«НІ!» – Втручанню тютюнової індустрії: громадським експертам вдалось запобігти поверненню реклами сигарет

Громадські експерти заручились підтримкою Міністерства економічного розвитку і торгівлі України в подальшому посиленні заходів з контролю над тютюном. Міністерство економіки не допустить послаблення вітчизняного антитютюнового законодавства та повернення в Україну реклами тютюнових виробів. Про це Міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета заявив 26 травня під час зустрічі з представниками Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» – Центру громадянського представництва «Життя» та Інституту Медіа Права.

Негативну реакцію громадськості та експертів викликав проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання внутрішньої торгівлі», підготовлений Департаментом розвитку торгівлі Мінекономіки та оприлюднений на офіційному веб-сайті Міністерства для публічного обговорення. Цим законопроектом, зокрема, передбачалось введення визначення «спеціалізоване місце торгівлі» – для тих пунктів торгівлі, де частка реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів становить не менше 60%. Обурення громадськості й експертів в контролі над тютюном викликав той факт, що документ передбачав не лише зниження вартості ліцензії для «спеціалізованих місць», а й відкривав шлях до повернення реклами та заходів по стимулюванню продажів тютюнових виробів у кіосках і мінімаркетах, які в першу чергу підпадають під запропоновану «спеціалізацію».

«Міністерство даний законопроект не підтримує, але добре, що такі речі є у громадському обговоренні. Я вам гарантую, що цей законопроект не піде від мене (Мінекономіки – ред.)», – запевнив громадськість міністр економіки Павло Шеремета.

Щоб забезпечити «законність» повернення реклами тютюну, вказаний законопроект передбачав внесення змін до статті 16 Закону України 3778-VI «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».

«У пропонованому Мінекономрозвитку проекті закону передбачається, що переважна більшість точок продажу тютюнових виробів стане «спеціалізованими» та отримає право на проведення заходів з безоплатної роздачі сигарет та їх обміну на тютюнові вироби чи будь-які інші товари, на продаж тютюнових виробів у наборі з будь-якими іншими товарами або послугами та на розміщення інформації з метою стимулювання продажу тютюну безпосередньо на тютюнових виробах та/або їх упаковці», – пояснив Тарас Шевченко, директор Інституту Медіа Права, керівник проекту «Київ без тютюнового диму».

«Немає сумнівів, що надані рекламні можливості були б широко використані тютюновими компаніями в маркетингових цілях, спрямованих на збільшення попиту на свою шкідливу продукцію. Ми знаємо, що основною ціллю тютюнових компаній є молодь, яку намагаються залучити до куріння через рекламу на заміну тим, хто кинув курити, або помер, – зазначив Андрій Скіпальський, голова правління Центру «Життя», експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. – Запропоновані зміни прямо суперечать чинному Закону № 3778-VI, який забороняє будь-яку рекламу і стимулювання продажу тютюнових виробів та Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 р. Через таке послаблення антитютюнового законодавства будуть створені суттєві перепони на шляху зменшення тютюновго тягаря, який несе наша країна».

Учасники зустрічі привітали пропозицію міністра економіки долучити громадськість до опрацювання даного законопроекту в форматі робочої групи. Також експерти обговорили проблемне питання суперечки України проти Австралії у Світовій організації торгівлі стосовно запровадження Австралією прогресивного законодавстра щодо маркування упаковок з сигаретами.

Представники громадськості пересвідчилися, що Мінекономіки під головуванням нового міністра чітко відрізняє інтереси тютюнових та алкогольних корпорацій від інтересів державних та підтримує піоритетність питань громадського здоров’я. Як пам’ятку про це і на майбутнє, громадські експерти подарували Павлу Шереметі постер з меседжем, що «зупинити втручання тютюнової індустрії» – справа всіх і кожного.

Для контактів:

Марія Голуб

Прес-центр ГО «Життя»,

Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

Зустріч відбулася 26 травня 2014 року у громадській приймальні міністра економіки Павла Шеремети за участі:

  • Андрія Скіпальського, голови правління Центру «Життя», експерта Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну;
  • Тараса Шевченка, директора Інституту Медіа Права, керівника проекту «Київ без тютюнового диму»;
  • Юлії Солохи, координатора проекту «Київ без тютюнового диму», координатора коаліції громадських організацій «За тверезу Україну»;
  • Марії Голуб, коордінатора медіа програм Центру «Життя».
Поділитися новиною: