Офіціанти пригостили депутатів кавою, тістечками та закликали підтримати у першому читанні законопроект про заборону куріння в закладах громадського харчування

В такий спосіб працівники галузі громадського харчування та активісти коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» звернули увагу народних депутатів на необхідність підтримати у першому читанні законопроект № 9474, який має повністю заборонити куріння у закладах громадського харчування і, таким чином, захистити право як працівників дихати бездимним повітрям впродовж робочого часу, так і клієнтів під час відвідування ресторанів.
Прокурені приміщення громадських місць – ганебне порушення базових прав людини на здоров’я та безпечні умови праці – мають залишитися в минулому! Так вважають учасники акції, які зранку, перед початком сесійного тижня, пригощали народних депутатів тістечками, виконаними в стилі знаку «куріння заборонено», та кавою з надписом на стаканчику: «Кава пахне, а сигарети – смердять!». Фото з події
В такий спосіб працівники галузі громадського харчування та активісти коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» звернули увагу народних депутатів на необхідність підтримати у першому читанні законопроект № 9474, який має повністю заборонити куріння у закладах громадського харчування і, таким чином, захистити право як працівників дихати бездимним повітрям впродовж робочого часу, так і клієнтів під час відвідування ресторанів.
Прийняття законопроекту № 9474 покладе край дискримінації офіціантів та барменів, багато з яких сьогодні змушені увесь робочий день перебувати в накурених приміщеннях.
У переддень, ресторатори та офіціанти підписали та передали звернення до народних депутатів-голів парламентських фракцій, в якому закликали звільнити кафе, бари, ресторани від тютюнового диму і в такий спосіб захистити працівників та відвідувачів закладів громадського харчування від пасивного куріння. Серед підписантів звернення: голова правління Київської асоціації офіціантів Олег Онікієнко та заступник голови правління асоціації Олександр Савоста, директор ресторану «Вареньє» Андрій Пінчук, провідник Руського клубу «Культ Ра» Олександр Ваврик, керівник ресторану «Mon Ami» Ігор Сухов. 
Так Андрій Пінчук, директор кафе «Вареньє», вважає, що не курити — це “круто” і правильно. “Коли ми відкривали наше кафе, була ідея зробити два зали — для курців і для некурців. Але потім я взагалі відмовився від залу для курців. По-перше, — через офіціантів, які мусили би працювати в накуреному приміщенні. По-друге, дим усе одно потрапляв би до зали для некурців, хоч би яка вентиляція працювала”, – розповів він.  За словами ресторатора, з моменту відкриття його закладу велася статистика причин, через які люди заходили до закладу, але не залишалися в ньому. З’ясувалося, що через заборону куріння за шість місяців заклад не відвідали лише 50 відвідувачів, зате прийшло набагато більше нових клієнтів, стверджує А. Пінчук.
Ініціативу підтримують і в Асоціації офіціантів, яка об’єднує більше 250 представників професії, а також має регіональні відділення в 3 містах України. Для офіціантів та барменів прокурені зали є робочими місцями.
«Ми, працівники кафе, барів, ресторанів щодня виходимо на роботу, аби кожен відвідувач закладу міг насолодитися смачно приготованими стравами, відпочити від буденних справ, гарно провести час та поспілкуватися. Але щоденно, під час свого робочого часу, ми змушені дихати тютюновим димом, який містить безліч канцерогенів та отрути. Таким чином ми стали заручниками безвихідної ситуації, яка склалася у галузі», – говорить Олег Онікієнко, голова Правління Київської Асоціації офіціантів. 
Сьогодні у галузі громадського харчування працює понад 27000 працівників, а щороку профільні навчальні заклади готують ще 3000 фахівців. Ці переважно молоді люди змушені працювати в дуже шкідливих для здоров’я умовах. Лікарі стверджують, що їхні  ризики отримати респіраторні захворювання, астму, бронхіти та онкологічні хвороби підвищуються в десятки разів.
Не дивно, що більшість відвідувачів ресторанів стають жертвами пасивного куріння, свідомо або не свідомо. Так, за даними дослідження ВООЗ 2010 року, 65% клієнтів кафе, барів та ресторанів скаржилися на те, що їх обкурюють. Інша частина, ймовірно і не розуміє, що теж дихає тютюновим димом, навіть перебуваючи у зоні для некурців.
Нагадаємо, що ще 6 лютого у Всесвітній день барменів, голова Сумського обласного осередку «Всеукраїнської Асоціації барменів» Володимир Манастирний, значив, що барменам та офіціантам доводиться 8-12 годин на день працювати в прокурених закладах. «Знаходячись увесь час у шкідливому для здоров’я середовищі, представники нашої професії змушені бути пасивними курцями та наражатися на великий ризик різних захворювань та скорочення тривалості життя. І навіть ті бармени, які самі курять, зізнаються, що не хотіли б примусово дихати тютюновим димом в закладах громадського харчування. Тому, дізнавшись від представників громадських організацій про реєстрацію у Верховній Раді законопроекту «про бездимні кафе, бари, ресторани», ми охоче його підтримуємо, відчуваючи на власному досвіді дискримінацію наших прав на безпечне для життя і здоров’я середовище діючими нормами законодавства», – говорить бармен.
Європейський та світовий досвід звільнення кафе, барів та ресторанів від куріння свідчить про нейтральні та/або позитивні економічні наслідки такого законодавства для власників закладів гостинності. Нарешті в Україні з’явилися реальні можливості для якісних системних змін в ресторанній індустрії!
«Я думаю, що в цьому питанні краще йти шляхом правильного і здорового способу життя, – коментує Ігор Сухов, керівник ресторану «Mon Ami». – Я цілком і повністю за заборону куріння в ресторанах і вважаю, що нічого страшного в цьому немає. Вважаю, що така ініціатива не викличе в людей небажання ходити в ресторани. Основне бажання людини піти в ресторан ніяк не пов’язане з курінням. Тобто воно пов’язане з атмосферою в ресторані, з кухнею, з внутрішнім світом і цінностями, а куріння вже займає в цьому списку, може, п’яте, шосте місце, але ніяк не одне з перших»
Більшість українців розуміють проблему: 84% громадян підтримують прийняття закону, який заборонятиме курити всередині громадських приміщень, включно із усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами. Такі дані нещодавно оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології. При цьому, українці демонструють високий рівень підтримки бездимних приміщень та робочих місць не залежно від регіону проживання та політичних уподобань. Закон підтримують 92% жінок та 76% чоловіків. Законодавство про повну заборону куріння в ресторанах та кафе підтримують 77% населення, в барах — 74% населення.
Загалом 91% українців визнає пасивне куріння шкідливим для здоров’я: 35% українців «сильно турбує», коли їх обкурюють, 31% «доволі сильно», 16% «лише трохи» та 17% «зовсім не турбує». 83% українців вважають, що права клієнтів та працівників дихати чистим, вільним від диму повітрям, зокрема, в ресторанах, барах та кафе є вищими, ніж права курців там курити. Права курців забруднювати повітря токсичними речовинами тютюнового диму ставлять вище лише 8% українців.
Уряд повинен робити більше для захисту кожного працівника, включно з працівниками ресторанів, барів і кафе, від впливу сигаретного диму інших людей – так вважає 88% українців.
Звільнення громадських та робочих місць від тютюнового диму також підтримують відомі лікарі,  українські та міжнародні організації сфери громадського здоров’я та українські зірки. Їх позиція викладена у Маніфесті «За бездимні кафе, бари та ресторани» на сайті: smokefreeukraine.org

Довідка. Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів) № 9474 зареєстрований 17 листопада 2011 року 12 народними депутатами різних політичних сил. Законопроект внесений на виконання зобов’язань Рамкової конвенції ВОЗ із боротьби проти тютюну, ратифікованою Україною у 2006 році. В статті 8 Конвенції говориться: «Сторони визнають, що наукові дані недвозначно підтверджують, що вплив тютюнового диму є причиною смерті, хвороб та інвалідності». «Безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує. Створення навколишнього середовища, на 100% вільного від тютюнового диму, — це єдиний шлях захисту людей від наслідків вдихання вторинного тютюнового диму», — йдеться в іншій частині Статті 8.

 

Контактна особа:
Борисяк Дар’я
Прес-центр Коаліції громадських організацій
«За вільну від тютюнового диму Україну»
044 278 48 95; 093 207 84 84
d.borysiak@krasni.com.ua 
Поділитися новиною: