Напередодні Всесвітнього дня без тютюну, який щороку відзначається 31-го травня, відомі лікарі України закликали владу повністю заборонити рекламу сигарет

Напередодні Всесвітнього дня без тютюну, який щороку відзначається 31-го травня, відомі лікарі України закликали владу повністю заборонити рекламу сигарет, підписавши спільне звернення до народних депутатів та президента.

«Ми, медики України, турбуючись про здоров’я кожного громадянина, закликаємо особисто кожного народного депутата підтримати антитютюновий законопроект №5164, спрямований на повну заборону реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів», – йдеться у зверненні.

Лист-звернення до народних депутатів Верховної Ради та Президента України з проханням заборонити рекламу сигарет підписали Микола Поліщук, екс-міністр охорони здоров’я, Президент ВГО «Українська асоціація боротьби з інсультом»; Тарас Чабан, професор, завідувач кафедри внутрішніх хвороб Київського медичного інституту; Катерина Амосова, керівник Київського міського центру кардіології та ревматології; Олена Кваша, доктор медичних наук, лікар-кардіолог ННЦ “Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеско” АМН України; Людмила Воробйова, д.мед.н., проф., завідувач н/д відділення онкогінекології Національного інституту раку та інші.

«Ми, медики, багато працюємо над зменшенням тягаря хвороб, які виникають внаслідок дії тютюну, – йдеться в листі. – Проте заходи з профілактики тютюнокуріння серед підлітків та молоді, котрі здійснюють як установи охорони здоров’я та освіти, так і неурядові організації залишатимуться малоефективними, доки підліткам кожного дня нав’язуватиметься реклама, що робить привабливими смертельно небезпечні вироби та спокушає призами, ціна яких – багаторічна залежність, численні хвороби, загроза життю».

Лікарі, звертають увагу можновладців на те, що «тютюнокуріння – не просто шкідлива звичка, це хронічне захворювання, якому присвоєно конкретний код у Міжнародній Класифікації Хвороб (МКХ): за 10-им переглядом (f.17)».

«Тютюнокуріння, як і надмірне споживання алкоголю, малорухливий спосіб життя, поглиблює демографічну кризу, – стверджують підписанти листа, – 82% українців помирає внаслідок неінфекційних хвороб, інфаркти становлять 40% усіх смертей, інсульти – 12%. Варто зауважити, що такі показники майже втричі перевищують європейські».

Нагадаємо, законопроект №5164, який був ініційований 15-ма народними депутатів з різних фракцій, серед яких Юрій Мірошниченко, Тетяна Бахтєєва, Леся Оробець, Андрій Шевченко, Євген Царьков був проголосований у першому читанні за підтримки 303 народних депутатів. Але вже понад 600 днів законопроект знаходиться у парламенті.

«Не можна недооцінювати наслідків тютюнокуріння, серед яких: високий рівень смертності у працездатному віці, особливо серед чоловіків, зниження працездатності та витрати на лікування хвороб, – говорить екс-міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук. З 2006 року спостерігається тенденція до зменшення тютюнокуріння. 4,5 млн. людей стали менше курити за останні 4 роки. Сьогодні все більше люди думають про здоров’я. Реклама сигарет так чи інакше сприяє поширенню куріння».

«Безумовно, не підлягає сумніву, що куріння завдає катастрофічного впливу на здоров’я людини, – говорить Тарас Чабан, професор, доктор медичних наук, завідувач кафедри внутрішніх хвороб Київського медичного інституту, голова ВГО “Українська серцева фундація”. – Виникає питання про логічність фінансування державною безкоштовною медициною лікування хвороб, які викликані наслідками куріння, у той час, коли бюджетних коштів не достатньо на оплату лікування дітям – інвалідам та людям, які бережуть своє здоров’я».

«Реклама тютюнових виробів – зовнішній чинник, який підштовхує людей, які зробили спробували відмовитися від куріння, знову повернутися до цієї згубної пристрасті, особливо це стосується молодих людей, – каже Олена Кваша, доктор медичних наук, лікар-кардіолог ННЦ “Інститут кардіології ім. М.Д. Стражеско” АМН України. – За даними досліджень, проведених в Інституті кардіології, тютюнокуріння – це другий за значимістю фактор ризику смертності від серцево-судинних захворювань в Україні після артеріальної гіпертензії. При нівелюванні куріння в нашій країні можна було б на третину знизити смертність від інфаркту, інсульту та ішемічної хвороби серця».

Повна заборона реклами сигарет вже діє у 23 європейських країнах та є поширеною практикою зменшення рівня вживання тютюну згідно досліджень ВООЗ.

Читаи звернення лікарів

Довідка

Реклама сигарет вже заборонена в Україні на телебаченні, в друкованих ЗМІ, а також на зовнішніх рекламних носіях. Проте досі дозволена реклама сигарет в мережі Інтернет, в магазинах та кіосках, дозволяється також проведення акцій-розіграшів, спонсорство та стимулювання продажів сигарет.

Законопроект № 5164 було прийнято у першому читанні 303 голосами народних депутатів і зараз він опрацьовується в робочій групі Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації.

У 2006 році Україна ратифікувала обов’язковий до виконання міжнародний договір – Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ). Рамкова Конвенція чітко визначає, що лише повна заборона реклами, стимулювання продажів та спонсорства призведе до скорочення куріння. Рамкова Конвенція зобов’язує Україну до 4 вересня 2011 року повністю заборонити рекламу тютюнових виробів.

Слід зазначити, що усі положення законопроекту №5164 розроблені відповідно до ст. 13 РКБТ.

За даними дослідження Університету Кейптауна, повна заборона тютюнової реклами зменшує споживання тютюну на 7%.

За детальнішою інформацією звертайтеся:

Юлія Солоха,
Координатор медіа програм “Регіонального центру громадянського представництва “Життя”
yulia@center-life.org
Тел.: 278 67 27
Моб.: 097 675 91 38


Дар’я Борисяк,
Прес-центр Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну»
d.borysiak@krasni.com.ua
Тел.: 278 48 95
Моб.: 093 207 84 84

Поділитися новиною: