Обережно! Куріння кальяну спричинює туберкульоз!

Щороку 24 березня у світі відзначається Всесвітній день боротьби проти туберкульозу. У цей день у 1882 р. німецький вчений Роберт Кох відкрив «туберкульозну паличку» – збудника цієї страшної хвороби, якою на даний час інфікована приблизно третина населення світу. Загальною метою Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну туберкульозну епідемію і консолідація зусиль світової спільноти для її подолання.

Ситуація із захворюваністю на туберкульоз в Україні залишається складною. Ще в 1995 році ВООЗ оголосила в нашій країні епідемію туберкульозу[1], і з того часу хвороба швидко прогресувала. Щороку в Україні на туберкульоз захворює приблизно 30 тис. осіб і близько 7 тис. – помирають від цієї страшної недуги.[2] В той же час, в Міністерстві охорони здоров’я повідомляють: наразі ознак епідемії на туберкульоз в Україні вже немає, проте рівень захворюваності залишається середньо-високим.[3]

До основних чинників, які прямо чи опосередковано призводять до захворювання на туберкульоз, крім безпосереднього контакту з хворими, спеціалісти відносять знижений імунітет та наявність різних хронічних захворювань. Високий рівень ризику захворіти існує у людей зі шкідливими звичками, насамперед у курців – через порушення захисної функції оболонки органів дихання. Особливе занепокоєння в аспекті поширення туберкульозу в експертів з громадського здоров’я викликає куріння кальяну.

Люди, які курять кальян у публічних місцях, наражаються на ризик інфікування різними захворюваннями, в тому числі – туберкульозом. Науковці стверджують, що кальян – не тільки джерело чадного газу, а й «транспортер» різних вірусів та інфекцій.[4] «Кальяни не проходять повної стерилізації після використання іншою особою. Частки слини попередніх споживачів може потрапляти у воду, через яку проходить дим, або осідати на трубках. Саме тому при курінні кальяну може передаватися туберкульоз, грип, гепатити, герпес та інші захворювання. Змінні мундштуки лише частково зменшують цей ризик», – пояснює Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров’я.

За даними ВООЗ, до 17% нових випадків туберкульозу в країнах Близького Сходу викликано саме сумісним курінням кальяну. Водночас, як показало «Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS) лише 31% опитаних українців вважає, що куріння кальяну призводить до серйозних захворювань.[5] «Слід рішуче розвінчувати міф про кальян, як «нешкідливу» альтернативу сигаретам. Дослідження підтверджують ризик захворіти на туберкульоз під час куріння кальяну. Тому особливе значення має широке інформування населення щодо небезпеки куріння кальяну та недопущення поширеності цього шкідливого «захоплення», – відзначила Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну», експерт Центру «Життя».

Про те, що куріння кальяну подекуди становить більшу загрозу, ніж вживання інших тютюнових виробів, у ВООЗ попереджали ще в 2005 році.[6] У звіті ВООЗ, зокрема, зазначалось, що кальянний дим, як і сигаретний, містить велику кількість токсикантів та канцерогенів, які викликають онкологічні, серцево-судинні та інші захворювання, згубно впливає не лише на безпосередніх споживачів, а й на оточуючих людей. Водночас, небезпека для здоров’я від куріння кальяну може бути ще більшою через деякі специфічні особливості цього процесу. Так, при курінні кальяну тютюнова суміш нагрівається за допомогою горіння вугілля, отже, курці кальяну (і оточуючі їх люди) вимушені вдихати не тільки продукти згорання тютюнової суміші, але і продукти згорання вугілля, в першу чергу чадний газ (СО). Дослідження показали, що у видиху курців сигарет вміст СО в середньому в 10 разів вищий, ніж у видиху некурців, а у видиху курців кальяну він у кілька разів вищий, ніж у видиху курців сигарет.[7]

Медики та експерти звертають увагу на те, що куріння кальяну останніми роками набуває все більшої популярності серед населення України.[8] Водночас, завдяки зусиллям громадськості в Україні 16 грудня 2012 р. набув чинності Закон № 4844-VI щодо повної заборони куріння всіх тютюнових виробів, в тому числі і кальянів, в закладах ресторанного господарства, у громадських та на робочих місцях. Відтоді було здійснено декілька всеукраїнських моніторингів на предмет виконання «бездимного» закону закладами громадського харчування. «Дані останнього моніторингу, проведеного нами в грудні минулого року, засвідчили високий рівень виконання закону – у 90,6%  закладів жодного порушення не виявлено. Водночас, третина виявлених порушень – куріння кальяну, про що було оперативно повідомлено Держспоживінспекцію України. Громадськість продовжує контролювати виконання всіх антитютюнових законів, оскільки їх порушення – один з  факторів, який підвищує ризик поширення хвороб, пов’язаних з тютюнокурінням, в тому числі – туберкульозу», – підсумував Андрій Скіпальський, керівник ГО «Життя», керівник проекту «Україна без тютюнового диму».

Для контактів:

Марія Голуб

прес-центр ГО «Життя» та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

smokefreeukraine@center-life.org

[1] http://health.unian.ua/stoptb/893834-naykrascha-profilaktika-tuberkulozu-mitsniy-imunitet-i-rannya-diagnostika.html

[2]http://www.stoptb.org.ua/index.php/novyny/312-informatsiino-metodychni-materialy-koalitsii-zupynymo-tuberkuloz-razom-dlia-vykorystannia-pid-chas-planuvannia-ta-vprovadzhennia-zakhodiv-do-vsesvitnoho-ta-vseukrainskoho-dnia-borotby-iz-zakhvoriuvanniam-na-tuberkuloz

[3] http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20130610_2.html

[4] http://www.ekmair.ukma.kiev.ua/bitstream/123456789/968/1/Andreeva_Kurinnia%20kalianu.pdf

[5] http://www.moz.gov.ua/docfiles/gats2010report.pdf

[6] http://www.njgasp.org/Hookah_WHO_Advisory_Note_2005.pdf

[7] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21335264

[8] http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20130211_0.html

Поділитися новиною: