Попередь рак- кинь курити сьогодні!

Щороку 4 лютого у світі відзначається Всесвітній день боротьби проти раку. Ця дата була затверджена у 2006 році «Міжнародним союзом з боротьби з онкологічними захворюваннями» (UICC) з метою привернення уваги міжнародної громадськості до даної проблеми та вироблення спільних рішень для боротьби з раком – однієї з найстрашніших загроз сучасності.

Медики та експерти в галузі громадського здоров’я зазначають, що більше 40 % захворювань на рак можна запобігти. На виникнення раку, в першу чергу, впливають фактори зовнішнього середовища та вживання в їжу продуктів, що містять канцерогени (35%), на другому місці – вживання тютюнових виробів (30%). Результати численних епідеміологічних досліджень доводять, що у тютюнових виробах та сигаретному димі містяться понад 70 агресивних канцерогенів, які є причиною онкологічних захворювань: раку легенів (90%), порожнини рота і гортані (80%), підшлункової залози, сечового міхура тощо.

Україна входить до першої десятки країн світу за рівнем захворюваності і смертності від раку, щороку діагностуючи 160 тис. нових випадків. Майже 90 тис. українців щорічно помирають від раку, 40% з яких – в перший рік після виявлення. Рак є причиною 15% смертей в Україні, поступаючись за цим показником лише серцево-судинним захворюванням. Рак легенів – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань: щороку в Україні реєструється близько 20 тисяч нових випадків, і 80 % хворих – активні курці. Доведено, що у курців ризик розвитку раку в 30 разів вищий, ніж у тих, хто не має цієї шкідливої звички.

«Рак легенів та бронхів дуже важко лікується, пацієнти мають високу смертність. Так, в нашій країні, близько 66% з числа вперше захворілих на рак легенів живуть не більше року. Причина – у пізньому виявленні захворювання, яке часто розвивається досить непомітно. Незважаючи на це, лікарі спостерігають в онкологічних відділеннях пацієнтів-курців, які навіть після операції на видалення легені, повертаються до куріння ще у лікарні, і таких курців, як показують дослідження, – половина! Це ще раз підкреслює велику залежність курця від нікотину – навіть під острахом смерті людина не може відмовитися від вбивчої суміші. Треба пам’ятати, що немає безпечного рівня куріння і яка саме сигарета буде пусковим механізмом розвитку раку не може сказати ніхто”, – зазначив Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров’я.

Відповідно до нещодавно оприлюдненого звіту Головного лікаря США («The Health Consequences of Smoking—50 Years of Progress: A Report of the Surgeon General»), куріння також може викликати рак печінки і колоректального тракту, а кількість смертей, спричинених цією шкідливою звичкою за останні 50 років досягла в США катастрофічної позначки – 20 мільйонів. Автори доповіді зазначають, що 5,6 млн. американських дітей можуть померти від захворювань, пов’язаних з курінням, якщо кількість курців не буде знижуватись.

Рівно 50 років тому, в 1964 році в звіті тодішнього Головного лікаря США вперше були наведені докази, що куріння може спричинити рак легенів. Ці факти стали поштовхом до початку в США, а потім і в усьому світі, масштабного антитютюнового руху та проведення просвітницьких кампаній, направлених на інформування громадськості про шкоду для здоров’я всіх видів тютюнових виробів та сигаретного диму. Кожен третій випадок смерті від раку легенів, зафіксований з того часу, був спричинений курінням, а поява сигарет з фільтром та канцерогенних речовин у складі тютюнового диму за останні 50 років значно збільшила ризик аденокарциноми легенів – найпоширенішого типу раку органів дихання. Також вперше було зафіксовано, що для жінок ризик захворіти на рак через куріння є значно вищим, ніж для чоловіків.

Автори звіту висловлюють занепокоєння відсутністю доступної інформації про шкідливість всіх тютюнових виробів, в тому числі електронних сигарет, а також вказують на ризики, пов’язані з пасивним курінням. Загрозу здоров’ю також становлять кальяни, оскільки кальянний дим також містить велику кількість токсикантів і канцерогенів, які можуть стати причиною онкологічних захворювань. Вплив на здоров’я продуктів згорання тютюнової суміші для кальянів та вугілля не достатньо досліджений та може становити додаткову небезпеку. Дослідження показують, що за 45-хвилинний епізод куріння кальяну курець вдихає в 40 разів більший обсяг диму та отримує подвійну порцію нікотину в порівнянні із однією сигаретою.

В Україні досягнуто певний рівень прогресу у зменшення рівня споживання сигарет та відмови від куріння: завдяки впровадженню комплексу антитютюнових законодавчих заходів в останні роки наша країна за рівнем поширеності тютюнокуріння перемістилася з 4 місця у світі на 22-ге, а за 2013 рік українці викурили на 8 мільярдів сигарет менше.

«Виробництво сигарет за січень – грудень 2013 року  в порівнянні з аналогічним періодом 2012 року впало на 10%. Зменшення споживання та скорочення рівня поширеності тютюнокуріння стало одним із чинників зменшення смертності, що спостерігається в Україні в останні роки. Але сигарети залишаються доступними за ціною та навіть здешевіли на фоні інфляції. Чоловіча смертність в Україні б’є усі рекорди. Тому боротьба з тютюном залишається боротьбою за життя сотень тисяч людей. У день боротьби проти раку я закликаю курців кинути курити та побороти свою залежність», – зазначив Андрій Скіпальський, керівник ГО «Життя», керівник проекту «Україна без тютюнового диму».  

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я вважають, що проблему зростання захворюваності на рак не подолати виключно лікуванням і рекомендують національним урядам, окрім інших запобіжних засобів, активніше впроваджувати політику забезпечення середовища, «вільного від тютюнового диму». «За даними Міжнародної Агенції Дослідження Раку, яка входить до складу ВООЗ, майже третину онкологічних захворювань в світі можна попередити змінивши стиль життя, відкорегувавши поведінкові фактори ризику, повністю відмовившись від куріння, в тому числі від пасивного куріння та вживання інших тютюнових виробів – так званого жувального та нюхального тютюну – які можуть бути причиною раку ротової порожнини, підшлункової залози та стравоходу», – відзначила Наталія Король, керівник відділу боротьби із неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні. 

Для контактів:

Марія Голуб

прес-центр ГО «Життя» та Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну»

(044) 279 68 83, 050 902 09 38

Поділитися новиною: