Не мовчи, коли тебе обкурюють. У Києві презентували онлайн-платформу для моніторингу порушень антитютюнового закону

З 11 липня 2022 року Законом України № 1978-ІХ запроваджено додаткові правила щодо захисту бездимного середовища. Відтак, розширено перелік тютюнових виробів, які забороняється курити, перелік місць, де куріння заборонено, забороняється в тому числі й будь-яка реклама, спонсорство та стимулювання продажу, та вводяться додаткові обмеження щодо торгівлі тютюновими виробами.

 

Для того, аби кожен, хто стикається з порушенням антитютюнового законодавства, міг повідомити про нього й захистити себе і своїх близьких, у Центрі громадського здоров’я створили онлайн-платформу — nosmoking.phc.org.ua. Тут є можливість подати скаргу безпосередньо через сайт, або ж через мобільний застосунок чи чат-боти в месенджерах Telegram i Viber.

«Насамперед, нові норми антитютюнового законодавства покликані захистити людей від сигаретного диму. Адже за міжнародними дослідженнями в Україні щороку від пасивного куріння гине близько 13 тисяч людей. Щоб громадянам України було легше контролювати своє право на бездимне середовище, ми створили цей простий онлайн-сервіс для моніторингу порушень антитютюнового законодавства», — говорить Олег Дудін, головний фахівець із поведінкових факторів ризику Центру громадського здоров’я.

 

З допомогою платформи nosmoking.phc.org.ua громадяни можуть швидко повідомити про такі порушення і система автоматично направить скаргу до відповідного органу контролю

  • куріння в ресторанах, барах, кафе;
  • куріння в громадських місцях, житлових будинках, у транспорті;
  • реклама тютюнових виробів;
  • нелегальна торгівля тютюновими виробами;
  • відсутність попереджувальної інформації та наявність заборонених предметів для куріння.

Експерти громадської організації «Життя» також надавали свої коментарі під час розробки онлайн-платформи, щоб це дало змогу українцям відстоювати своє право на бездимне середовище та у простій формі подавати до відповідних органів скарги на порушення цього права.

«Для чого це все суспільству? Щоб врятувати українців від шкоди тютюнового диму і залучення, насамперед, дітей та молоді, до початку вживання тютюнових або нікотинових виробів. Поки наші захисники захищають наш зовнішній фронт від ворога, нам треба не забувати про внутрішнього. Тютюнові вироби і електронні пристрої для куріння є фактично тими кулями, які не обирають по кому стріляти. Унаслідок поширеності тютюну в Україні, на жаль, щороку передчасно помирає 85 тисяч людей. Це близько 230 людей щодня. Це вражаючі цифри. Розроблена Центром громадського здоров’я онлайн-платформа допоможе захистити українців від шкоди тютюну», наголосив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Центр громадянського представництва «Життя».

«Без елементів контролю норми Закону часто залишаються “мертвими”. Така онлайн-платформа допоможе громадськості більш ефективно взаємодіяти з контролюючими органами. А також наближає виконання і міжнародних документів, і національного законодавства до кращих стандартів захисту населення від тютюнового диму, що, зі свого боку, має ціль здорове населення і майбутнє покоління», — прокоментував Андрій Скіпальський, національний координатор програм з неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

 

Закликаємо громадян, ви можете відстоювати своє право на бездимне середовище!

Ось що ви можете зробити, якщо ви стали свідком порушення антитютюнового закону:

  • Ввічливо звернутися до курця з проханням припинити порушення, якщо безпекова ситуація дозволяє.
  • Звернутися до адміністрації закладу або установи з вимогою припинити порушення.
  • Звернутися до поліції за номером 102.
  • Скласти скаргу в зручній формі через онлайн-платформу ЦГЗ.
  • Розмістити наліпку про заборону куріння (наприклад, у визначеному місці під’їзду). Макет для друку можна завантажити тут.

Тут докладніше про нові норми бездимного законодавства

 

Онлайн платформа, мобільний застосунок і чат-боти розробив Центр громадського здоров’я в рамках проєкту «Посилення антитютюнових заходів в Україні» за підтримки Міжнародного Фонду із боротьби з туберкульозом та захворюваннями легень (The UNION).

Поділитися новиною: