Офіціанти та ресторатори закликають депутатів підтримати законопроект про заборону куріння в закладах громадського харчування

Прокурені приміщення громадських місць – ганебне порушення базових прав людини на здоров’я та безпечні умови праці – мають залишитися в минулому!Ресторатори та офіціанти закликали народних депутатів звільнити кафе, бари, ресторани від тютюнового диму і таким чином захистити працівників та відвідувачів закладів громадського харчування від пасивного куріння. Звернення до народних депутатів вони оприлюднили 12 березня у Києві, під час прес-конференції. Серед підписантів – голова правління Київської асоціації офіціантів Олег Онікієнко та заступник голови правління асоціації Олександр Савоста, директор ресторану “Варенье” Андрій Пінчук, керуючий ресторану “Культ Ра” Олександр Ваврик, керівник ресторану Mon Ami Ігор Сухов та офіціант Денис Доманський.

Учасники заходу висловили свою позицію щодо критичної ситуації із курінням в закладах громадського харчування та закликали підтримати в першому читанні законопроект № 9474, який винесено на виконання умов Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, а саме статті 8.

Багато власників та керівників ресторанів Києва підтримують законопроект № 9474, який передбачає заборону куріння в кафе, барах, ресторанах, а також у закладах культури та спортивних спорудах. Законопроект, зареєстрований у Верховній Раді України 17 листопада 2011 року у Всесвітній День відмови від куріння, депутати планують розглянути у першому читанні цього тижня у Верховній Раді.

Андрій Пінчук, директор кафе “Варення”, вважає, що не курити – це “круто” і правильно. “Коли ми відкривали наше кафе, була ідея зробити два зали – для курців і для некурців. Але потім я взагалі відмовився від залу для курців. По-перше – через офіціантів, які мусили би працювати в накуреному приміщенні. По-друге, дим усе одно потрапляв би до зали для некурців, хоч би яка вентиляція працювала”, – розповідає він.

За словами ресторатора, з моменту відкриття його закладу велася статистика причин, через які люди заходили до закладу, але не залишалися в ньому. З’ясувалося, що через заборону куріння за шість місяців заклад не відвідали лише 30 відвідувачів, зате прийшло набагато більше нових клієнтів, стверджує А. Пінчук.

Позицію підтримують і в Асоціації офіціантів, яка об’єднує більше 250 представників професії, а також має регіональні відділення в 3 містах України. Для офіціантів та барменів прокурені зали є робочими місцями. Відповідно існуючий закон із розподілення на зони для куріння та не куріння є дискримінацією професії.

«Ми, працівники кафе, барів, ресторанів щодня виходимо на роботу, аби кожен відвідувач закладу міг насолодитися смачно приготованими стравами, відпочити від буденних справ, гарно провести час та поспілкуватися. Але щоденно, під час свого робочого часу, ми змушені дихати тютюновим димом, який містить безліч канцерогенів та отрути. Таким чином ми стали заручниками безвихідної ситуації, яка склалася у галузі», – каже Олег Онікієнко, голова Правління Київської Асоціації офіціантів.

Сьогодні у галузі громадського харчування працює понад 27000 працівників, а щороку профільні навчальні заклади готують ще 3000 фахівців. Ці переважно молоді люди змушені працювати в дуже шкідливих для здоров’я умовах. Лікарі стверджують, що їхні ризики отримати респіраторні захворювання, астму, бронхіти та онкологічні хвороби підвищуються в десятки разів.

Не дивно, що більшість відвідувачів ресторанів стають жертвами пасивного куріння, свідомо або не свідомо. Так, за даними дослідження ВООЗ 2010 року, 65% клієнтів кафе, барів та ресторанів скаржилися на те, що їх обкурюють. Інша частина, ймовірно і не розуміє, що теж дихає тютюновим димом, навіть перебуваючи у зоні для некурців.

Нагадаємо, що ще 6 лютого у Всесвітній день барменів, голова Сумського обласного осередку «Всеукраїнської Асоціації барменів» Володимир Манастирний, значив, що барменам та офіціантам доводиться 8-12 годин на день працювати в прокурених закладах. «Знаходячись увесь час у шкідливому для здоров’я середовищі, представники нашої професії змушені бути пасивними курцями та наражатися на великий ризик різних захворювань та скорочення тривалості життя. І навіть ті бармени, які самі курять, зізнаються, що не хотіли б примусово дихати тютюновим димом в закладах громадського харчування. Тому, дізнавшись від представників громадських організацій про реєстрацію в Верховній Раді законопроекту «про бездимні кафе, бари, ресторани», ми охоче його підтримуємо, відчуваючи на власному досвіді дискримінацію наших прав на безпечне для життя і здоров’я середовище діючими нормами законодавства», – говорить бармен.

Європейський та світовий досвід звільнення кафе, барів та ресторанів від куріння свідчить про нейтральні та/або позитивні економічні наслідки такого законодавства для власників закладів гостинності. Нарешті в Україні з’явилися реальні можливості для якісних системних в ресторанній індустрії, а професія офіціанта займе достойне місце серед інших професій.

Більшість українців розуміють проблему: 84% громадян підтримують прийняття закону, який заборонятиме курити всередині громадських приміщень, включно із усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами. Такі дані нещодавно оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології. При цьому, українці демонструють високий рівень підтримки бездимних приміщень та робочих місць не залежно від регіону проживання та політичних уподобань. Закон підтримують 92% жінок та 76% чоловіків. Законодавство про повну заборону куріння в ресторанах та кафе підтримують 77% населення, в барах – 74% населення.

 

Загалом 91% українців визнає пасивне куріння шкідливим для здоров’я: 35% українців «сильно турбує», коли їх обкурюють, 31% «доволі сильно», 16% «лише трохи» та 17% «зовсім не турбує». 83% українців вважають, що права клієнтів та працівників дихати чистим, вільним від диму повітрям, зокрема, в ресторанах, барах та кафе є вищими, ніж права курців там курити. Права курців забруднювати повітря токсичними речовинами тютюнового диму ставлять вище лише 8% українців.
Уряд повинен робити більше для захисту кожного працівника, включно з працівниками ресторанів, барів і кафе, від впливу сигаретного диму інших людей – так вважає 88% українців.

 

Звільнення громадських та робочих місць від тютюнового диму також підтримують відомі лікарі, українські та міжнародні організації сфери громадського здоров’я та українські зірки. Їх позиція викладена у Маніфесті «За бездимні кафе, бари та ресторани» на smokefreeukraine.org

Довідка. Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів) № 9474 зареєстрований 17 листопада 2011 року 12 народними депутатами різних політичних сил. Законопроект внесений на виконання зобов’язань Рамкової конвенції ВОЗ із боротьби проти тютюну, ратифікованою Україною у 2006 році. В статті 8 Конвенції говориться: «Сторони визнають, що наукові дані недвозначно підтверджують, що вплив тютюнового диму є причиною смерті, хвороб та інвалідності». «Безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує. Створення навколишнього середовища, на 100% вільного від тютюнового диму, – це єдиний шлях захисту людей від наслідків вдихання вторинного тютюнового диму», – йдеться в іншій частині Статті 8.

Довідка. Київська Асоціація офіціантів створена 24 серпня 2008 з метою підвищення та популяризації професії офіціанта. На даний момент асоціація нараховує 250 членів в Києві і київській області, і має 3 філії в Україні. Основним завданням є підвищення кваліфікації офіціантів та організація практичних занять з обслуговування в місцях громадського харчування офіціантами, а також захист і підтримка членів організації (юридична, медична психологічна т.п.).

 

Контактна особа:
Борисяк Дар’я
Прес-центр Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну»
044 278 48 95
093 207 84 84
Поділитися новиною: