Позиція союзу щодо тютюнових виробів для електричного нагрівання тютюну (ТВЕНів)

Нове покоління тютюнових виробів

Вживання тютюну щороку спричиняє понад 7 мільйонів смертей, яким можна було б запобігти1. Тютюнова промисловість вже десятки років підтримує епідемію куріння, у тому числі, запроваджуючи продукти “зниженого ризику”. Так у 1920-х роках з’явилися сигарети з фільтром, інтенсивне просування яких почалося в 1950-х роках. Згодом були представлені сигарети з низьким вмістом смол та різні інші модифікації сигарет. Все це мало на меті зменшити наростаюче громадське занепокоєння щодо небезпеки куріння. Всі ці продукти, включно з електронними системами доставки нікотину (або ЕСДН – переважно електронні сигарети)2,3,  були виведені на ринок та просуваються для підтримки прибутків тютюнової індустрії.
Нещодавно тютюнові корпорації почали активно рекламувати тютюнові вироби для електричного нагрівання тютюну з технологією останнього покоління (ТВЕНи) – Heat-Not-Burn (HNB) (дослівно – нагрівання, але не горіння). ТВЕНи нагрівають спеціальні стіки (схожі на звичайні сигарети), зроблені зі спресованого і спеціально обробленого тютюну та інших хімічних речовин, до температури, за якої утворюється аерозоль, що містить нікотин разом з багатьма іншими хімічними речовинами. ТВЕНи дещо відрізняються від ЕСДН, які утворюють аерозолі з нікотином шляхом нагрівання рідини. Як ТВЕНи, так і ЕСДН призначені для доставки нікотинового аерозолю глибоко в легені за допомогою дій, які імітують куріння. Ультрамалі частки, які містить аерозоль, що доставляє нікотин, підвищують ризик розвитку захворювань легень та серця4,5.
На даний час немає незалежних оцінок кількості споживачів ТВЕНів. Тютюнова корпорація Phillip Morris International (PMI) стверджує, що iQOS (флагманський ТВЕН компанії) вживають понад 1,4 мільйона постійних користувачів, а з моменту запуску iQOS у Великобританії у грудні 2016 року 70% його користувачів змогли відмовитися від куріння сигарет.
Тютюнові компанії додають ТВЕНи до переліку товарів доставки нікотину та активно просувають їх як продукти “зменшення ризику”, а також як засоби для припинення куріння. Компанія PMI включила принцип «зменшення шкоди» до своєї корпоративної стратегії та стверджує, що використання нових технологій, таких як ТВЕНи, може врятувати життя мільйонів теперішніх курців. Компанія British American Tobacco (BAT) запустила свій найновіший бренд ТВЕНу в Японії у 2016 році, стверджуючи, що він виробляє на 90% менше токсичних речовин, ніж звичайна сигарета. Компанія R.J. Reynolds стала першим виробником тютюну, що випустив бренд ТВЕНу Premier у 1988 році. Згодом цей  бренд був перевипущений у декількох варіантах. У 2017 році BAT вбачала у придбанні R.J. Reynolds можливість створити “міцну глобальну компанію з виробництва тютюну та продуктів наступного покоління, яка має намір забезпечувати стійке довгострокове зростання прибутку та доходів”10. Тютюнова корпорація Japan Tobacco International (JTI) також агресивно пропагує свій новий продукт Ploom Tech, щоб здобути частку ринку в Японії, яку вона втратила у боротьбі з PMI11.
Компанія PMI стверджує, що в майбутньому вона планує замінити традиційні сигарети на продукти зі «зменшеним ризиком», такі як ТВЕНи. Вона також заснувала “Фундацію за світ без тютюнового диму”12, щоб підтримати проведення досліджень щодо зменшення шкоди з кінцевою метою “знищити куріння у всьому світі”12, насамперед, шляхом просування нових продуктів. Було задокументовано, що PMI та інші гравці у сфері тютюнової індустрії протягом десятиліть створювали подібні вироби, щоб захистити себе від судових погроз та державного регулювання шляхом розповсюдження недостовірних даних, щоб відвернути увагу від незаперечних доказів того, що куріння призводить до смертей та хвороб13. Усі заяви тютюнових корпорацій про те, що вони хочуть зменшити поширеність вживання звичайних сигарет, виглядають нещирими, адже в той самий час вони продовжують агресивно сприяти курінню сигарет та блокувати виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ)14 у всьому світі15.
В опублікованій літературі домінують дослідження, проведені тютюновою індустрією
У сучасній опублікованій літературі, присвяченій впливу ТВЕНів на здоров’я, переважають дослідження, що були проведені або профінансовані тютюновою індустрією. Усі ці дослідження мають однозначний висновок, що ТВЕНи становлять менший ризик для здоров’я, ніж сигарети. Ці дослідження стверджують, що за експериментальними параметрами ТВЕНи виділяють на 90-95% менше шкідливих та потенційно шкідливих речовин16,17.
У вересні 2017 року була опублікована робота, яку рецензували експерти, незалежні від тютюнової індустрії. В ній йдеться про те, що аерозоль, який виділяється в іQOS, має значно вищий рівень шкідливих елементів, ніж заявлений компанією PMI18. Слід зазначити, що в минулому PMI активно критикувала це дослідження та інститути, фахівці з яких брали участь у дослідженні19.
Інша незалежна публікація описує вплив ТВЕНів на здоров’я. У цьому дослідженні було представлено інформацію про пацієнта, який переніс гостру еозинофільну пневмонію через два тижні після збільшення інтенсивності куріння ТВЕНу від 20 до 40 разів на добу. Автори пов’язали гостру еозинофільну пневмонію пацієнта із швидким збільшенням кількості вдихань аерозолів ТВЕНу та пов’язаних з ними антигенів20. Цей висновок піднімає питання потенційного ризику вживання ТВЕНів для здоров’я курців, який не згадувався у дослідженнях, представлених індустрією. Дослідження ТВЕНів, які з’явилися на ринку раніше (таких, як Eclipse компанії RJ Reynolds), проведені незалежно від тютюнової компанії, не виявили жодних доказів того, що вони були менш шкідливими, ніж звичайні сигарети21.
Незалежне дослідження вторинних виділень (диму/ пару) від ТВЕНів свідчить про те, що ці вироби забруднюють повітря навколо людей, які використовують ці продукти, та створюють ризики для оточуючих (хоча вміст шкідливих речовин нижчий, порівняно зі звичайними сигаретами)22.
Законодавство та регулювання ТВЕНів
Існує низка законодавчих реакцій на ТВЕНи у всьому світі – відсутність будь-яких норм; більш м’які варіанти, порівняно з регулюванням звичайних сигарет; такі самі норми, як і для тютюнових виробів та повна заборона.
Одним із прикладів жорсткого регулювання є Нова Зеландія, де забороняється продаж та розповсюдження ТВЕНів. Цього досягнуто завдяки тому, що ТВЕНи було класифіковано як засоби для орального вживання тютюну, які заборонені законодавством Нової Зеландії23. У Німеччині ТВЕНи можна придбати і вони підпадають під категорію тютюну для вживання у люльках, оскільки, на відміну від сигарет, ТВЕНи передбачають використання спеціального пристрою. Категорія «тютюн для вживання у люльках» має податкову ставку на 75% нижчу від податку на сигарети і не вимагає розміщення графічного попередження про шкоду для здоров’я на упаковці. В Японії, на відміну від ЕСДН, які заборонені, ТВЕНи можуть законно продаватися та поширюватися, а також використовуватися у місцях, де куріння звичайних сигарет заборонене.
Європейський Союз (ЄС) ще не прийняв політику щодо ТВЕНів. Відповідно до регуляторних документів ЄС, стіки, що використовуються у ТВЕНах, класифікуються як тютюнові вироби, тому реклама стіків (але не пристроїв для їх нагрівання) має бути заборонена24. Наразі ЄС розглядає рішення щодо того, чи слід класифікувати ТВЕНи як  продукти для куріння, або як новітні тютюнові вироби. Якщо ТВЕНи будуть визначені як новітні тютюнові вироби, то вони не будуть підпадати під дію обмежень щодо використання ароматизаторів та вимог до упаковки, зокрема, попередження про шкоду для здоров’я будуть меншими, порівняно зі звичайними сигаретами. Однак, якщо ТВЕНи будуть класифікуватися як продукти для куріння, до них будуть застосовуватися такі ж норми, як і для звичайних сигарет, а саме: заборона на використання ароматизаторів, проста упаковка, обмеження на викиди (включно з окисом вуглецю та смолами) тощо25.
Позиція Союзу
1.    Потенційні вигоди та ризики для здоров’я населення від використання ТВЕНів залишаються незрозумілими, однак перші незалежні дослідження вказують на те, що тютюнові компанії применшують ці ризики. Союз рекомендує урядам країн обережно та виважено підходити до регулювання ТВЕНів. Країни не повинні безумовно приймати заяви представників тютюнової промисловості та дочекатися незалежної оцінки впливу ТВЕНів на здоров’я перш ніж дозволяти їх продаж.
2.    Уряди країн повинні заборонити використання ТВЕНів у приміщеннях, оскільки аерозоль, що виділяється з них, містить багато шкідливих елементів, виявлених у сигаретному димі. Існує ймовірність того, що вплив вторинних виділень (аерозолю) з ТВЕНів становить ризики для здоров’я.
3.    Потрібно заборонити рекламу, просування та спонсорство ТВЕНів, оскільки вони можуть сприяти створенню позитивного іміджу куріння сигарет. Діти та дорослі, що не курять, ризикують почати курити сигарети або використовувати інші тютюнові вироби.
4.    ТВЕНи повинні бути включені в систему регулярного моніторингу вживання тютюну в країні.
5.    У країнах, де ТВЕНи вже доступні, уряди повинні заборонити заяви, що ці продукти сприяють припиненню куріння, доки не буде отримано незалежних доказів як на рівні окремих осіб, так і на рівні населення, про достовірність цього твердження. Також необхідно провести незалежну оцінку потенціалу ТВЕНів для припинення куріння та впливу на здоров’я одночасного їх використання з сигаретами.
6.    Тютюнова індустрія має бути повністю виключена з процесу обговорення політики щодо ТВЕНів або будь-якої іншої політики щодо боротьби із тютюном. Таке втручання є порушенням Статті 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) та її Керівних принципів.

Даний документ підготовлений спільними зусиллями таких фахівців: Pranay Lal, Daouda Adam, Anne Jones, Rana Singh, Tara Bam, Fouad Aslam, Syed Mahbubul Alam, Michelle Reyes-Palmones, Hanbing Guo, Mirta Molinari, Nadia Freeman, Mithun Nair та Gan Quan. Особлива подяка за внесок у створення документу Mairi Benson and Angela Jackson-Morris, Stanton Glantz, Pamela Ling, Mike Daube та Maciej Goniewicz.

_______________________________
1World Health Organization. WHO report on the global tobacco epidemic, 2017: monitoring tobacco use and prevention policies. Geneva; 2017.
2National Cancer Institute. Risks associated with smoking cigarettes with low machine-measured yields of tar and nicotine. Bethesda, MD: US
2National Cancer Institute. Risks associated with smoking cigarettes with low machine-measured yields of tar and nicotine. Bethesda, MD: US Department of Health and Human Services, National Institutes of Health, National Cancer Institute, 2001.
3Dutra LM, Grana R, Glantz SA. Philip Morris research on precursors to the modern e-cigarette since 1990 Tobacco Control Published Online First: 15 November 2016. doi: 10.1136/tobaccocontrol-2016-053406.
4Hom S, Chen L, Wang T, Ghebrehiwet B, Yin W, Rubenstein DA. Platelet activation, adhesion, inflammation, and aggregation potential are altered in the presence of electronic cigarette extracts of variable nicotine concentrations. Platelets. 2016 Nov;27(7):694-702. Epub 2016 Apr 20. PubMed PMID: 27096416.
5Stephens WE “Comparing the cancer potencies of emissions from vapourised nicotine products including e-cigarettes with those of tobacco smoke” Tobacco Control Published Online First: 04 August 2017. doi: 10.1136/tobaccocontrol-2017-053808
6Felix Gillette, Jennifer Kaplan, and Sam Chambers. Big Tobacco Has Caught Startup Fever. https://www.bloomberg.com/news/features/2017-03-08/big-tobacco-has-caught-startup-fever Accessed 22 September 2017.
7Reuters. Tobacco Group Philip Morris sees iQOS as key to smokeless future in UK. https://uk.reuters.com/article/uk-philipmorris-britain/tobacco-group-philip-morris-sees-iqos-as-key-to-smokeless-future-in-uk-idUKKBN19L1G9 Accessed 22 September 2017.
8PMI Science. Learn more about the science behind RRPs. https://www.pmiscience.com/welcome Accessed 22 September 2017.
9British American Tobacco. Harm reduction, the opportunity. http://www.bat.com/group/sites/UK__9D9KCY.nsf/vwPagesWebLive/DO9DCGG2 Accessed Oct 4 2017.
10BAT press release http://www.bat.com/group/sites/UK__9D9KCY.nsf/vwPagesWebLive/DOAPKCXS Accessed Oct 12 2017.
11Japan Tobacco Inc. Ploom TECH, a new state-of-the-art tobacco vaporizer to be launched online nationally and at certain stores in Fukuoka City, from early March. Press release, Tokyo, Jan. 26, 2016, https://www.jt.com/media/news/2016/0126_01.html Accessed 22 September 2017.
12Foundation for a Smoke-free World. https://www.smoke-freeworld.org/our-work/support-global-research Accessed Oct 4 2017.
13Naomi Oreskes and Erik M. Conway (2011) “Merchants of Doubt: How a Handful of Scientists Obscured the Truth on Issues from Tobacco Smoke to Global Warming”.
14World Health Organization (2003), WHO Framework Convention on Tobacco Control. http://www.who.int/fctc/about/en/
15https://www.reuters.com/article/us-pmi-who-fctc-specialreport/special-report-inside-philip-morris-campaign-to-subvert-the-global-anti-smoking-tr eaty-idUSKBN19Y18T Accessed 22 September 2017.
16Philip Morris International, Heat-Not-Burn Products: Scientific Assessment of Risk Reduction, PMI Science, https://www.pmiscience.com/system/files/publications/presentation_moira_gilchrist_gtnf_2015a.pdf Accessed 22 September 2017.
17British American Tobacco http://www.bat.com/productrisk Accessed 22 September 2017.
18Reto A., et al. Heat-Not-Burn Tobacco Cigarettes: Smoke by Any Other Name. Research Letter, JAMA Intern Med. Published online May 22, 2017. Available at http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2628970 Accessed 22 September 2017
19William Wan, Big Tobacco’s new cigarette is sleek, smokeless — but is it any better for you? Washington Post , 11 August 2017, https://www.washingtonpost.com/national/health-science/big-tobaccos-new-cigarette-is-sleek-smokeless–but-is-it-actually-healthier/2017/08/11/6 0e9fe5a-763e-11e7-8839-ec48ec4cae25_story.html?utm_term=.ace697d4a8fa Accessed 3 October 2017
20Kamada, T., Yamashita, Y., Tomioka, H., Acute eosinophilic pneumonia following heat-not-burn cigarette smoking. Respirology Case Reports 2016; 4 (6):e00190.
21Slade J, Connolly GN, Lymperis D. Eclipse: does it live up to its health claims? Tob Control. 2002 Jun;11 Suppl 2:ii64-70.; and, Vassallo R, Wang L, Hirano Y, Walters P, Grill D. Extracts from presumed “reduced harm” cigarettes induce equivalent or greater toxicity in antigen-presenting cells. Toxicology. 2015 Sep 1;335:46-54. doi:10.1016/j.tox.2015.06.012. Epub 2015 Jul 10.
22Ruprecht, A.A., et al. Environmental pollution and emission factors of electronic cigarettes, heat-not-burn tobacco products and conventional cigarettes. Aerosol Sci Tech] http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/02786826.2017.1300231 Accessed 22 September 2017. theunion.org December 2017
23New Zealand Ministry of Health. ‘Heat Not Burn’ tobacco products. December 2016. http://www.health.govt.nz/our-work/preventative-health-wellness/tobacco-control/heat-not-burn-tobacco-products. Accessed January 2017.
24European Parliament. Parliamentary questions. February 2017. http://www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=E-2016-009704&language=EN. Accessed February 2017.
25European Union. Directive 2014/40/EU of the European Parliament and of the Council. April 2014. https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/tobacco/docs/dir_201440_en.pdf. Accessed December 2016

Поділитися новиною: