Україна – вільна від реклами тютюну! Президент підписав закон, який врятує тисячі життів!

Сьогодні, 14 березня, відбулася прес-конференція за участю народних депутатів, представників Міністерства охорони здоров’я України, Всесвітньої організації охорони здоров’я, зірок та громадських організацій.

13 березня 2012 року Президент України Віктор Янукович підписав Закон України № 3778 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів» http://president.gov.ua/news/23345.html

«Верховна Рада України вже двічі повністю забороняла рекламу тютюну, але тоді обидва рази тодішній Президент Л. Кучма накладав вето, – говорить  Костянтин Красовський, Завідувач сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. – Нарешті всі гілки влади прислухались до думки громадян, які вже давно в переважній більшості виступали за заборону реклами смерті. Підписаний Президентом закон послужить подальшому зменшенню поширеності куріння в Україні, а отже зменшить кількість викликаних тютюном хвороб і смертей».

Нарешті відбулася історична перемога у звільненні України від згубної реклами тютюну. Підписавши цей закон, Президент підтвердив свою заяву, зроблену під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН з  неінфекційних захворювань у вересні 2011 року, зокрема про те, що боротьба з тютюнокурінням є одним з пріоритетів державної політики.

«В цього закону фантастична, детективна історія ухвалення, – каже народний депутат Андрій Шевченко. – Була і фальсифікація тексту, і недовіра до Комітету зі свободи слова та інформації. Я не можу пригадати жодного іншого законопроекту, в якого була б настільки драматичнна історія, це є справжній триллер. Але цей закон дуже складний з точки зору застосування, є юридичні аспекти, тому ми не повинні розслаблятися. Проте жоден закон не може змінити країну, це питання вибору. Як відомо автори законопроекту – 13 народних депутатів, але насправді в цього закону автори – мільйони українців, які вистувають за заборону тютюну. Виступають за те, щоб Україна стала здоровою державою. Головне, щоб здоровий спосіб життя став модним».

«Ціна кожного дня відкладання підпису Президента, це 500 підлітків у віці до 18 років, які почнуть палити і ніколи не кинуть – коментує народний депутат Леся Оробець. – Насправді цей випадок із законопроектом буде класичним прикладом в підручниках з громадського лобіювання. Це один з найскладніших випадків, коли зійшлися з одного боку величезна кількість бажаючих пролобіювати за тютюнові гроші собі найкомфортніші умови ціною нашого з вами здоров’я. З іншого боку зібралось дуже багато небайдужих людей. Вдалося об’єднати тих, хто ніколи раніше в Україні не об’єднувався під одним дахом. Це провідні лікарі, вчителі, церкви, громадські організації, також ключову роль відіграли журналісти, які кожного разу, протягом 5 місяців підряд, тримали хвилю громадської уваги».
Законом передбачається внесення до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України «Про рекламу» та «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» змін щодо: встановлення заборони будь-якої реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби;  поширення заборони спонсорства тютюну; встановлення адміністративної відповідальності громадян та посадових осіб рекламодавця та/або розповсюджувача реклами за порушення вимог законодавства щодо заборони реклами та спонсорства тютюнових виробів (залежно від складу правопорушення на громадян може бути накладено штраф від п’яти до двадцяти п’яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, на посадових осіб рекламодавця та/або розповсюджувача реклами – від ста до трьохсот п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян); визначення фінансових санкцій для суб’єктів господарювання у разі порушення ними заборони на рекламу, стимулювання продажу та спонсорство тютюнових виробів (від тридцяти тисяч гривень до п’ятдесяти тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів).
«Інтерес здоров’я, життя, майбутнього – є найбліьшим інтересом, який ми, як народні депутати, повинні реалізовувати, – зазначає Юрій Мірошниченко, Представник Президента у Верховній Раді України. – Всі, затамувавши подих, чекали рішення Президента. В цій складній ситуації Президент продемонстрував найкращу чесноту, яка може бути у політика. Він дбав не про сьогодення, не про матеріальні інтереси, а про майбутнє нашої країни, про тих молодих людей, які завдяки відсутності реклами не візьмуть цигарку в руки. Я хотів би привітати всіх, і батьків, і дітей, а особливо хотів би  вклонитися і подякувати громадсткості за таку перемогу. Адже фактично перед кожною Погоджувальною Радою збиралися пікети, акції, акцентувалась увага на цю проблему. З боку ЗМІ було позитивне, сприятливе ставлення до нашої ініціативи. Тому це наша спільна перемога, такі перемоги роблять Україну сильнішою, дають надію, що наша країна має велике майбутнє».

«Всього нараховується 196 тис. точок з продажу сигарет, за даними податкової служби, – говорить народний депутат Євген Царьков. – Проте ця статистика, може бути заниженою, тому що ви знаєте скільки в нас є переходів, базарів, бабусь. 440 людей в день помирає від раку, повідомляє Міністерство охорони здоров’я. Це страшна статистика. Я сподіваюсь, що цей закон допоможе зберегти багато українських життів.

«Я популяризую спорт і здоровий спосіб життя. Тому для мене це великий подарунок і вагома подія, – говорить майстер спорту з плавання Денис Силантьєв. – Підписання закону – це великі інвестиції в здоров’я нашої нації. Я вдячний Президенту, громадським організаціям за позитивний результат, який буде працювати багато-багато років».

Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.

Довідка.
Нагадаємо, ще у 1992 році Верховна Рада в «Основах законодавства з охорони здоров’я» заборонила рекламу тютюну у будь-яких формах, але ця заборона була згодом скасована законом про рекламу.  Парламент ще двічі (у 1996 та в 2001 роках) голосував за повну заборону реклами тютюну, проте обидва рази вето колишнього президента Кучми рятувало тютюнові корпорації. І у 1996, і у 2001 роках тодішній комітет з питань свободи слова та інформації подавав на друге читання варіант законопроекту, який передбачав лише дуже помірні обмеження тютюнової реклами, проте знаходився НАРОДНИЙ депутат (1996 року – Сергій Пасько, 2001 року – Юрій Сахно), який наполягав на повній забороні тютюнової реклами і більшість депутатів підтримувала це рішення. Закон № 5164 щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів був підтриманий у першому читанні 303 народними депутатами, а у другому читанні – 332 народними депутатами. Закон направлений на виконання міжнародного договору – Рамкової конвенції Всесвітньої Організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну, яка була ратифікована Україною 2006 року. Статтею 13 Рамкової конвенції передбачено, що кожна Сторона, вводить повну заборону на всі форми реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів протягом п’яти років після набуття чинності Конвенцією. За результатами дослідження Світового банку, повна заборона реклами тютюну скорочує куріння на 7%, тоді як часткова заборона лише призводить до переміщення реклами у незаборонені сегменти. 70% громадян України виступають за повну заборону реклами тютюнових виробів («Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS), оприлюднене ВООЗ 27 вересня 2010 р.).

Фото з події 

Контактні особи:

Юлія Солоха, координатор медіа программ регіонального центру громадянського представництва «Життя» (044) 278 67 27,  097-675-91-38;yulia@center-life.org;

Борисяк Дар’я, Прес-центр Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» (044) 278 48 95; 093 207 84 84;d.borysiak@krasni.com.ua;

Поділитися новиною: