлі, диханні. Інколи бувають нетипові прояви: загальна слабкість, задишка, запаморочення, нудота, дискомфорт в області шиї,  в  щелепах, в  руках, в міжлопатковій зони та області шлунку.

Перша допомога: прийняти горизонтальне положення, покласти під язик нітрогліцерин, потім розчинити в роті 1 таблетку аспірину. Під час надання допомоги постраждалий не повинен рухатися. Якщо з часу появи перших симптомів –  болю в грудній клітині, пройшло більше 90 хвилин, варто провести коронарографію.

Інсульт.

Симптоми: сильний головний біль, нудота, запаморочення, порушення функцій мовлення, руху, оніміння окремих ділянок та частин тіла, втрата  свідомості.

Речі, які може дозволити собі кожен українець, щоб зберегти своє серце здоровим:

 1. Рухливий спосіб життя (боротьба з гіподинамією), заняття спортом. Для того, аби натренувати організм,  достатньо вдень проходити/пробігати (маються на увазі ранкові пробіжки) 3 км.;
 2. Відмова від шкідливих звичок, зокрема куріння;
 3. Правильне харчування.

Додаткова інформація

Кількість людей, які страждають на серцево-судинні захворювання, в Україні продовжує зростати, тоді як у багатьох європейських країнах останні 20 років зменшується. Одна з основних причин цієї ситуації – слабка обізнаність українців про способи профілактики порушень роботи серця, які в дійсності доступні кожному.

Медиками встановлено, що дотримання  простих правил протягом життя знижує ризик розвитку подібних захворювань і смертності від них на 80%. Для того, щоб уберегти себе від серцевих недуг і подовжити своє життя, потрібно:

 1. Здійснювати фізичні вправи протягом всього 30 хвилин, але щодня. Немає необхідності проводити по кілька годин у тренажерному залі один раз на тиждень. Потрібно займатися регулярно. Такою щоденною розминкою можуть служити також танці чи ходьба пішки. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі близько 20% всіх випадків ішемічної хвороби серця і 10% інсультів пов’язані з браком регулярної фізичної активності.
 2. Збалансовано харчуватися. Раціон обов’язково повинен включати крупи, овочі і фрукти, а вживати сіль і цукор потрібно якомога менше.
 3. Відмовитися від куріння, в тому числі пасивного. Третє правило особливо важливе: щорічно паління вбиває більше 1,2 млн. жителів Європи, з яких 450 тис. помирають у зв’язку з серцево-судинною патологією. Дослідження показали, що ризик розвитку інфаркту чи інсульту починає зменшуватися відразу ж після припинення вживання тютюну.

ЦИФРИ

Серцево-судинні захворювання – найпоширеніша причина смертності в Україні та світі.

Смертність в Україні від подібних захворювань складає 160 тис. осіб на рік. Це 6 з 10 смертей.

У Європі серцево-судинні захворювання стають причиною 54% випадків смерті серед жінок і лише 43% – чоловіків. Україна є однією з тих країн, в яких від серцево-судинних захворювань вмирає більше 50% і чоловіків, і жінок. В Україні смертність через серцево-судинні захворювання у віці 35-55 років у чоловіків у 3,6 разів вища, ніж у жінок цього віку.

Вже в 2005 р. показники смертності у середньому по Європі стійко знижувалися. Наприклад, від ішемічної хвороби померли 99 з 100 тис. чоловіків і 27 із 100 тис. жінок у віці до 65 років. В Україні за 2005 рік від цієї недуги померли 234 особи на 100 тис. чоловіків і 74 – на 100 тис. жінок, що, відповідно, в 2,4 і 3,9 разів більше.

Зниження смертності від ішемічної хвороби серця, яке спостерігається в останні роки в розвинених країнах Європи, приблизно на 2/3 пояснюється зменшенням рівня захворюваності завдяки успішній боротьбі з факторами ризику (насамперед – з курінням) і тільки на третину – зростанням виживання хворих у зв’язку з удосконаленням підходів до лікування цього захворювання. Це підкреслює величезну важливість заходів первинної профілактики серцево-судинних захворювань. За останні 20 років у США смертність від серцево-судинних захворювань знизилася на 40%.

У курців ризик смерті від інфаркту міокарда в 2-4 рази вище, ніж у людей, що не курять.

Куріння підвищує ризик смерті від інсульту в 2-4 рази.

За оцінками фахівців, здоров’я на 50% залежить від власного вибору людини – способу життя, на 20% – від стану зовнішнього середовища, на 20% – від соціально-економічних факторів, на 10% – від організації медичної допомоги.

Всесвітня Федерація серця з 1999 р. вже 11-ий раз відзначає Всесвітній день серця.

Організатори акції «Дай волю серцю»:

 1. Соціальна програма «Відкриті серця»;
 2. Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну»;
 3. Регіональний центр громадянського представництва «Життя»
 4. Міжнародна громадська організація «Кампанія за майбутнє дітей без куріння»
 5. Громадська організація «Школа серця»;
 6. Комітет захисту суспільної моралі.

Інформаційна підтримка Всесвітнього дня серця – www.meta.ua

Контактні особи:

Олександра Устінова

044 278 48 95, 095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Олена Мазітова

067 446 64 18

elka_88@bigmir.net

Поділитися новиною: